Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

10. marca 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Výstava v SND: Zdeněk Košler – život a dielo dirigenta

Zdeněk Košler (1928 – 1995), zdroj: zdenek-kosler.cz
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Slovenské národné divadlo si prostredníctvom atraktívnej interaktívnej výstavy autora Gabriela Rovňáka – doktoranda Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne a zbormajstra Bratislavského chlapčenského zboru, pripomína pôsobenie dirigenta Košlera v SND. Výstava je súčasťou projektu špecifického výskumu Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne.

Prídite si do divadla zadirigovať a zalistovať v zašifrovanom denníku! Slovenské národné divadlo v spolupráci s Janáčkovou akadémiou múzických umení v Brne pripravilo unikátnu výstavu!

Už od 19. marca si budú môcť návštevníci novej budovy Slovenského národného divadla pozrieť výstavu, zameranú na osobnosť dirigenta Zdeňka Košlera, ktorá sa výrazne zapísala do dejín Slovenského národného divadla. Vernisáž výstavy sa uskutoční 18. marca o 18.00 vo foyeri novej budovy SND. Na vernisáž prisľúbil účasť Miroslav Košler, brat Zdeňka Košlera – zbormajster Pražského filharmonického zboru a spevom vernisáž obohatí Bratislavský chlapčenský zbor.

Plagát k výstave Zdeněk Košler - život a dielo dirigenta

Popredný dirigent v SND pôsobil v rokoch 1971 – 1976 a svojim vkladom výrazne pomohol opernému súboru v náročnom období rekonštrukcie historickej budovy SND, ako aj v čase, keď divadlo opustila silná generácia vynikajúcich sólistov (Margita Česányová, Mária Kišoňová-Hubová, Gustáv Papp…). Pôsobenie dirigenta Košlera si pripomína Slovenské národné divadlo prostredníctvom výstavy autora Gabriela Rovňáka, doktoranda Janáčkovej akadémie múzických umení a zbormajstra Bratislavského chlapčenského zboru.

Gabriel Rovňák
Gabriel Rovňák

,,Ďakujem Slovenskému národnému divadlu, že umožnilo vo svojich priestoroch prezentovať životnú dráhu a umelecký odkaz dirigenta Zdeňka Košlera. Vďaka našim partnerom prinášame do Bratislavy výstavu, ktorá chce osloviť odbornú, ale aj laickú verejnosť. Verím, že každý z jej návštevníkov bude odchádzať obohatený o nové informácie, ale aj zaujatý technologickou novinkou v podobe aplikácie „Dirigent“. Veľmi sa teším, že prostredníctvom výstavy môžeme upozorniť tiež na Janáčkovu akadémiu múzických umení, ktorá sa okrem praktického umenia zaoberá tiež výskumnou činnosťou.“, vyjadril sa pre Opera Slovakia autor výstavy Gabriel Rovňák


Zadirigujte si na výstave

Už ste niekedy dirigovali? Ak nie, môžete to prísť skúsiť do novej budovy SND a pokúsiť sa jednoduchými gestami ,,dirigovať“ špeciálnu aplikáciu z dielne spoločnosti Mautilus, DIRIGENT. Aplikácia obsahuje informácie o dirigentovi Zdeňkovi Košlerovi. Vďaka spoločnosti Supraphon tiež hudobné ukážky z jeho nahrávok. Aplikácia je prvou na svete z oblasti klasickej hudby, ktorú je možné ovládať pohybom rúk, podobne, ako dirigent pracuje so svojím orchestrom.

Ovládanie aplikácie DIRIGENT
Ovládanie aplikácie DIRIGENT

Okrem množstva doteraz nikde nepublikovaných informácií si na výstave pozriete tiež tajný a zašifrovaný denník dirigenta Košlera. Podarí sa Vám rozlúštiť šifru v ňom?

Dirigent Zdeněk Košler bol počas svojej kariéry asistentom Leonarda Bernsteina, spolupracoval s New Yorskou filharmóniou, ako aj ďalšími, takmer 60-timi orchestrami z celého sveta. Poznajú ho aj poslucháči v Japonsku, kam vycestoval až 30krát!

zľava: Bernstein, Abbado, Calderon, Košler
zľava: Bernstein, Abbado, Calderon, Košler

Vstup na výstavu je zadarmo a môžete si ju pozrieť vždy hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu až do 31. mája 2015.

Podrobné informácie o osobnom i profesnom živote tejto osobnosti nájdete na webovej stránke, ktorá je určená na prezentáciu odkazu dirigenta Košlera. Košlerova osobnosť je témou dizertačnej práce MgA. Gabriela Rovňáka – doktoranda JAMU v Brne a zbormajstra Bratislavského chlapčenského zboru. Webová stránka vznikla v súvislosti s jeho dizertačnou prácou.

www.zdenek-kosler.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024