Za všestranným divadelníkom Milanom Gerjakom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo veku nedožitých 80 rokov nás 16. augusta 2022 navždy opustil Milan Gerjak, operetno-muzikálový spevák, lyrický tenorista, dlhoročný sólista a neskôr asistent réžie či hosť činoherného umeleckého súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove, ktorý bol viac ako 50 rokov neoddeliteľnou súčasťou prešovskej scény.

Rodený Prešovčan (12. 2. 1943) sa pôvodne chcel venovať práci automechanika, profesii, ktorú vyštudoval. Napokon sa rozhodol ináč a zvolil si ešte ďalšie štúdium na Konzervatóriu v Košiciach (1960 – 1965, prof. Polaško), kde sa venoval hre na pozaune. Počas štúdia účinkoval v Košiciach v obľúbenom Divadielku malých foriem. Napokon r. 1970 nastúpil do zboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove (popri zbore stvárňoval rôzne sólovú postavy) a vzápätí sa rozhodol popri zamestnaní študovať spev, čo uskutočňoval na Konzervatóriu v Žiline (prof. Šestáková, 1971 – 1974).

Milan Gerjak a Darina Gerjaková v predstavení Divadla Jonáša Záborského v Prešove, foto: Archív DJZ
Milan Gerjak v predstavení Divadla Jonáša Záborského v Prešove, foto: Archív DJZ
Vladimír Timočko a Milan Gerjak v predstavení Divadla Jonáša Záborského v Prešove, foto: Archív DJZ

V sezóne 1982/1983 ho už bolo možné sledovať a vidieť na javisku Spevohry ako sólistu. V tejto pozícii sa postupne vypracoval a po menších postavách a postavičkách dostával väčšie spevácko-herecké príležitosti. Začal sa vyhraňovať a osvedčovať najmä v charakterových postavách. Hral a spieval takmer v každej operetnej či muzikálovej inscenácii (približne ich bolo vyše 50).

Milan Gerjak v predstavení Divadla Jonáša Záborského v Prešove, foto: Archív DJZ
…ergo kladivko!, Spevohra DJZ Prešov, 1993, D. Gerjaková, S. Sarvašová, A. Benková, E. Kušnierová, M. Gerjak, foto: Archív DJZ Prešov

Jeho prvou postavou bol v roku 1970 nadporučík Lukáš v predstavení hudobnej komédie Udatný vojak Švejk. Následne sa predstavil v desiatkach inscenácii: Cigáni idú do neba (Buča), Čardášová princezná (Knieža Leopold Mária Lippert-Wellersheim), Veselá vdova (Vikomt Cascada), Tisíc a jedna noc (Nahmed Nerin), Mauglí – dieťa džungle (Tabakí), Hrnčiarsky bál (Ferko Kalafús), Cecília Valdés (Meneses), Poľská krv (Szenovicz, Gurski), Cigánsky barón (Conte Carnero), Fidlikant na streche (Avram), Hello, Dolly! (Barnabáš, Vandergelderov, druhý pomocník), Zem úsmevov (Fu-li), Sneh sa smial, až padal (Kapelník), Starci na chmeli (Predseda), Mikádo (Nanki Poo), Stratený valčík (Franz Mareczek), Báthoryčka (Šafár, Notár, Kňaz), Veľmi pyšná princezná (Šuster), Gróf z Luxemburgu (Knieža Basil Basilowitsch), Modrá ruža (Jean) a mnoho ďalších.

Prečítajte si tiež:
Spevohra Divadla Jonáša Záborského v Prešove
(seriál)

Neskôr v DJZ pôsobil aj ako asistent réžie a hosť činoherného umeleckého súboru. S javiskom sa rozlúčil v roku 2017 postavou Sruloviča z pôvodného slovenského muzikálu prešovského divadla Nikola Šuhaj.

Autor: Dita Marenčinová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, pedagogička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár