Dnes je: streda, 19. 9. 2018, meniny má: Konštantín, zajtra: Ľuboslav, Ľuboslava

Vyvrcholenie Roka Jozefa Grešáka v Bardejove

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
„Skladateľský odkaz Jozefa Grešáka v kontexte spoločenských pomerov doby“ – pod týmto titulom pozývali miestne organizácie pod patronátom primátora mesta Bardejov MUDr. Borisa Hanuščáka v dňoch 7. a 8. februára 2018 na slávnosť ukončenia Roka Jozefa Grešáka (1907 – 1987).

Súčasťou bol pietny akt pri hrobe skladateľa na bardejovskej Kalvárii. V obradnej sieni Mestského úradu Bardejov bol pripravený program z Grešákovej tvorby (zaznel úryvok z jeho monodrámy Zuzanka Hraškovie, skladba pre husle a klavír Morceau I., klavírna verzia piesne Z huri od Braniska a i.). Slávnostný rámec dodali svojou prítomnosťou eminencie mesta, primátor prijal organizátorov, účinkujúcich a prednášajúcich účastníkov vedeckej konferencie, ale predovšetkým vyhlásil Jozefa Grešáka za Čestného občana mesta Bardejov in memoriam a tento významný akt prijal z jeho rúk skladateľov vnuk Richard Zimmer. Odôvodnenie udelenia tejto mimoriadnej ceny malo text, na ktorý sa nezabúda:

„Čestné občianstvo skladateľovi, klaviristovi, pedagógovi, organistovi a organizátorovi hudobného života JOZEFOVI GREŠÁKOVI ako prejav úcty a vďaky za výnimočný prínos do hudobnej kultúry na Slovensku a v zahraničí a jeho význam pri reprezentácii mesta Bardejov doma a vo svete.“

R. Zimmer preberá z rúk primátora Bardejova B. Hanuščaka udelenie Čestného občianstva mesta Bardejov pre J. Grešáka in memoriam, 2018,
foto: Silvia Fecsková

Obsiahly odborný výklad k Roku Jozefa Grešáka, životopis Majstra, ako aj hlavné kompozície a ohlasy diel Grešákovej pozostalosti predniesla muzikologička Bardejovčanka a autorka celého projektu Silvia Fecsková. Pokračovanie podujatia sa konalo v Šarišskom múzeu v Bardejove, kde sa prítomní zoznámili prednáškou historika Dr. Fr. Guteka s umeleckými pamiatkami a bohatými artefaktami pripomínajúcimi vzácne pamiatky rodiny Grešákovcov. Zaujal skladateľov rukopis z najmladších tvorivých čias, partitúry, kritiky, programy alebo busta od skladateľovho priateľa akademického sochára Jána Máthého (1922 – 2012) s jeho nezabudnuteľným tajomným úsmevom. Na pamiatku stretnutia prišli aj zástupcovia Slovenskej Pošty, a.s., aby korešpondenčné listy s fotografiou Grešáka zvýraznili aj príležitostnou pamätnou pečiatkou s Grešákovým portrétom, maľbou od jeho dcéry akademickej maliarky Evy Grešákovej.

Busta Jozefa Grešáka od akademického sochára Jána Máthého,
foto: Silvia Fecsková

Mimoriadnu udalosť organizátori obohatili nasledujúci deň 8. februára o medzinárodnú muzikologickú konferenciu. Vedeckým garantom konferencie boli Prof. Dr. Ľubomír Chalupka, PhD. z Bratislavy a Doc. Karol Medňanský, PhD. z Prešova. Mgr. Silvia Fecsková zabezpečila počas celého podujatia dostatočné množstvo informačného materiálu pre záujemcov, či už išlo o Grešákovcov, o výstavy, o životopisy, fotodokumentáciu, autentické články, miestnu tlač a pod.

Jozef Grešák (1907 – 1987),
zdroj: Hudobné centrum

Napriek tomu mimoriadne zaujal príspevok Prof. Chalupku, ktorý zdôraznil, že osobnosť a dielo Jozefa Grešáka je organickou súčasťou slovenskej hudobnej tvorby. O tom, že dielo majstra Grešáka zaznelo v hudobnom vysielaní košického rozhlasu už r. 1928 a 1929 hovorila muzikologička Lýdia Urbančíková, o frekvencii a vzťahu k jeho tvorbe v Štátnej filharmónii Košice predniesla Mgr. Mariana Lechmanová, doktorandka na FFUK v Bratislave, ktorá sa dlhodobo venuje opernej tvorbe J. Grešáka, najmä opere Neprebudený. Komorná symfónia zaujala Doc. Medňanského z hľadiska jej inštrumentácie. Huslista MgA. Pavel Burdych z Olomouca spolu s partnerkou klaviristkou Zuzanou Berešovou z Brna zdôraznil melodiku a svojrázny naturel Grešákovej skladby Morceau I.. O možnosti integrácie niektorých Grešákovych skladieb v regionálnom a vysokom školstve hovorila Prof. Irena Medňanská, PhD., osobnosť Doc. Liubov Gunder z Ukrajiny zaujala schopnosťou pochopiť a odovzdať poslucháčom naturel Grešákovho hudobného myslenia. Okrem analytických a historických materiálov prítomných zaujal vnuk Richard Zimmer so zaujímavými, autentickými spomienkami na starého otca Jozefa Grešáka, ktoré by si zaslúžili aj literárne spracovanie. Ale to je už úloha pre Grešákovho pravnuka, úspešne sa rozvíjajúceho literáta.

Pripravila: Lýdia Urbančíková


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

Podporte časopis Opera Slovakia a získajte vstupenky do Opery SND alebo knihu
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Lýdia Urbančíková

muzikologička, dramaturgička, hudobná kritička, hudobná historička a publicistika

Zanechajte komentár