Bratislava – Dni starej hudby, od roku 1996 neodmysliteľná súčasť koncertného života Bratislavy, sú jediným kontinuálnym medzinárodným festivalovým podujatím starej hudby na Slovensku. Jubilejný 20. ročník, ktorý sa uskutoční od 2. do 8. júna, je zameraný na hudobný barok. V podaní renomovaných domácich a zahraničných súborov a sólistov tak v Bratislave zaznejú na dobových nástrojoch a v historicky poučenej interpretácii významné diela najväčších skladateľov tohto obdobia.
Dni starej hudby oživujú hudobnú minulosť Slovenska
Na úvodnom koncerte festivalu si návštevníci budú môcť v podaní súborov Musica aeterna a Czech Ensemble Baroque Vocal Quintet pod vedením Petra Zajíčka (2. 6., Malá sieň Slovenskej filharmónie, 19.00 hod.) vypočuť diela Samuela Capricorna (1628–1665), významného skladateľa 17. storočia, ktorý pôsobil šesť rokov v Prešporku ako učiteľ hudby a hudobný riaditeľ evanjelického kostola a pravdepodobne tu skomponoval aj viaceré zo skladieb, ktoré zaznejú. Hudobník, ktorý po odchode z dnešnej Bratislavy získal významný post kniežacieho kapelníka v Stuttgarte, je odborníkmi považovaný za prvého skladateľa európskeho formátu pôsobiaceho na našom území a najvýznamnejšiu osobnosť protestantskej hudby medzi Heinrichom Schützom a J. S. Bachom. Program dopĺňajú ukážky z tvorby Taliana Antonia Bertaliho, viedenského cisárskeho skladateľa, ktorého Capricornus obdivoval ako svoj vzor a jeho hudbu v Bratislave uvádzal. Ako sólistky sa na koncerte predstavia sopranistky Helga Varga Bachová a Hilda Gulyásová. Podujatie uvedie prednáška významného slovenského hudobného historika Ladislava Kačica, ktorá sa začne o 18.00 hod. vo foyer Slovenskej filharmónie.
Händel v Dóme sv. Martina, Bach vo Veľkom evanjelickom kostole
Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir pod vedením Romana Válka uvedú v spolupráci so sólistami jedno z veľkých biblických oratórií Georga Friedricha Händela – Júda Makabejský (6. 6., Dóm sv. Martina, 19.00 hod.). Dielo malo premiéru v roku 1747 v Londýne a spolu s Mesiášom patrí k skladateľovým najpopulárnejším oratóriám. Námetom libreta, ktoré spracoval Tom Morell, je biblický príbeh o židovskom povstaní proti gréckej nadvláde, ktoré sa uskutočnilo v 2. storočí pred naším letopočtom a vošlo do dejín ako Povstanie Makabejcov. Dielo je metaforou víťazstva v dobovom vojenskom konflikte medzi Edinburgom a Londýnom, no súčasne nadčasovou oslavou slobody a patriotizmu.
Nemenej atraktívnym bude koncert, na ktorom v podaní renomovaných maďarských súborov Purcellovho zboru, Orfeo orchestra a vynikajúcich sólistov pod vedením Györgya Vashegyiho zaznejú kantáty Johanna Sebastiana Bacha a motetá Johanna Christopha Bacha, najvýznamnejšieho člena rozsiahlej hudobníckej dynastie bachovcov pred Johannom Sebastianom Bachom (7. 6., Veľký evanjelický kostol, 19.00 hod.).
Organový a čembalový recitál
V rámci 20. ročníka Dní starej hudby sa uskutočnia aj dva recitály. Vo štvrtok 4. 6. vystúpi na dvoch koncertoch (popoludní a večer) v raritnom priestore – Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci popredná slovenská organistka pôsobiaca vo Francúzsku a Španielsku Monika Melcová, ktorá vo svojom programe Organové prieniky Európou uvedie organové skladby talianskych, španielskych a nemeckých skladateľov 17. a 18. storočia. Súčasťou koncertu budú aj ukážky jej improvizačného umenia, ktorým si získala uznanie odborníkov i publika.
V pondelok 8. 6. vystúpi vo Dvorane VŠMU na samostatnom recitáli iránsko-americký čembalista Mahan Esfahani. Mladý umelec, ktorý podpísal exkluzívny kontrakt s vydavateľstvom Deutsche Grammophon a pôsobí ako profesor na známej londýnskej Guildhall School of Music and Drama, uvedie (len pár dní pred vystúpením na známom Bachovom festivale v Lipsku) v Bratislave Bachov opus magnum pre klávesové nástroje, Goldbergovské variácie. Povedie tiež majstrovský kurz na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU (8. 6., 9.30 hod.)
Viac informácií: www.earlymusic.sk, www.facebook.com/pages/Center-of-Early-Music-Bratislava
Vstupenky na podujatie sú dostupné na www.ticketportal.sk a hodinu pred začatím koncertu na mieste jeho konania.
Zdroj: Centrum starej hudby