Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

10. júna 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

Záverečné koncerty 74. sezóny Slovenskej filharmónie

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, foto: Peter Brenkus/SF
Veľkosť písma
A
A
A
Slovenská filharmónia pozýva na záverečné koncerty 74. sezóny, na ktorých zaznie program v rámci cyklov Hudba v chrámoch, Stará hudba, Komorná hudba a sezónu uzavrie šéfdirigent Daniel Raiskin. Koncom júna odcestuje Slovenská filharmónia na štrnáste japonské turné.

(PR článok, SF)

Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor v Katedrále sv. Martina už túto nedeľu

Záverečný koncert cyklu Hudba v chrámoch sa uskutoční už túto nedeľu 11. 6. 2023 v Katedrále sv. Martina v Bratislave o 15.00. So Slovenským komorným orchestrom vystúpi aj Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Zoltán Kocsis-Holper) a kvarteto vokálnych sólistov, členov SFZ – Asuka Maeda (soprán), Dominika Krčištová (alt), Pavol Oravec (tenor) a Martin Mikuš (bas).

Na koncerte bude znieť duchovná hudba Arva Pärta a Josepha Haydna. Adamov lament pre miešaný zbor a sláčikový orchester estónskeho skladateľa Arva Pärta vychádza z ortodoxných spevov 15. storočia. Hovorí o hriechu, ktorého sa Adam dopustil v rajskej záhrade v Edene. Program doplní šiesta omša Josepha Haydna Missa Sancti Nicolai, Hob. XXII:6.

Musica aeterna oslávi polstoročnicu

V rámci cyklu Stará hudba zaznie v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie jeden z koncertov prebiehajúceho 25. ročníka festivalu Dni starej hudby. Uskutoční sa v pondelok 12. 6. 2023 o 19.00.

Na koncerte vystúpi jubilujúci súbor pre starú hudbu Musica aeterna pod dlhoročným umeleckým vedením Petra Zajíčka spolu so zborom Czech Ensemble Baroque Choir. Sólistami večera budú sopranistky Pavla Radostová a Romama Kružíková, Lucie Karafiátová (alt), Ondřej Holub (tenor) a Jiří Miroslav Procházka (bas). Na programe zaznie šesť orchestrálnych predohier Apollon Enjoué bratislavského rodáka Johanna Sigismunda Kussera, zborové dielo Jeana-Baptistu Lullyho a slávne Te Deum Marca Antoina Charpentiera, ktorého Prelúdium poznáme ako zvučku Eurovízie.

Musica aeterna, 2022, foto: Simona Babjaková

50. výročie založenia prvého slovenského profesionálneho súboru starej hudby Musica aeterna si pripomína celý tohtoročný festival, ktorý potrvá do 16. júna 2023. Mottom tohtoročného festivalu sú slová zakladateľa súboru Musica aeterna Jána Albrechta, estetika, muzikológa a hudobníka: „Musíme hodnoty minulosti v našej súčasnosti sprítomňovať, uchopiť i pochopiť jej zrod a obohatiť sa jej prístupmi. Pretože minulosť nemilujeme kvôli nej samej, ale v záujme našej prítomnosti.“

Prečítajte si tiež:
S Petrom Zajíčkom o 50 rokoch súboru starej hudby Musica aeterna

Vokálny recitál Pavla Bršlíka a Terézie Kružliakovej v Malej sále Slovenskej filharmónie

Záverečný koncert cyklu Komorná hudba ponúkne návštevníkom utorkového večera, 13. 6. 2023, vokálnu tvorbu česko-slovenských skladateľov v interpretácii popredných slovenských operných spevákov – mezzosopranistky Terézie Kružliakovej a tenoristu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom vynikajúceho komorného hráča Róberta Pechanca. Koncert je venovaný 30. výročiu vzniku Slovenskej a Českej republiky. Začne sa o 19.00.

Na programe sú diela Antonína Dvořáka, Jaroslava Křičku, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Eugena Suchoňa, Ľubice Čekovskej a Ľuboša Bernátha. Koncert otvoria Cigánske melódie, op. 55 Antonína Dvořáka, ktoré patria k vrcholom skladateľovej piesňovej tvorby. Vznikli v roku 1880 na želanie významného tenoristu viedenskej Dvornej opery Gustava Waltera. Nasledovať bude najznámejší a často interpretovaný cyklus piesní Jaroslava Křičku Severní noci, op. 14 z rokov 1909 – 1910 na slová básní Konstantina Balmonta.

Pavol Bršlík v spolupráci s Róbertom Pechancom vydali v roku 2014 CD s piesňovou tvorbou Mikuláša Schneidera-Trnavského, z ktorého do programu zaradili výber z cyklu Slzy a úsmevy, op. 25. V interpretácii Terézie Kružliakovej zaznie Suchoňov cyklus piesní Nox et solitudo, op. 4 (Noc a samota), ktorý nahrala na CD Eugen Suchoň – Piesňové cykly v roku 2018. Suchoň ho komponoval v rokoch 1931 – 1933. Inšpiráciou pre jeho vznik boli básne Ivana Krasku.

Nasledovať budú vybrané árie z opier Rusalka Antonína Dvořáka, Krútňava Eugena Suchoňa a z komickej opery Impresario Dotcom slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ktorej svetová premiéra zaznela v roku 2020 na renomovanom festivale Bregenzer Festspiele a o dva roky neskôr bola uvedená jedenkrát aj v Opere SND. Premiérovou bodkou utorkového večera budú piesne slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha, ktoré vznikli na námet Fontainových bájok.

Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavrie 74. koncertnú sezónu Slovenskej filharmónie

Šéfdirigent SF Daniel Raiskin uzavrie aktuálnu 74. sezónu symfonickou dvojicou koncertov vo štvrtok a piatok 15. a 16. júna 2023. Sólistami večerov budú belgický klavírny virtuóz Jonathan Fournel a slovenský organista Marek Vrábel. Koncerty sa začnú o 19.00.

Na úvod večerov zaznie v naštudovaní šéfdirigenta predohra k opere nemeckého romantika Carla Mariu von Webera Oberon. V interpretácii Jonathana Fournela, držiteľa mnohých ocenení a víťaznej ceny medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v belgickom Bruseli v roku 2021 zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 1 Fryderyka Chopina, ktorý je jedným z najpopulárnejších diel pre tento nástroj. „Básnik klavíra“ skomponoval svoje dva klavírne koncerty – Koncert pre klavír a orchester e mol č. 1 op. 11 a Koncert pre klavír a orchester f mol č. 2 op. 21 v rokoch 1829 – 1830, po jeho návrate do Varšavy. Napriek tomu že patria medzi jeho rané diela sú považované za vrchol jeho varšavskej klavírnej tvorby.

Záverečnú dvojicu symfonických koncertov Slovenskej filharmónie ukončí Symfónia č. 3 c mol op. 78 Camilla Saint-Saënsa. Francúzsky skladateľ, klavírny virtuóz, skvelý organista, organizátor a pedagóg venoval svoju Organovú symfóniu pamiatke Franza Liszta, ktorý zomrel v roku 1886.

Prečítajte si tiež:
Hudobný festival v Piešťanoch s podtitulom Hudba vo svetle rámp
Slovenský filharmonický zbor účinkoval na koncerte venovanom pamiatke Leyly Gencer v Istanbule

Slovenská filharmóniu vycestuje do Japonska

Koncom júna odcestuje Slovenská filharmónia na štrnáste japonské turné, ktoré sa bude konať od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný v roku 2020, kedy sa z dôvodu koronavírusu neuskutočnil. Turné s plánovaným programom sa presunulo na leto 2023.

Slovenská filharmónia v Japonku, skúška, 2023, zdroj foto: SF

Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentmi – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa zaznie v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma. Program japonského turné pod taktovkou oboch dirigentov si vypočuli aj návštevníci Slovenskej filharmónie 25. a 26. mája a 8. a 9. júna 2023.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok, text: SF | www.filharmonia.sk

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024