Výťažok z benefičného koncertu pomôže pri ďalšej rekonštrukcii Domu Albrechtovcov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Bratislave sa. 14. mája 2015 konal benefičný koncert, ktorého celý výťažok poputoval občianskemu združeniu  Albrecht fórum. Táto organizácia sa už dlhšie snaží zachrániť a oživiť tradičné umelecké a vzdelanostné centrum Bratislavy – Dom Albrechtovcov. Na koncerte účinkovali špičkoví umelci a výťažok z koncertu pomôže pokračovať v rekonštrukčných prácach.

Albrecht fórum, o.z.

Občianske združenie Albrecht fórum sa snaží zachrániť a oživiť tradičné umelecké a vzdelanostné centrum Bratislavy, dom na Kapitulskej ulici 1 známy ako Dom Albrechtovcov, v ktorom patrilo rodinné pestovanie komornej hudby k neodmysliteľnej súčasti života vzdelanej bratislavskej meštianskej spoločnosti. Rodinu Alexandra Albrechta (1885-1958) v jeho dome navštevoval pravidelne viedenský dirigent Rudolf Nilius, barytonista Elemér John, dirigent Ladislav Holoubek, skladatelia Mikulás Schneider-Trnavský, Emanuel Maršík, Iša Krejčí, kritici Ivan Ballo, Gustáv Koričánsky, dirigent a violončelista Ľudovít Rajter, mladý Eugen Suchoň, Štefan Németh-Šamorínsky a mnoho ďalších. Hosťom domu bol aj napr. významný skladateľ Béla Bartók, priateľ Alexandra Albrechta. Domáca komorná hra bola bežnou súčasťou návštevy. Tradícia pokračovala a v Dome Albrechtovcov sa s legendárnou postavou Jána Albrechta (syna Alexandra Albrechta) stretávali zanietení hudobní nadšenci a študenti hudby a tak sa v tomto dome zrodil aj významný slovenský súbor starej hudby Musica aeterna, ktorý funguje dodnes. Dom postupom rokov po smrti Jána Albrechta (1919-1996) schátral a v súčasnosti ho postupne renovuje občianske združenie Albrecht fórum s cieľom prinavrátiť mu jeho účel. Rekonštrukcia takéhoto objektu je však finančne náročná záležitosť a jednou z foriem podpory je aj organizovanie rôznych hudobných podujatí, z ktorých celý výťažok ide na ďalšie nutné úpravy domu.

Dom Albrechtovcov v Bratislave, foto: Ľudovít Vongrej

Dom Albrechtovcov v Bratislave,
foto: Ľudovít Vongrej

Po minuloročnom koncerte v Moyzesovej sieni v Bratislave – hrala Musica aeterna, a po koncerte Bratislavského chlapčenského zboru 1. mája 2015 v priestoroch Dómu Sv. Martina (o koncerte sme písali TU…), sa tento raz 14. mája 2015 o 19:00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie konal benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov. Vďaka generálnemu riaditeľovi SF prof. Marianovi Lapšanskému bol tento koncert zahrnutý aj do sezónneho programu Slovenskej filharmónie.

V podaní sopranistky Simony Houda–Šaturovej na koncerte odzneli diela viedenského klasicizmu – sopránová ária od Josepha Haydna Scena di Berenice a ária zo singspielu Únos zo serailu Martern aller Arten od Wolfganga Amadea Mozarta. Mozartov populárny Koncert pre klavír a orchester d mol KV 466 zahral klavirista Marián Lapšanský. V druhej polovici večera zaznela Predohra k opere Kováč Wieland od Jána Levoslava Bellu, symfonická báseň Túžby a spomienky Alexandra Albrechta a Symfonické minúty Ernő Dohnányiho. Orchester Slovenskej filharmónie dirigoval James Judd.

Benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, Simona Houda-Šaturová, foto: Alexander Trizuljak

Benefičný koncert na podporu
obnovy Domu Albrechtovcov,
Simona Houda-Šaturová,
foto: Alexander Trizuljak

Z predaja vstupeniek bol výťažok 9070,- EUR a do pokladničky verejnej zbierky pribudlo ďalších 459,- EUR.

,,Ďakujeme Vám z celého srdca za návštevu Benefičného koncertu na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, ktorý sa uskutočnil 14. 5. 2015 v Slovenskej filharmónii. Veríme, že tak ako my, aj Vy ste si užili výnimočný večer s vynikajúcimi interpretačnými výkonmi.

Ďakujeme veľmi pekne sólistom Simone Houda Šaturovej, Mariánovi Lapšanskému, dirigentovi Jamesovi Juddovi a Slovenskej filharmónii za mimoriadne gesto podpory nášho snaženia, keď účinkovali bez nároku na honorár. Tieto prostriedky nám nesmierne pomôžu pri pokračovaní v rekonštrukčných prácach. Pred nami je sanácia podláh 2 nadzemného podlažia a inštalácia rozvodov sietí.“, uvádza sa vo vyhlásení zástupcov Albrecht fóra.

Opera Slovakia sa k iniciatíve obnovy Domu Albrechtovcov pripája medializáciou koncertov.

Benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, Marián Lapšanský, foto: Alexander Trizuljak

Benefičný koncert na podporu
obnovy Domu Albrechtovcov,
Marián Lapšanský,
foto: Alexander Trizuljak

Benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, James Judd, foto: Alexander Trizuljak

Benefičný koncert na podporu
obnovy Domu Albrechtovcov,
James Judd,
foto: Alexander Trizuljak

Všetci prispievatelia do verejnej zbierky, návštevníci benefičného koncertu a ďalší donori, ktorí finančne prispievajú na účet združenia, majú možnosť navštíviť Dom Albrechtovcov, informovať sa o prebiehajúcich prácach a použití venovaných prostriedkov po predchádzajúcom telefonickom dohovore.

Viac info na www.albrechtforum.eu

Dom Albrechtovcov v rekonštrukcii

Dom Albrechtovcov v rekonštrukcii

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Albrecht fórum, o.z.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár