Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

2. septembra 2016 redakcia Sezóna 2016/2017

Výstava ,,Mestské divadlo v Prešporku“ v Galérii mesta Bratislavy už len do 18. septembra

Franz Xaver (Josef) Sandmann, Rudolf von Alt: Divadelné námestie (dnes Hviezdoslavovo námestie) v Bratislave, okolo polovice 19. storočia, foto: Galéria mesta Bratislavy
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Galéria mesta Bratislavy vystavuje v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 pozoruhodný súbor artefaktov zo svojich zbierok venovaných predchodcom dnešného Slovenského národného divadla. Výstava, ktorá bola pôvodne plánovaná do 11. septembra potrvá do 18. septembra 2016.

Bratislava (niekdajší Prešporok) bola ako dočasné hlavné mesto Uhorska už od začiatku 17. storočia najvýznamnejším centrom divadelníctva na našom území. V roku 1776 bola postavená prvá stála divadelná budova v Bratislave, resp. v Hornom Uhorsku – Mestské divadlo. V roku 1884 bola zbúraná pre nevyhovujúci technický stav a o dva roky neskôr na jej mieste postavili  novú stavbu, dnešné sídlo Slovenského národného divadla (od roku 1920). Kurátorka Martina Vyskupová približuje na výstave výber z pozoruhodnej kolekcie diel zo zbierok GMB, ktoré súvisia jednak so staršou a jednak s novšou stavbou Mestského divadla. Ide o súbor grafických listov, malieb, kresieb a sôch, ktoré vznikli v rozmedzí poslednej tretiny 18. a prvej polovice 20. storočia.

Anton Keusch: Mestské divadlo v Bratislave, 1885, foto: Galéria mesta Bratislavy
Výstava ,,Mestské divadlo v Prešporku“ v Galérii mesta Bratislavy, 2016, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia

Na výstave si možno pozrieť zobrazenia pohľadov na spomínané budovy alebo mestský interiér s informáciami o ich autoroch, kresbové návrhy, grafické listy, fotografie, sochárske práce a ďalšie zaujímavé predmety, súvisiace s divadelnou budovou, ktoré sa dnes nachádzajú v zbierkach Múzea mesta Bratislavy, Štátneho archívu v Bratislave a Slovenskej národnej galérie.

Gustáv Wintersteiner, Návrh na maľbu opony Mestského divadla v Bratislave, 1929, foto: Galéria mesta Bratislavy
Repliky búst z budovy SND na výstave Mestské divadlo v Prešporku v Galérii mesta Bratislavy, 2016, J. W. Goethe, W. A. Mozart, J. Katona, F. Liszt, W. Shakespeare, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia

K výstave vydala GMB aj publikáciu od Jany Laslavíkovej a Martiny Vyskupovej ,,Mestské divadlo v Prešporku“.

Ako nás informovala kurátorka výstavy Mgr. Martina Vyskupová, výstavu si môžu návštevníci Pálffyho paláca na Panskej ulici 19 v Bratislave pozrieť v predĺženom termíne – do 18. septembra 2016 denne od 11:00 do 18:00, okrem pondelka.

Viac informácií na webe Galérie mesta Bratislavy

aktualizované 22. 9. 2016

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...