Výťažok z koncertu Operné gala v Kežmarku 2017 poputoval do detského sanatória

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kežmarok – V sobotu 26. augusta 2017 sa v exkluzívnych priestoroch Dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku uskutočnil štvrtý ročník benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku pod záštitou maestra Petra Dvorského v produkcii Opera Slovakia. Tento rok sa na ňom predstavili Jolana Fogašová, Dušan Šimo a Boris Prýgl s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej. Výťažok z koncertu poputoval do Denného detského sanatória v Kežmarku.

Benefičný koncert „Operné gala v Kežmarku“ je na Slovensku jedinečný operný galakoncert, na ktorom vystúpi vždy jedna alebo viaceré slovenské operné hviezdy so svetovým renomé spolu so začínajúcimi talentovanými umelcami. Koná sa od roku 2014 každoročne v letnom období pri príležitosti spustenia prevádzky spravodajsko-publicistického internetového časopisu www.operaslovakia.sk. Producentom koncertu je občianske združenie Opera Slovakia, ktorého hlavným cieľom je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby. Benefičný charakter podujatia spája operné umenie so silnými ľudskými príbehmi.

Operné gala v Kežmarku 2017,
foto: Oliver Ondráš

Štvrtý ročník koncertu sa uskutočnil v sobotu 26. augusta 2017 o 17:00 hod. pod umeleckou záštitou maestra Petra Dvorského už tradične v exkluzívnom interiéri národnej kultúrnej pamiatky zaradenej do zoznamu UNESCO – Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Tento rok sa Operné gala v Kežmarku konalo v predvečer 300. výročia vysvätenia tohto výnimočného chrámu na Slovensku. V úvode koncertu zaznel príhovor evanjelického farára ECAV KK Romana Porubäna a po ňom nasledoval koncert.

Operné gala v Kežmarku 2017,
Júlia Grejtáková, Dušan Šimo, Jolana Fogašová,
foto: Oliver Ondráš

Operné gala v Kežmarku 2017,
Boris Prýgl,
foto: Oliver Ondráš

Hlavnou hviezdou večera bola medzinárodne uznávaná sopranistka Jolana Fogašová, ktorá má za sebou množstvo úspechov na domácich aj zahraničných operných scénach či koncertných pódiách. Spolu s ňou v Kežmarku účinkoval aj popredný sólista banskobystrickej Štátnej opery, tenorista Dušan Šimo a mladý talentovaný basbarytonista Boris Prýgl – víťaz viacerých medzinárodných speváckych súťaží, finalista súťaže Hans Gabor Belvedere 2017 a čerstvý držiteľ Ceny Birgit Nilsson z prestížnej svetovej speváckej súťaže Plácida Dominga Operalia. Účinkujúci vystúpili s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery ŠD v Košiciach, ako aj hlavnej korepetítorky a dramaturgičky Opera Slovakia. Na koncerte zazneli árie a duety z opier Námesačná (Vincenzo Bellini), Tosca; Manon Lescaut (Giacomo Puccini), Barbier zo Sevilly (Gioachino Rossini), Nápoj lásky (Gaetano Donizetti), Aleko (Sergej Vasilievič Rachmaninov), La traviata (Giuseppe Verdi), Sedliacka česť (Pietro Mascagni). Ako prídavok už tradične zaznela známa Pieseň o rodnej zemi z operety Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál v podaní všetkých umelcov. Po koncerte sa konala autogramiáda, na ktorej sa mohli návštevníci koncertu neformálne stretnúť s umelcami.

Operné gala v Kežmarku 2017,
Dušan Šimo, Jolana Fogašová, Boris Prýgl,
autogramiáda po koncerte,
foto: Oliver Ondráš

Výťažok z koncertu organizátori každý rok venujú inej organizácii. Tento rok – v hodnote 2600 € – poputoval Dennému detskému sanatóriu v Kežmarku. ,,Som nesmierne poctená tým, že výnimoční operní umelci zavítali do Kežmarku a pomohli svojim talentom a veľkorysosťou nášmu zariadeniu. Rada by som sa poďakovala všetkým účinkujúcim, všetkým tým, ktorí sa pričinili o tento nádherný operný benefičný galakoncert, ale aj tým, ktorí prišli a zakúpením vstupenky prispeli. Výťažok z koncertu použijeme v našom zariadení na nákup rehabilitačných a kompenzačných pomôcok pre deti so zdravotným postihnutím.“, uviedla riaditeľka Denného detského sanatória v Kežmarku Terézia Semeňáková.

Operné gala v Kežmarku 2017,
Dušan Šimo, Júlia Grejtáková, Jolana Fogašová, Terézia Semeňáková, Boris Prýgl, Ľudovít Vongrej,
foto: Oliver Ondráš

,,Máme za sebou štvrtý ročník koncertu Operné gala v Kežmarku. Opäť sme v tomto historickom meste pod Tatrami predstavili ďalšie výnimočné osobnosti, pretože cieľom nášho projektu je spolu s jeho benefičným charakterom aj prezentácia našich špičkových operných umelcov a operného umenia širšej verejnosti mimo operných centier v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Veľmi sa teším, že náš koncert si vytvára svoju tradíciu a našiel si skalných návštevníkov nielen z Kežmarku a okolia, ale aj z iných častí Slovenska i zahraničia. Prostredníctvom neho majú diváci možnosť vypočuť si výrazné osobnosti našej opernej scény, spoznať zaujímavý repertoár či nádherný drevený artikulárny chrám a k tomuto všetkému kultúrny zážitok znásobí aj pocit benefičnej pomoci. Som rád, že sa nám aj tento rok podarilo spolu s našimi partnermi vytvoriť zisk z koncertu, ktorý sme v tomto ročníku venovali Dennému detskému sanatóriu v Kežmarku. Verím, že tieto prostriedky pomôžu a splnia svoj účel. Organizácia takéhoto typu koncertu si vyžaduje vysoké nasadenie a zodpovednú celoročnú prípravu, preto už teraz pripravujeme ďalší – polojubilejný piaty ročník.“ uvádza producent koncertu Ľudovít Vongrej.

Operné gala v Kežmarku 2017
Drevený evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku
26. augusta 2017

Jolana Fogašová, soprán
Dušan Šimo, tenor
Boris Prýgl, basbarytón
Júlia Grejtáková, klavírny sprievod

program koncertu

Vincenzo Bellini: Vi ravviso, o luoghi ameni, ária Rodolfa z opery Námesačná
Boris Prýgl

Giacomo Puccini: Vissi d’arte, ária Toscy z opery Tosca
Jolana Fogašová

Giacomo Puccini: E lucevan le stelle, ária Cavaradossiho z opery Tosca
Dušan Šimo

Giacomo Puccini: Mario! Mario!.. Son qui…, duet  z opery Tosca
Jolana Fogašová, Dušan Šimo

Gioachino Rossini: La Calunnia, ária Dona Basilia z opery Barbier zo Sevilly
Boris Prýgl

Gaetano Donizetti: Una furtiva lagrima, ária Nemorina z opery Nápoj lásky
Dušan Šimo

Giacomo Puccini: In quelle trine morbide, ária Manon z opery Manon Lescaut
Jolana Fogašová

Sergej Vasilievič Rachmaninov: ária Aleka z opery Aleko
Boris Prýgl

Giuseppe Verdi: De‘ miei bollenti spiriti, ária Alfreda z opery La traviata
Dušan Šimo

Pietro Mascagni: Signore vi manda, compar Alfio
duet Santuzze a Alfia z opery Sedliacka česť
Jolana Fogašová, Boris Prýgl

prídavok

Gejza Dusík: Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál
všetci účinkujúci

videoreportáž TV JOJ

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár