Začína sa ôsmy ročník medzinárodného operného a hudobného festivalu Janáček Brno

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Neopakovateľná atmosféra, hudba Leoša Janáčka, kompletná česká dirigentská špička na jednom mieste a vynikajúce české aj zahraničné súbory a interpreti. To všetko môžete zažiť v dňoch 2. – 20. novembra 2022, kedy sa v Brne rozoznie už 8. ročník jedinečného medzinárodného operného a hudobného festivalu Janáček Brno, držiteľa prestížnej ceny The International Opera Awards.

(PR článok, Národné divadlo Brno)

Moravská metropola tak bude po tri týždne úplne patriť dielu Leoša Janáčka a samozrejme aj ďalších umelcov, ktorí ho na jeho tvorivej ceste inšpirovali, či naopak, sami sa ním inšpirovali. Na festival zavítajú špičkoví dirigenti na čele s Jakubom Hrůšom, Tomášom Hanusom, Tomášom Netopilom a Markom Ivanovićom. V podaní popredných operných divadiel, orchestrov i sólových interpretov čaká na divákov nabitý program, cez ktorý sa tentoraz prelína téma „Quo vadis“.

video

Z operných produkcií ponúkne festival hneď päť vynikajúcich inscenácií. Slávnostné otvorenie patrí tradične novej inscenácii Janáčkovej opery Národného divadla Brno – jedinečnému spojeniu opery Z mŕtveho domu a prvého uvedenia scénickej podoby Glagolskej omše pod taktovkou Jakuba Hrůšu, ktorý sa od septembra 2025 stane hudobným riaditeľom Royal Opera House v Londýne a v réžii Jiřího Heřmana.

video

Vypočujte si tiež:
Podkasty Festivalu Janáček Brno

Zaujímavé pohľady na interpretáciu Janáčkových opier ponúkne švajčiarske Grand Théâtre de Genève s inscenáciou Káte Kabanovej pod taktovkou Tomáša Netopila a v réžii Tatjany Gürbaci, Welsh National Opera s Vecou Makropulos v hudobnom naštudovaní Tomáša Hanusa či pražské Národní divadloKáťou Kabanovou a Schulhoffovými Plamenmi, obe v réžii Calixta Bieita.

Prečítajte si tiež:
Schulhoffove Plamene – cenný prírastok v cykle pražského Národného divadla Musica non grata).

video

Chýbať nebudú ani spevácke hviezdy! V rámci ženevskej produkcie sa predstaví americká sopranistka Corinne Winters ako Káťa Kabanová. V tejto úlohe excelovala na tohtoročných Salzburger Festspiele, kde sa Janáčkova opera stala skutočným hitom programu.

S Welsh National Opera prichádza jeden z najlepších tenoristov mladej generácie, britský spevák Nicky Spence, ktorý je pravidelným hosťom v londýnskej Covent Garden aj newyorskej MET. Okrem úlohy Alberta Gregora budú mať festivaloví poslucháči možnosť počuť ho aj ako interpreta Janáčkovho Zápisníka zmizelého spolu s vynikajúcim klaviristom Juliusom Drakeom.

Julius Drake

Spolu so súbormi Welsh National Opera a Grand Théâtre de Genève prichádzajú aj ich renomované orchestre, ktoré sa predstavia aj na samostatných koncertoch. Švajčiarsky Orchestre de la Suisse Romande je jedným z najlepších európskych telies, ktoré má na svojom konte vyše 100 nahrávok pre značku DECCA a je pravidelným hosťom popredných festivalov a koncertných sál. Spolu s nimi vystúpi slávna britská huslistka Viktoria Mullova.

Orchester Welsh National Opera so svojim šéfdirigentom Tomášom Hanusom predstaví nielen svojho domáceho skladateľa B. Brittena a L. Janáčka. Súčasťou programu sú aj Dvořákove Biblické piesne v interpretácii českého medzinárodne etablovaného basbarytonistu Adama Plachetku. Sommerova Vokálna symfónia v podaní Symfonického orchestra Českého rozhlasu a oratórium poľského skladateľa F. Nowowiejskeho Quo vadis v mimoriadnom naštudovaní amerického dirigenta Johna Fioreho sú čerešničkou na dramaturgickej torte.

Quo vadis zaznie v interpretácii Orchestra Janáčkovej opery NdB, zboru Opery Slovenského národného divadla Bratislava (zbormajsterka Zuzana Kadlčíková), sólové party uvedú Csilla Boross, Tomasz Konieczny, David Szendiuch, Daniel Kfelíř a Robin Červinek.

John Fiore, zdroj foto: JB

Nebudú samozrejme chýbať ani komorné koncerty s vynikajúcimi interpretmi ako sú Jaroslav Špaček, Martin Sekera, Ivo Kahánek, Tomáš Jamník, Miroslav Kasík alebo komorné ansámbly Pavel Haas Quartet a Zemlinsky Quartet. To všetko a oveľa viac na festivale Janáček Brno 2022!

Bližšie informácie o festivale a programe si prečítate na www.janacek-brno.cz.

Facebook Janáček Brno

PR článok

zdroj a text: Národné divadlo Brno

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár