Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

5. júla 2014 Jiřina Hába Sezóna 2013/2014

Záver sezóny KOB s odkazom do tej novej

Veľkosť písma
A
A
A
V posledný júnový štvrtkový večer  sa v dome kultúry Zrkadlový háj opäť prezentoval mladý začínajúci kolektív Komornej opery Bratislava, tento krát v koncertom prevedení nazvanom Galakoncert sólistov KOB a ich hostí. V programe zazneli známe predohry, árie a duetá z opernej tvorby skladateľov od Mozarta po Pucciniho.

Koncert tradične uviedol generálny riaditeľ Roman Müller. Súčasťou jeho príhovoru tiež bolo prevzatie patronátu nad KOB štyrmi renomovanými slovenskými opernými spevákmi a to Janou Bernáthovou, Boženou Fernacovou, Ľudovítom Ludhom a Dušanom Jarjabkom, ktorí boli hneď v úvode programu ocenení certifikátom i kvetinovým darom. Ďalej sa v programe predstavili mladí umelci známi už z predošlého projektu KOB ako aj ich noví kolegovia, ktorí sa predstavia v projektoch nasledujúcej sezóny v sprievode zboru a orchestra KOB v spolupráci s orchestrom Candle Zity Orlickej.

Pod dramaturgiu a hudobné naštudovanie sa podpísal mladý dirigent a zároveň hudobný riaditeľ KOB Lukáš Kunst Lederer.  Počas celého večera orchester hral pod jeho taktovkou. Preukázal schopnosť vcítiť sa do rôznych štýlových období od Mozarta až po 20. storočie. Prácu s orchestrom mal možnosť ukázať najmä v náročných predohrách ku známym operám.

KOB Galakoncert 2014Erika Szaboová, soprán a Ľudovít Ludha, tenor
KOB Galakoncert 2014
Erika Szaboová, soprán a Ľudovít Ludha, tenor

V prvej časti večera, z inštrumentálnych čísel zaujala najmä predohra k Mozartovému Donovi Giovannimu, kde mladý kolektív orchestra pridávala predpisu autora silnú energiu, druhé z inštrumentálnych čísel ku záveru tejto časti (predohra k Verdiho Traviate) odhalila viaceré citlivé a nie príliš vydarené miesta. Zahájením vokálnej časti koncertu sa stal nesmrteľný Mozartovský duet Dona Giovanniho a Zerliny La ci darem la mano z opery Don Giovanni. Partnerom mladej začínajúcej sopranistky Barbory Dvorskej bol skúsený ,,harcovník“ bratislavskej opernej i operetnej scény Dušan Jarjabek. Mladá speváčka sa duetu zhostila s chuťou, má síce ešte značné rezervy, no so skúsenejším kolegom predviedli očarujúcu dvojicu s hereckou i vokálnou presvedčivosťou. Vínová ária ako je tiež známa ústredná ária Dona Giovanniho Fin ch´han dal vino, bol ďalším pokračovaním z Mozartovskeho súdku tohto projektu. Dušan Jarjabek po predchádzajúcom čísle udržal eleganciu a štýl jemu vlastný a presvedčil o tom, že zďaleka nestratil formu a nasadil latku sólistických výkonov vysoko.

V duchu najúspešnejších čísel z vrcholnej Mozartovej opernej tvorby sa večer niesol ďalej v znamení Figarovej svadby, teda v podaní árie Figara Se vuol ballare. Mladý spevák Marek Tokoš, ktorý sa už v KOB prezentoval v predchádzajúcom projekte obsiahol všetky potrebné aspekty árie, či už po hereckej, výrazovej či interpretačno-technickej stránke. Zaujímavá farba hlasu ma tendenciu viesť hlas skôr ku tenoru ako k barytónu, no svojím výrazom presvedčil, že na javisko určite patrí.  Program pokračoval ešte troma Mozartovskými číslami a to konkrétne áriou Cherubína Voi che sapete z Figarovej svadby v podaní Veroniky Šottníkovej, duetom Papagena a Papageny z Čarovnej flauty v podaní Adama Nádlera a Jany Feríkovej a na záver tejto časti zaznela ária Kráľovnej noci Der hölle rache v podaní novej patrónky KOB Jany Bernáthovej

KOB Galakoncert 2014Jana Bernthová, soprán a Lukáš Kunst Lederer, dirigent
KOB Galakoncert 2014
Jana Bernthová, soprán a Lukáš Kunst Lederer, dirigent

Cherubino Veroniky Šottníkovej prekvapil najmä rýchlym tempom, ktoré speváčke vyhovovalo, chýbala však herecká presvedčivosť, ktorá by výrazu postavy mladého chlapca pokúšaného láskou pomohla. Duet Papageny a Papagena z Čarovnej flauty v podaní Adama Nádlera a Jany Feríkovej patril k najslabším číslam prvej časti programu. Herecky neprepracovaný duet, ktorý ponúka množstvo možností na i koncertné stvárnenie nepresvedčil ani vokálnou istotou, nakoľko jemný barytón zanikal v prehlušení ostrých výšok kolegyne. Druhá ária Kráľovnej noci, patrí nesporne k náročným skúškam, ktorými si musí prejsť každý koloratúrny soprán. Jana Bernáthová, ktorá patrí k popredným sólistom našej prevej opernej scény, presvedčila, že s úlohou Kráľovnej noci sa dokonale zžila a táto úloha patrí k jej profilovým. Dokonalý výrazový a herecký prednes árie doplnila istými koloratúrami a čistou intonáciou, ktorá je v poslednej dobe na Slovensku žiaľ výnimočnosťou. Po predohre Veriho Traviaty na scénu nastúpila Lenka Jombíková ako Oscar v árií Volata la terrea. Voľby árie bola dobrá, no mladá interpretka by ešte mala popracovať na zrozumiteľnosti textu a jej vokálny prejav má takisto ešte rezervy.

Druhú časť galaprogramu po prestávke otvorila veľkolepá predohra k Bizetovej opere Carmen, ktorá bola rozhodne najsilnejším inštrumentálnym číslom večera. Absentoval síce typický prierazný zvuk činel, no v kontexte pôsobila predohra veľkolepo. Habanera mladej mezzosopranistky Carmen Ferenceiovej, vystihla všetky potrebné požiadavky na stvárnenie Carmen doplnené jej ženským pôvabom a typológiou, ktoré ju predurčujú vytvoriť nezabudnuteľný vizuálny i vokálny zážitok pre publikum. K dokonalosti jej už chýba viac hereckosti a lepšia istota vo vysokej polohe. Vsuvka Polonézy z Čajkovského Eugena Onegina bola ozvláštnením, no citeľná bola nezladenosť orchestra v kľúčových miestach skladby.

Trojica Pucciniovskych hitov otvorila ária Laurety O mio babbino caro v podaní Evy Bodorovej. Interpretka predviedla svoj nádherný zamatový hlasový materiál v klenutí pravých pucciniovskych fráz. V niektorých momentoch však technické vedenie hlasu prevládalo nad výrazom a vznikali tak prázdne miesta. Celkovo však predviedla jeden z najpôsobivejších zážitkov večera, čo ocenilo i publikom vďačným potleskom.  Áriu sestry Angeliky Senza Mamma v podaní skúsenej speváčky a vokálnej pedagogičky Boženy Fernacovej interpretka predviedla s nevídanou hereckou a výrazovou presvedčivosťou, predviedla tiež svoj cit pre interpretáciu Pucciniho hudby.

Záverečnou skladbou v trojici puccinioviek bol známy duet z opery Bohéma O soave fanciulla v podaní Eriky Szabóovej a Ľudovíta Ludhu. Krásny ľúbostný duet pôsobil statickým dojmom, sopranistka však predviedla svoj farebný nosný hlas a v spojení s tenorom Ľudovíta Ludhu vytvárali v mnohých miestach súlad. Duet bol tiež oslabený vokálnou neistotou partnerov čo sa prejavilo najmä v závere duetu.

Posledným číslom bola už tradične Janowskeho Avinu Malkeinu, ktorá sa postupne stáva akousi hymnou súboru. Bohatšia orchestrácia pôsobila majestátnejším dojmom. Výkon Romany Orlickej síce vyžadoval mikrofón, no o to efektnejší bol zážitok, ktorý na mnohých poslucháčoch vyvolával zimomriavky.  Výkon zboru, o ktorý sa staral zbormajster Marco Vlasák, znel plným zvukom i napriek nevyrovnanosti mužskej a ženskej zložky.   

Autor: Jiřina Hába

Foto: D.Škrabák

Galakoncert pri príležitosti ukončenia sezóny 2013/2014

Komornej opery Bratislava a ich hostí 

Dom kultúry Zrkadlový háj v Bratislave

26. jún 2014 o 19.30    

Dirigent:  Lukáš Kunst Lederer 

Zbormajster: Marco Vlasák 

Patróni: Jana Bernáthová, Božena Fernacová, Ľudovít Ludha, Dušan Jarjabek 

Sólisti a ich hostia:  Barbora Dvorská, Marek Tokoš, Veronika Šottníková, Jana Feriková,

Adam Nádler, Lenka Jombíková, Carmen Ferenceiová, Eva Bodorová, Erika Szabóová, Romana Orlická

spoluúčinkoval zbor a orchester KOB v spolupráci s Candle orchestrom Zity Orlickej 

Program koncertu

W. A. Mozart

Don Giovanni- predohra opery

Don Giovanni- La ci darem la mano

Barbora Dvorská & Dušan Jarjabek

Don Giovanni- Fin ch´han dal vino

Dušan Jarjabek

Figarova svadba- Se vuol ballare

Marek Tokoš

Figarova svadba- Voi che sapete

Veronika Šottníková

Čarovná flauta- Pa-pa duet

Adam Nádler & Jana Feriková

Čarovná flauta- Der holle rache

Jana Bernáthová

G. Verdi

La Traviata- predohra opery

Maškarný bál- Volta la terea

Lenka Jombíková

P r e s t á v k a

G. Bizet

Carmen- predohra opery

Carmen- Habanera

Carmen Ferenceiová

P. I. Čajkovskij

Eugen Onegin- Polonéza

G. Puccini

Giani Schicchi- O mio babbino caro

Eva Bodorová

Suor Angelica- Senza mamma

Božena Fernacová

La Bohéme- O soave fanciulla

Erika Szabó & Ľudovít Ludha

M. Janovski

Avinu Malkeinu

Romana Orlická

 KOB

www.komornaopera.sk

 

Zdieľať:

O autorovi

Jiřina Hába
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024