Záhrada Domu Albrechtovcov opäť ožije operou. Musica aeterna uvedie Jommelliho Dona Trastulla

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
24. a 26. júna 2022 uvedie súbor pre starú hudbu Musica aeterna v slovenskej premiére komické intermezzo v dvoch dejstvách pre tri hlasy La cantata e disfida di Don Trastullo významného talianskeho predstaviteľa neapolskej opernej školy Nicolla Jommelliho (1714 – 1774). Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka a v réžii Mariany Luteránovej v rámci V. ročníka projektu Opera aeterna. Cieľom projektu je prinášať slovenskému publiku vzácne a v Bratislave zriedkavo uvádzané opery, prevažne z obdobia baroka, v príjemnej pešej zóne historického centra Bratislavy.

(PR článok, Musica aeterna)

Jednoduchá zápletka Jommelliho úsmevného intermezza pojednáva – ako inak – o láske, komických nedorozumeniach a milo prefíkaných plánoch. Podarí sa chudobnej, no prešibanej slúžke Arsenii, ženským šarmom prekabátiť zamilovaného šľachtica Trastulla a získať od neho peniaze na svoju svadbu, s milým Giambaronom? Zistí záletný Don Trastullo, že je len figúrkou v plánoch bystrej Arsenie? Dokáže žiarlivý Giambarone ďalej znášať fingovanú milostnú hru svojej milej s chvastúnskym šľachticom? Tento vtipný príbeh umocní Jommelliho rafinovaná hudba, živá, vždy schopná podporiť rytmus akcie svojou meniacou sa pulzáciou.

Niccolo Jommelli (1714 – 1774), zdroj: internet

Príbeh s klasickou zápletkou a plný jadrných slovných hračiek z nevyčerpateľnej zásoby comedie dell´arte, sa rozuzlí na predstaveniach 24. a 26. júna 2022 o 20:00 v záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave.

V Dome Albrechtovcov súbor Musica aeterna v r. 1973 vznikol a teda v budúcom roku bude oslavovať svoje polstoročie. Jeho zakladateľom bol významný slovenský hudobný teoretik, umelec a hudobný pedagóg prof. Ján “Hansi” Albrecht. Zrekonštruovaná záhrada Domu Albrechtovcov je teda symbolickým miestom, na ktoré sa postupne koncertná činnosť súboru Musica aeterna po dlhých rokoch vracia.

Skúška Jommelliho opery Don Trastullo, Záhrada Domu Albrechtovcov, 2022, Mariana Luteránová, Martin Babjak, Lenka Máčiková, Matúš Šimko, foto: FB Musica aeterna

V hlavných úlohách sa predstavia známi slovenskí sólisti – sopranistka Lenka Máčiková, tenorista Matúš Šimko a barytonista Martin Babjak. Operu hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček, réžie sa ujala Mariana Luteránová. Na predstavení rovnako spolupracovali scénografka a kostymérka Eva Kudláčová Rácová a choreografka Renáta Ptačin, ktorá stvárni aj nemú postavu slúžky.

Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania, ak nebude vypredané.

V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v neďalekej Koncertnej sieni Klarisiek.

Hlavným usporiadateľom koncertov je OZ Musica aeterna v spolupráci s OZ Albrecht Forum. Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy a Bratislavský samosprávny kraj.

Aktuálne informácie sledujte na Facebooku Musica aeterna

Informovala: Eva Slaninková, Musica aeterna

PR článok, text Musica aeterna

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár