Vzostup a pád mesta Mahagonny naživo z Londýna v kinách CINEMAX

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Divadelná opera Kurta Weilla a Bertolta Brechta Vzostup a pád mesta Mahagonny bude v Royal Opera House uvedená po prvýkrát. Kiná CINEMAX spolu s ďalšími kinami na celom svete budú samozrejme pri tom. Satirický príbeh o peniazoch, morálke a hľadaní potešenia medzi pochybnými občanmi fiktívneho mesta si budú môcť slovenskí diváci vychutnať v priamom prenose z Londýna v kinách CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Košice, Nitra, Poprad, Trenčín, Trnava a Žilina už v stredu 1. apríla o 20:10.

Kasper Holten, riaditeľ londýnskej opery hovorí: „Táto Brechtova a Weillova opera, prvýkrát uvedená v roku 1930, je výborným odkazom na dobu svojho vzniku. Je plná rozporov – je to plne rozkvitnutá opera a zároveň v mnohom aj anti-opera, ktorá túto umeleckú formu komentuje, kritizuje a robí si z nej posmešky.“

Pôvodné uvedenie v Lipsku sa nestretlo s dobrým prijatím, obecenstvo bolo príbehom príliš šokované. Ani berlínske uvedenie v roku 1931 neprinieslo väčší úspech. Až po hrôzach, ktoré so sebou priniesla druhá svetová vojna, diváci lepšie pochopili jeho význam aj nadčasovosť.

Trojdejstvová ostro satirická opera sa začína tým, že tri policajne hľadané osoby: vdova Leocaida Begbick, prokurista Fatty a Moses založia kdesi na Aljaške zlatokopecké mesto Mahagonny. To láka všetkých nespokojencov, ktorí do „nového raja“ prichádzajú z celého sveta. Zavíta tam aj Jim MacIntyre, a zistí, že jediným prehreškom v tejto spoločnosti, v ktorej sa toleruje prakticky všetko, je nedostatok peňazí. Mestom otriasajú hospodárske krízy, ceny stúpajú, ohrozuje ho ničivý hurikán. Jimmy, ktorý spočiatku zarába množstvo peňazí, pozýva všetkých svojich priateľov na bujaré večierky, ale keď neskôr nemá na zaplatenie, zatknú ho a odsúdia na smrť. Pred popravou sa lúči s prostitútkou Jenny, ktorú má rád, ale tá si prepych lásky k jedinému mužovi nemôže dovoliť. Jim si až príliš neskoro uvedomuje, že jeho osud bol spečatený už vo chvíli, kedy do tohto mesta prišiel. V pribúdajúcom zmätku, zdražovaní a nepriateľstve všetkých proti všetkým začína pád nerestného mesta. Apokalyptický pochod sprevádza jeho koniec. Všade zavládne chaos a zúfalstvo.

Vzostup a pád mesta Mahagonny, Royal Opera House, foto: Royal Opera House

Vzostup a pád mesta Mahagonny,
Royal Opera House,
foto: Royal Opera House

Mahagonny je vlastne novodobá Sodoma – Gomora. Hudobne ide o zmes neoklasicizmu, jazzových inšpirácií odvodených z prostredia kabaretných songov, ale aj veľkých revuálnych hudobných čísel prenikajúcich do Európy z americkej muzikálovej produkcie a ďalších štýlov až po Brechtove epické divadlo či blues. Skladba ´Alabama song´ z tejto opery je ikonickou piesňou, ktorú si po úprave prevzali do svojho repertoáru aj také hviezdy ako The Doors či David Bowie.

Hlavné postavy stvárnia Anne Sofie von Otter (Leocadia Begbick), ktorá sa v ROH objavuje po 15 rokoch, Christine Rice ako Jenny, Kurt Streit ako Jimmy a Willard W White ako Moses. Všetko prebehne pod dirigentskou taktovkou Marka Wiggleswortha.

Pod výpravu predstavenia sa podpísala Es Devlin, známa z jej práce na záverečnom ceremoniáli londýnskych olympijských hier z roku 2012, či koncertov kapely Take That a ďalších. Pre operu zasadenú v dystopickej spoločnosti vytvorila jedinečný svet, ktorý dotvárajú projekcie Finna Rossa, a neónové farby. Na plátna kín túto fantastickú víziu prenesie Rhodri Huw.

V kinách na divákov čaká ako už tradične prípitok, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk a skvelý obraz!

Viac informácií a predaj vstupeniek na www.cine-max.sk

a v kinách CINEMAX BANSKÁ BYSTRICA, KOŠICE, NITRA, POPRAD, TRENČÍN, TRNAVA a ŽILINA.

V sezóne 2014/15 v sekciách Artmax balet a Artmax opera ešte uvidíte:
21. apríla 2015 – opera DON GIOVANNI (záznam zo Salzburgu 2014)
5. mája 2015 – balet ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA (priamy prenos z ROH)
10. júna 2015 – opera BOHÉMA (priamy prenos z ROH)
5. júla 2015 – opera WILLIAM TELL (priamy prenos z ROH)

CNMX_mahagony_A4

Informovala: Barbora Drobná, CINEMAX, a. s.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár