Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

27. júna 2014 Dáša Juhanová Sezóna 2013/2014

Začína šiesty ročník Medzinárodného festivalu Šengenský poludník

Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Už po šiestykrát sa vďaka výnimočnému festivalu dostane klasická hudba na netradičné miesta. Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov – Šengenský poludník – ponúkne takmer dve desiatky koncertov, na ktorých sa predstaví viac ako 150 mladých hudobníkov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny.

Myšlienku organizovať na východe Slovenska Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov sa zrodila ako výsledok spolupráce Sláčikového orchestra Musica Iuvenalis s Federáciou Eurochestries z Francúzska. Vznikol tak festival s názvom Šengenský poludník a tohto roku vstupuje do svojho šiesteho ročníka. „Z roka na rok festival naberá na veľkosti, v čom je jeho organizácia ťažšia. Na druhej strane, už máme z predchádzajúcich ročníkov skúsenosti, stabilných partnerov a stálych divákov, v čom je to zase jednoduchšie,“ vysvetlil riaditeľ festivalu Igor Dohovič. „Pri prvom ročníku sme museli robiť veľkú kampaň, aby sa festival dostal do povedomia, teraz sa nás ľudia už počas celého roku pýtajú, kedy bude festival, aký ponúkne program. Takže z tohto hľadiska máme situáciu jednoduchšiu. Oveľa zložitejšie je to ohľadom financovania… Festival však žije, snažíme sa prispôsobiť podmienkam a verím, že divákom ponúkneme zaujímavý program.“

Igor Dohovič foto: Joseph Marčinský
Igor Dohovič
foto: Joseph Marčinský

V Košiciach sa koncerty uskutočnia na viacerých miestach – okrem Kostola Premonštrátov aj na nádvorí Hudobného oddelenia verejnej knižnice Jána Bocatia, v Kunsthalle v Mestskom parku a v Kasárňach Kulturparku. Festival oficiálne začne 30. júna otváracím koncertom v Kostole Premonštrátov na Hlavnej ulici, na ktorom sa predstaví Národný mládežnícky orchester #Virutoso. Okrem tohto telesa, ktoré malo svoju veľkú premiéru pred rokom na Šengenskom poludníku, sa počas deviatich dní na takmer dvoch desiatkach koncertov v Košiciach a ďalších mestách východného Slovenska, ale aj Maďarska a Ukrajiny predstavia hostitelia z Musicy Iuvenalis, Tanečný dychový orchester Klasik Band a Zbor sv. Cecílie z Košíc, Miešaný zbor Ad Libitum z Poľska, Akademický zbor Cantus a Komorný súbor sólistov z Užhorodu a Szaxofours Quartett a Slidebones Quartett z Miskolca. Najväčším lákadlom pre divákov bude samozrejme záverečný koncert 5. júla, na ktorom zaznie v spojení 80-členného zboru Rossiniho Petite messe solennelle pre sóla, zbor, harmónium a dva klavíry.

Aj vďaka festivalu Šengenský poludník sa viac a viac do povedomia verejnosti dostáva aj košický orchester Musica Iuvenalis, ktorý I. Dohovič vedie. „Je pravda, že sa o nás viac vie, aj keď – sťažovať sa nemôžeme tak či tak. Mávame 40 až 50 koncertov ročne, čo je na amatérsky orchester, ktorý hrá pre radosť, viac než dosť.“

Tohto roku Musica Iuvenalis oslavuje 50 rokov od založenia, okrem iného hráčov čaká aj zájazd na Filipíny. „Pred dvoma rokmi na festivale v Škótsku si nás organizátori vybrali ako orchester, ktorý bude na otváracom ceremoniáli hrať 22 hymien všetkých štátov. Spolupracoval s nami zbor z Filipín a tam začalo naše partnerstvo.“ To vyústilo do pozvania košického orchestra na Filipíny, kde odohrá od 9. do 19. júla štyri koncerty a bude viesť aj rôzne kurzy pre študentov.

šengenský poludník

Pre košický orchester to bude takpovediac začiatok osláv 50. výročia založenia. Na jeseň totiž pripravuje krst cédečka a knihy o histórii orchestra. Uskutoční sa aj niekoľko výnimočných koncertov. „Pozvali sme našich zahraničných partnerov, s ktorými pravidelne koncertujeme a oslavy vyvrcholia v decembri tradičným vianočným koncertom. Bonbónikom bude stretnutie všetkých bývalých členov – bude ich viac ako 500! Stále sa objavuje nová generácia, ktorá si dokáže vytvoriť vzťah k hudbe. Lebo cieľom je práve to – vytvoriť v mladých ľuďoch vzťah k hudbe, všetko ostatné – zájazdy, koncerty – to sú prostriedky na to, aby sa nám to podarilo a aby sme mladých dokázali motivovať. Vtedy to má zmysel,“ dodal I. Dohovič.

Program festivalu

30. 6. 2014 (pondelok)

OTVÁRACÍ KONCERT

20.00 – Kostol Premonštrátov, Hlavná ul., Košice
Národný mládežnícky orchester VIRTUOSO, Slovensko

1. 7. 2014 (utorok)
19.00 – Miskolci Minorita Plébánia, Hősök tere 5., Miskolc
Národný mládežnícky orchester VIRTUOSO, Slovensko
Szaxofours Quartet, Slidebones Quartet, Miskolc, Maďarsko

2. 7. 2014 (streda)
17.30 – Altánok Tatranská Lomnica
Szaxofours Quartet, Slidebones Quartet, Miskolc, Maďarsko

19.00 – Kúpele Nový Smokovec, kongresová sála
Komorný súbor sólistov mesta Užhorod, Ukrajina

3. 7. 2014 (štvrtok)
17.30 – Kostol sv. Jána Krstiteľa, Jasov
Komorný súbor sólistov mesta Užhorod, Ukrajina

18.00 – Kostol sv. Petra a Pavla, Nový Smokovec
Spevácky zbor Ad Libitum, Poľsko

3. 7. 2014 (štvrtok)

SVIEČKOVÝ KONCERT

20.30 – Verejná knižnica J.Bocatia, nádvorie hudobného oddelenia, Hlavná ul., Košice
Szaxofours Quartet, Slidebones Quartet, Miskolc, Maďarsko

4. 7. 2014 (piatok)
18.00 – Kunsthalle, Mestský park
Szaxofours Quartet, Slidebones Quartet, Miskolc, Maďarsko

18.00 – Bábkové divadlo, nádvorie
Quarteto Sláčikového orchestra MUSICA IUVENALIS

5. 7. 2014 (sobota)
ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT
18.30 – Kostol Premonštrátov, Hlavná ulica, Košice
G. Rossini – Petite messe solennelle
L. Knoteková, G. Hübnerová, P. Berger, M. Lukáč, J. Grejtáková, K. Trofymovych, V. Gurbaľ
Medzinárodný zbor « Šengenský poludník »

8. 7. 2014 (utorok)
19.00 hod. – Filharmónia Užhorod
Sláčikový orchester MUSICA IUVENALIS, Košice, Slovensko

www.sengenskypoludnik.eu

Pripravila: Dáša Juhanová

 

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)