Výťažok z koncertu Operné gala 2016 v Kežmarku poputuje pre detský mobilný hospic

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kežmarok – Už po tretíkrát pripravilo občianske združenie Opera Slovakia operný benefičný galakoncert – Operné gala 2016 – ktorého výťažok poputuje neziskovej organizácii Svetielko pomoci na účely prvého detského mobilného hospicu na východnom Slovensku. Pozvanie na tretí ročník koncertu prijali slovenskí operní speváci účinkujúci prevažne na zahraničných javiskách – Mária Porubčinová, Peter Berger a Pavol Kubáň. Účinkujúci vystúpia s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej. Koncert sa zároveň uskutoční pri príležitosti piateho výročia spustenia internetového portálu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia a záštitu nad ním prevzal Peter Dvorský.

Operné gala 2016 pod záštitou Petra Dvorského

Po predchádzajúcich dvoch úspešných ročníkoch operného benefičného galakoncertu v Kežmarku, pozýva občianske združenie Opera Slovakia na svoj tretí s názvom Operné gala 2016. Tretí ročník operného galakoncertu sa uskutoční dňa 30. augusta 2016 o 17. hod. už tradične v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Sólistami večera budú vynikajúci slovenskí operní speváci úspešne reprezentujúci našu krajinu na zahraničných javiskách. O to vzácnejšie bude obdivovať ich umenie na domácej scéne. Pozvanie tento rok prijali sopranistka Mária Porubčinová, tenorista Peter Berger a barytonista Pavol Kubáň. Účinkujúci vystúpia s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery Štátneho divadla v Košiciach, hlavnej korepetítorky súťaže Musica Sacra v Ríme ako aj hlavnej korepetítorky a dramaturgičky Opera Slovakia. Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej literatúry a piesňovej tvorby slovenských autorov (Trnavský, Smetana, Dvořáka, Puccini, Bellini, Donizetti, Cillea). Záštitu nad koncertom aj tento rok prevzal maestro Peter Dvorský.

účinkujúci Operného gala 2016 v Kežmarku, M. Porubčinová, P. Berger, P. Kubáň, J. Grejtáková

Operný benefičný galakoncert sa aj v tomto roku uskutoční už tradične v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Kostol bol ako kultúrna pamiatka v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka zaradený do zoznamu UNESCO v roku 2008. Región Kežmarku zároveň ponúka hodnotné kultúrno-spoločenské zážitky pre záujemcov o ľudovú kultúru, kultúrne pamiatky či turistiku.

Ideou operného benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku je prezentácia a popularizácia operného umenia v podtatranskom regióne, na ktorom organizátori predstavujú slovenské spevácke operné špičky s úspešne sa etablujúcimi mladými talentami. Spolu s takouto prezentáciu má toto – na Slovensku jedinečné podujatie – aj benefičný charakter. Rovnako ako minulý rok, aj tento raz záštitu nad ním prevzal Peter Dvorský. Koncert bude opäť fotografovať známy prestížny slovenský fotograf Zdenko Hanout.

Operný benefičný koncert Operné gala 2015 v Kežmarku, ďakovačka, foto: Zdenko Hanout

Operný benefičný koncert Operné gala 2015 v Kežmarku,
ďakovačka,
foto: Zdenko Hanout

Výťažok z koncertu poputuje prvému detskému mobilnému hospicu na východnom Slovensku

Umelci budú opäť účinkovať bez nároku na honorár a výťažok z koncertu sa tento raz venuje neziskovej organizácii SVETIELKO POMOCI n. o., ktorá poskytuje komplexnú celoročnú pomoc onkologicky chorým deťom a ich rodinám na východnom Slovensku počas liečby, po liečbe, v terminálnom štádiu života dieťaťa a po jeho strate.

Hlavným projektom organizácie je detský mobilný hospic, ktorý v regióne východného Slovenska poskytuje zdravotnú starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom v domácom prostredí. S tímom odborníkov sa stará sa o to, aby choré dieťa prežilo posledné chvíle svojho života doma s najbližšími, pretože byť spolu je dôležité…

Svetielko pomoci, koláž, zdroj: www.svetielkopomoci.sk

Svetielko pomoci,
koláž, zdroj: www.svetielkopomoci.sk

Organizáciu vedú dve matky, ktoré zažili onkologickú liečbu a následnú stratu svojho dieťaťa. Zakladateľkou prvého detského mobilného hospicu na východnom Slovensku je pani Miroslava Hunčíková, ktorá sa venuje tejto činnosti na základe svojho silného životného príbehu. Svoju prácu považuje za poslanie, chce ňou naplniť odkaz svojej jedinej dcérky Gabriely, ktorá umrela po statočnom boji s leukémiou. Hospic založila preto, aby umierajúce deti mohli stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi. Za tento výnimočný počin sa Miroslava Hunčíková stala Filantropom roka 2014 a taktiež získala cenu Krištáľové krídlo za rok 2015 v kategórii Filantropia.

Miroslava Hunčíková, držiteľka Krištáľového krídla za rok 2015 v kategórii Filantropia, foto: archív MH

Miroslava Hunčíková, držiteľka Krištáľového krídla za rok 2015 v kategórii Filantropia,
foto: archív MH

V rámci mobilného hospicu bezplatne zapožičiava prístroje, zabezpečuje zdravotnícky materiál a lieky potrebné v domácej hospicovej starostlivosti. Detský mobilný hospic pôsobí v Košickom a Prešovskom kraji a je prvým a jediným zariadením svojho druhu na východnom Slovensku. Viac o organizácii Svetielko pomoci si prečítate na www.svetielkopomoci.sk

Vstupné na koncert je 12 €.

Predaj vstupeniek je v sieti Ticketportal a priamo v kostole hodinu pred koncertom.

Sledujte Operné gala v Kežmarku aj na Facebooku

Kúpiť vstupenku

Ľudovít VongrejĽudovít Vongrej, šéfredaktor a hudobný producent Opera Slovakia

,,Už po tretí raz prichádzame do podtatranského regiónu s operným benefičným galakoncertom. Kontinuita sa zachováva a aj tento rok na ňom vystúpia špičkoví slovenskí operní umelci pôsobiaci najmä v zahraničí, takže príležitosť vidieť ich na slovenských operných javiskách je skôr výnimočná. Aj pre mňa je preto o to vzácnejšie zažiť s nimi koncert v nádhernom prostredí s kvalitnou akustikou jedinečnej slovenskej kultúrnej pamiatky v Kežmarku, zapísanej v zozname UNESCO. Zároveň takto operne spoločne oslávime aj piate výročie založenia internetového časopisu Opera Slovakia. Koncert bude mať benefičný charakter a pre všetkých účinkujúcich, ako aj pre celý produkčný tím Opera Slovakia sľubuje nielen silný umelecký, ale aj ľudský zážitok, keďže spolu aspoň sčasti poskytneme pomoc deťom a ich rodinám, ktoré to veľmi potrebujú – pomoc nielen finančnú, ale aj ľudskú, pretože pre nich je každé úprimné podanie ruky hodnotným prejavom úcty. Pre mňa osobne sa hlboký príbeh pani Miroslavy Hunčíkovej, zakladateľky prvého detského mobilného hospicu na východnom Slovensku, spája s veľkým obdivom silnej ženy, v ktorej sa po náhlom odchode dcérky spustil pocit nevyhnutnosti pomáhať iným matkám a otcom. Tento obdiv je pre mňa zároveň aj hnacou silou pri organizovaní tohto benefičného koncertu. Spolu s umelcami, našimi partnermi, produkčným tímom Opera Slovakia a návštevníkmi koncertu veríme, že sa nám aj tento ročník vydarí. Všetci ste srdečne vítaní.“

Plagát Operné gala 2016 A4 final

Organizátor podujatia je občianske združenie Opera Slovakia

Hlavným cieľom občianskeho združenia Opera Slovakia je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby.

Webový portál  www.operaslovakia.sk je na Slovensku zároveň jediný spravodajsko-publicistický operný portál občianskeho združenia Opera Slovakia monitorujúci kompletný operný život na Slovensku s presahom do zahraničia. Počas päťročného fungovania sa stal navštevovaným a rešpektovaným mienkotvorným médiom v odborných a laických kruhoch. Prináša ucelené odborné operné spravodajstvo a publicistiku, zaznamenal pozoruhodnú návštevnosť a stal sa mediálnym partnerom všetkých slovenských operných divadiel, profesionálnych hudobných inštitúcií, ale aj prestížnych operných koncertov a festivalov doma aj v zahraničí. Spolu s operným spravodajstvom a publicistikou venuje svoju pozornosť aj operete, klasickej hudbe či baletu. Okrem domácich čitateľov je monitorovaný aj zahraničnými čitateľmi, inštitúciami a organizáciami, ktoré sledujú kompletný operný život na Slovensku.

Produkčná činnosť Opera Slovakia, o. z. má za sebou už viaceré podujatia a koncerty – tri ročníky koncertu mladých talentov pod názvom Príďte za operou (2014 – 2016) v rámci celoslovenskej akcie Noc hudby, Benefičný operný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí (2014, 2015) organizovaný v spolupráci s občianskym združením venujúcim sa predčasne narodeným deťom a dva ročníky koncertu Operné gala v Kežmarku (2014, 2015), ktorého výťažok je venovaný vždy inej organizácii na východnom Slovensku.

Videopozvánka na Operné gala 2016

Videoreportáž z minulého ročníka Operné gala 2015

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku