Výstava: František ZVARÍK – NA SCENÁRI MAĽOVANÉ – karikatúry a portréty

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národne divadlo pozýva na výstavu originálnej zbierky portrétov a karikatúr hercov a režisérov slovenského divadelníctva od herca, operného speváka a maliara Františka Zvaríka, ktorá vznikla v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Vernisáž výstavy sa bude konať 20. mája 2015 o 17:30 hod. a výstavu si môžu návštevníci SND pozrieť hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu až do 28. júna 2015, vstup je zadarmo.

Výnimočnosť tejto zbierky spočíva v autentickosti jednotlivých kresieb, ktoré neopakovateľným spôsobom zachytávajú jedinečný pohľad autora na svojich kolegov počas skúšok divadelných hier a televíznych inscenácií. Zbierka obsahuje takmer 100 portrétov a karikatúr velikánov slovenského herectva, akými boli napríklad J. Budský, V. Záborský, H. Meličková, F. Dibarbora, J. Pántik, C. Filčík, M. Gregor, G. Valach, J. Kroner, I. Rajniak, I. Mistrík, P. Mikulík, J. Satinský a akými sú L. Chudík, E. Krížiková, L. Haverl, M. Huba, M. Labuda, K. Machata, Š. Kvietik, M. Lasica, E. Vášáryová a mnohí ďalší.

František Zvarík, (1921-2008)

František Zvarík,
(1921-2008)

František Zvarík (1921 – 2008) – divadelný a filmový herec, operný spevák a maliar sa narodil 17. júla 1921 vo Vrútkach. Členom Činohry SND sa stal už v roku 1940, kde ako žiak J. Borodáča a J. Jamnického debutoval v mnohých divadelných inscenáciách. Počas rokov 1945 až 1956 bol členom operného súboru SND, kde vytvoril celú plejádu svetových basových postáv. V roku 1949 stvárnil prvého Štelinu v slávnej opere E. Suchoňa Krútňava.

Členom Činohry SND sa stal opäť v roku 1956, kde pôsobil až do konca svojho života. Na činoherných doskách účinkoval vo viac ako 150 divadelných inscenáciách. Popri herectve sa s láskou venoval maľovaniu obrazov, portrétov a karikatúr, ktoré vystavoval v bratislavských divadlách a galériách, v Nitre, v Prahe a i. Bol známy aj ako vynikajúci interpret slovenských ľudových piesní. V roku 1984 vydal svoju autobiografickú knihu Pierot s puškou, kde opisuje udalosti spojené z obdobia Slovenského národného povstania a účinkovania vo Frontovom divadle. Vydal aj druhú knihu pod titulom Pierot bez pušky, ktorá je určitým historickým prierezom slovenského divadelníctva a herectva. Sám František ZVARÍK hovorieval, že „tri múzy – spev, herectvo a maľovanie – ho neustále pokúšajú a po celý život zvádzajú a neraz váhal, ktorej sa oddať celkom“. Dnes verejnosti predstavujeme jednu z podôb maliarskej múzy Františka ZVARÍKA – karikatúry a portréty divadelných kolegov. Všetky maľby autor vytvoril počas skúšok na voľných stranách scenárov, pričom druhá strana obsahuje texty divadelnej alebo televíznej postavy, ktorú maľovaný herec stvárňoval. V spomienkach autor uvádza, že kolegov kreslil tak, ako ich videl svojimi očami, a preto niektorí nechceli na svoje karikatúry ani pozrieť a odmietali ich. Prvú zbierku karikatúr hercov predstavil na pôde SND už v novembri 1975, ktorú neskôr ďalej dopĺňal. Dnešná unikátna zbierka karikatúr a portrétov obsahuje takmer 100 malieb vytvorených prevažne v 70. a 80. rokoch uplynulého storočia, a tak má návštevník jedinečnú príležitosť zaspomínať na „starých“ majstrov slovenského herectva a pripomenúť si súčasných významných umelcov z obdobia začiatku ich hereckej kariéry.

Vernisáž: 20.05.2015 o 17:30 hod.
Termín výstavy: od 21. mája do 28. júna 2015
Miesto výstavy: Foyer činohry a Dvorana 3.NP, NB SND

www.snd.sk

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár