Vyšla kniha pre deti s názvom Opera nehryzie! od Martina Vaneka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Na knižný trh prišla v októbri kniha pre detského čitateľa od autora Martina Vaneka s názvom Opera nehryzie! Nová knižná publikácia je akási cestovateľská príručka pre diváka a poslucháča, ktorý na opere ešte nikdy nebol. S pomocou veľkej speváckej hviezdy Violetty Rizzi-Pizzi a malým zvedavcom, alias Martinom Vanekom, sa čitatelia zoznámia nielen so zákulisím divadla, ale aj s krátkou históriou opery.

Prečo vôbec ísť do divadla! A na operu! Je opera strašiak? Kto si to myslí? Na knižný trh prišla publikácia, ktorá je hravá a vtipným spôsobom pozýva do čarovného sveta opery a jej zákulisia, aby poučila a pomohla pozvať deti do neopakovateľného sveta divadla.

Martin Vanek

Martin Vanek

Autorom publikácie Opera nehryzie! je slovenský herec a moderátor Martin Vanek, ktorý už niekoľko divadelných sezón spolupracuje s Operou SND a pripravuje verzie známych operných titulov tak, aby boli blízke vnímaniu a chápaniu malého diváka. Tieto skúsenosti ho viedli k rozhodnutiu podeliť sa o svoju lásku k opere s malými aj veľkými. ,,Myšlienka na knihu prišla veľmi prirodzene pri príprave už štvrtej adaptácie opery Predaná nevesta pre deti a ich rodičov. Vždy pri príprave scenára je najťažšie to, čo do neho nedať, čo nepovedať, aby predstavenie nebolo zahltené informáciami. Diváci, je jedno či malí alebo veľkí, ich musia dostať len toľko, aby si niečo odniesli a necítili sa zahltení.“   uviedol pre Opera Slovakia Martin Vanek, ktorý je autorom už niekoľkých kníh, či už pre deti, alebo pre dospelých, ale táto je prvá čisto venovaná opere. Pri jej písaní vychádzal predovšetkým z vlastných skúseností nielen z dlhoročnej práce s deťmi, ale aj s práce s operou a klasickou hudbou pre detského diváka. ,,Vychádzal som z toho, že ak je opera vysokoštylizovaný druh umenia a má svoje pravidlá a konvencie, ktoré na prvý pohľad a počutie nemusia byť pre každého jasné a prijateľné, bolo by dobré veľmi zjednodušene ozrejmiť, o čo vlastne ide. A to nielen deťom, ale aj ich rodičom, lebo predpokladám, že knihu môžu deťom čítať práve rodičia a popri tom sa aj oni čo-to dozvedia. Tak, ako sa to snažím robiť aj na predstaveniach. Je to vlastne niekoľko informácií, ako sa v tomto druhu umenia orientovať.“

Martin Vanek: Opera nehryzie!, náhľad knihy

Martin Vanek: Opera nehryzie!, náhľad knihy

Kniha Opera nehryzie! je akási cestovateľská príručka pre diváka a poslucháča, ktorý na opere ešte nikdy nebol, a Martin Vanek si to sám odskúšal na ilustrátorovi Tomášovi Cígerovi. ,,Tomáš Cíger patrí, alebo už je lepšie povedať, patril k tým ľuďom, čo ani len netušili, čo to opera je, v divadle nikdy nebol a mal z nej strach. Preto vznikla ilustrácia zelenej potvory so zubami a očami. Ale po prečítaní textu sa mu opera zapáčila a na krste knihy v SND dokonca aj zaspieval.“

S pomocou veľkej speváckej hviezdy Violetty Rizzi-Pizzi sa čitatelia zoznámia nielen so zákulisím divadla, ale aj s krátkou históriou opery. Trochu histórie nikomu neuškodí, povedala Violetta Rizzi Pizii, teda Ricipici, na začiatku knižky a vybrala sa s malým zvedavcom, alias Martinom Vanekom, pátrať. Čitateľa zasvätia do netušených tajomstiev spred mnohých rokov, kedy sa opera narodila. Vyberú sa za ňou do Grécka a neskôr preletia do Talianska, zastavia sa v krásnej Florencii, atď, atď… Kniha tiež odpovedá na zvedavé otázky nielen detí, ale aj dospelých ako napríklad: Prečo a ako sa v opere spieva? Ako opera vzniká a ako sa vlastne do divadla dostane? Ako zložiť operu? Čo je to libreto? O čom tie opery sú a na čo je dirigent, keď všetci vedia hrať? A mnoho ďalších. Nechýba ani niekoľko zaujímavostí napríklad zo života operných spevákov a aj niekoľko rád, ako sa v divadle správať, a tým pádom táto kniha nemusí byť len pre deti, ale aj pre dospelých. Malí čitatelia a ich rodičia sa dozvedia aj o Čarovnej flaute, o Nápoji lásky, o Barbierovi zo Sevilly, o operách Aida, či Turandot

Kniha vyšla vo vydavateľstve Dixit, s.r.o. s finančným príspevkom Hudobného centra. Na jej príprave sa podieľali viacerí zainteresovaní. ,,V každom prípade to bolo kreatívne štúdio JAONMY, Mišo Lošonský a Ondro Zachar, ktorí dali knihe výsledný tvar a výtvarný koncept, samozrejme pani Nataš Ďuričová z vydavateľstva DIXIT, ktorá išla do rizika, lebo vydať knihu s takouto témou je asi fakt odvaha! a samozrejme už spomínaný ilustrátor Tomáš Cíger.“ – uviedol Marin Vanek.

opera-nehryzie-snd

Záujemcovia o túto publikáciu Opera nehryzie! si ju môžu výhodne zaobstarať aj v pokladniciach SND spolu s kúpou vstupeniek na predstavenia. Ďalšou z možností je kúpiť túto zaujímavú publikáciu aj vo foyer divadla pred návštevou ktoréhokoľvek operného predstavenia.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Martin Vanek, Opera nehryzie!, náhľad knihy

Martin Vanek, Opera nehryzie!, náhľad knihy

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár