Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. júna 2020 redakcia Sezóna 2019/2020

Zamestnanci SND žiadajú ministerku kultúry SR na zabezpečenie stability divadla

Slovenské národné divadlo, nová budova, zdroj foto: Archív SND
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V piatok 5. júna 2020 odovzdali zamestnanci Slovenského národného divadla ministerke kultúry SR Natálii Milanovej (OĽaNO) list, v ktorom ju žiadajú zabezpečiť finančnú a personálnu stabilitu prvej divadelnej scény. Túto požiadavku si šéfka rezortu kultúry osobne prevzala na pôde divadla z rúk signatárov výzvy.

Zamestnanci Slovenského národného divadla v liste apelujú, že v júni 2020 sa končí mandát dočasne menovaného generálneho riaditeľa Petra Kováča a z toho vyplývajú dôležité otázky nielen pre zabezpečenie transparentného výberového konania tejto funkcie, ale aj pre zabezpečenie budúceho chodu inštitúcie, ktorú v jej jubilejnej 100. sezóne prerušila pandémia koronavírusu. V liste tiež upozorňujú na naliehavé riešenie dlhotrvajúcich problémov prvej slovenskej divadelnej scény.

V texte tejto verejnej výzvy zamestnanci SND žiadajú od ministerky kultúry zabezpečenie najmä troch základných požiadaviek fungovania divadla:

  • Zabezpečenie stabilizovaného rozpočtu na celé funkčné obdobie nasledujúceho generálneho riaditeľa/riaditeľky
  • Zabezpečenie úpravy aktuálnych podmienok výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa/riaditeľky za účelom transparentnosti
  • Vytvorenie orgánu dozornej rady pozostávajúcej z členov výberovej komisie na celé funkčné obdobie nasledujúceho generálneho riaditeľa/riaditeľky

Signatármi výzvy sú siedmi pracovníci SND: Katarína Čanecká, vedúca kostýmovej výroby Umelecko-dekoračných dielní SND, Miriam Kičiňová, dramaturgička Činohry SND, Martin Leginus, dirigent Opery SND, Patrik Pačes, majster zvukárov Činohry SND, Táňa Pauhofová, členka Činohry SND, Andrej Szabo, prvý sólista Baletu SND a Barbora Šajgalíková, vedúca oddelenia vizuálnej komunikácie SND. Pod výzvu sa zatiaľ podpísalo zatiaľ 315 zamestnancov zo všetkých zložiek.

Nová budova SND, sála opery a baletu

Iniciatívu zamestnancov SND vníma šéfka rezortu Natália Milanová ako znak toho, že im na divadle záleží. V reakcii prisľúbila, že v zmysle platných právnych noriem bude dbať na to, čo zamestnanci divadla tlmočili vo verejnej výzve.

,,Chceme, aby voľba generálneho riaditeľa SND zahŕňala verejnú prezentáciu jeho koncepcie pred výberovou komisiou zostavenou z odborníkov. Budeme postupovať riadnym a transparentným výberovým konaním, presne tak, ako je to štandardom v normálnej a vyspelej demokratickej krajine,“ vyhlásila pre TASR ministerka. Rezort podľa nej už začal s prípravou výberového procesu.

Zverejňujeme originálny text celej výzvy

Vážená pani ministerka,

my dolupodpísaní umeleckí, technickí a administratívni pracovníci Slovenského národného divadla (ďalej len „SND“) Vás, po období destabilizácie, ktoré v posledných rokoch poznačilo fungovanie našej inštitúcie, prosíme využiť Váš mandát v prospech zabezpečenia finančnej a personálnej stability prvej divadelnej scény našej krajiny.

Pandémia, ktorá ochromila celú spoločnosť, prerušila jubilejnú 100. sezónu SND. Chod inštitúcie, ktorá má za úlohu pôsobiť ako hodnotová výstuž spoločnosti, ktorá od svojich počiatkov prispievala k budovaniu štátnosti a kultúrneho povedomia, bol však, bohužiaľ, silno narušený už pred pandémiou. Individuálne zlyhania, chybné kroky rezortu, nedostatočná komunikácia medzi rezortom a inštitúciou, či chýbajúce štrukturálne podchytenie problémov viedli k oslabeniu inštitúcie, ktorej hlas je v spoločnosti potrebný.

V júni 2020 sa končí mandát dočasne menovaného generálneho riaditeľa a z toho vyplývajú dôležité otázky pre zabezpečenie budúceho chodu inštitúcie s ohľadom na jej početný objem tvorby a personálne obsadenie. V aktuálnej situácii je riešenie jej dlhotrvajúcich problémov naliehavé. Bez konštruktívneho riešenia a úzkej spolupráce s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (ďalej len „MK SR“) sa nepriaznivá situácia bude len prehlbovať a bude čoraz obtiažnejšie napĺňať poslanie, ktoré SND v spoločnosti predstavuje.

Citlivo vnímame dôležitú rolu erbovej kultúrnej inštitúcie 21. storočia pri senzibilizácii spoločnosti k humanistickým princípom, na ktorých stoja základy demokracie a právneho štátu. Otrasenie jej stability preto považujeme práve v týchto pohnutých časoch za mimoriadne ;nebezpečné.

V divadle sa spájajú všetky druhy umenia do jedného výsledného celku. Žiadne z iných druhov umení nefunguje na takom kolektívnom princípe tvorby, aký ponúka práve divadlo. Dovoľujeme si upozorniť, že SND je s približne štvrť miliónmi divákov ročne najnavštevovanejšou erbovou kultúrnou inštitúciou na Slovensku.

Na základe vyššie uvedeného považujeme za kľúčové, aby boli zabezpečené tri základné požiadavky na jeho fungovanie:

1) Zabezpečenie stabilizovaného rozpočtu na celé funkčné obdobie nasledujúceho generálneho riaditeľa/riaditeľky
2) Zabezpečenie úpravy aktuálnych podmienok výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa/riaditeľky za účelom transparentnosti
3) Vytvorenie orgánu dozornej rady pozostávajúcej z členov výberovej komisie na celé funkčné obdobie nasledujúceho generálneho riaditeľa/riaditeľky

K bodu 1)
V divadlách sa plánujú sezóny na niekoľko rokov vopred a je preto nutné, aby nový generálny riaditeľ/riaditeľka jednoznačne vedel/a, s akým príspevkom od štátu môžu vo svojej koncepcii narábať. Zároveň by sme Vás radi vyzvali, aby ste, v prípade (nedôvodného) prekročenia rozpočtu využili svoj mandát na to, aby ste riaditeľa/riaditeľku, ktorý/á sa nedrží rozpočtových limitov, primäli k vyvodeniu subjektívnej zodpovednosti.

K bodu 2)
Osoba generálneho riaditeľa/riaditeľky bude pre fungovanie inštitúcie, ako aj napĺňanie jej poslania kľúčová. Skúsenosti z predchádzajúcich výberových konaní napovedajú, že procesné podmienky vedia zásadným spôsobom (pozitívne i negatívne) ovplyvniť výsledok takejto voľby. Prosíme Vás, aby ste využili svoj mandát nato, aby zloženie výberovej komisie, ako aj podmienky konkurzu, boli medzníkom v rámci výberových konaní do čela štátnych umeleckých inštitúcií. Osobitne poukazujeme na nasledujúce body:

2A) Oznámenie o výberovom konaní
Časový horizont: minimálne 2 mesiace pred termínom výberového konania
Spôsob šírenia: tlačová konferencia MK SR, rozposlanie oznamu aj do susedných krajín
Obsah: podmienky profilu kandidáta a vytýčenie rámca, na ktorý by mala kandidačná prezentácia reagovať
zverejnenie mien členov výberovej komisie

2B) Zloženie komisie
Nominanti MK SR (3), Nominanti Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení (1), Nominanti Hudobnej fakulty Vysokej školy múzických umení (1), Nominanti SND (3), Nominanti z renomovaných českých divadiel (3) Pozorovatelia priebehu voľby: MK SR (2), SND (2)

2C) Verejné vypočutie kandidátov
Vypočutie kandidátov navrhujeme verejné, s vymedzeným priestorom na otázky zástupcov médií. Live streaming cez sociálne médiá MK SR a SND.

2D) Zverejnenie nominácií potencionálneho generálneho riaditeľa/riaditeľky na pozície riaditeľov Činohry SND, Opery SND, Baletu SND, Umelecko-dekoračných dielní, ekonomického úseku a Centra marketingu

2E) Verejné hlasovanie poroty

K bodu 3)
Vytvorenie dozornej rady považujeme za dôležitý kontrolný orgán, ktorého zmyslom je predísť mnohým chybám, ktoré sa diali v uplynulých rokoch.
Máme zato, že dodržaním týchto bodov sa pojem „transparentné výberové konanie“ naplní aj obsahom. Boli by sme nesmierne radi, keby sa nové vedenie MK SR s nimi vedelo stotožniť a tak procesne vytvorilo podmienky, aby sa na čelo erbovej inštitúcie dostal človek, ktorý posunie SND do ďalšej storočnice jeho existencie tak, ako si to táto inštitúcia zaslúži.

S úctou,
Katarína Čanecká, vedúca kostýmovej výroby Umelecko-dekoračných dielní SND
Miriam Kičiňová, dramaturgička Činohry SND
Martin Leginus, dirigent Opery SND
Patrik Pačes, majster zvukárov Činohry SND
Táňa Pauhofová, členka Činohry SND
Andrej Szabo, prvý sólista Baletu SND
Barbora Šajgalíková, vedúca oddelenia vizuálnej komunikácie SND

Informovala: Barbora Šajgalíková, vedúca oddelenia vizuálnej komunikácie SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...