Zbor Opery SND účinkoval na jubilejných koncertoch Elīny Garanče a jej priateľov v Rakúsku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Göttweig / Kitzbühel – Už po desiatykrát sa v areáli kláštora „Stift Göttweig“ (5. júla 2017 pod názvom Klassik unter Sternen) a po piatykrát v meste Kitzbühel (8. júla 2017 pod názvom Klassik in den Alpen) v Rakúsku uskutočnili dva open-air koncerty Elīny Garanče a jej priateľov – zvučných mien medzinárodnej opernej scény. Na jubilejných ročníkoch vystúpili pod taktovkou umeleckého riaditeľa koncertov Karla Marka Chichona aj členovia Zboru Opery SND a Symfonický orchester viedenskej Volksoper. Na koncertoch sa slávna mezzosopranistka Elīna Garanča po prvýkrát predstavila ako Eboli a Amneris a taktiež zaznela zmes populárnych melódií Medley, ktorú zaspievali v roku 1990 traja slávni tenoristi v Ríme.

Už desať rokov pozýva svetoznáma litovská mezzosopranistka Elīna Garanča a jej manžel, anglický dirigent Karel Mark Chichon, medzinárodne uznávané operné hviezdy, s ktorými predstavujú aj začínajúcich umelcov, na operné koncerty pod holým nebom. Pred desiatimi rokmi sa tak v areáli benediktínskeho kláštora Göttweig pri obci Furth bei Göttweig neďaleko dolnorakúskeho mesta Krems an der Donau uskutočnil prvý ročník koncertu Elīny Garanče pod názvom „Klassik unter Sternen“. Pre veľký dopyt sa organizátori rozhodli pridať pred piatimi rokmi aj koncert „Klassik in den Alpen“ v Tirolskom meste Kitzbühel ležiacom na rieke Kitzbühler Ache. V tomto roku sa teda uskutočnili dva jubilejné koncerty, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 8000 divákov.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, areál kláštora Stift Göttweig, 2017,
foto: René Langer

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Karel Mark Chichon, Zbor Opery SND, Symfonický orchester viedenskej Volksoper,
foto: Opera Slovakia

,,Desiate výročie je pre nás veľmi veľkým zadosťučinením, pretože sme začínali veľmi skromne a nesmelo. Myslím, že na prvom koncerte bolo v hľadisku okolo 1800 miest. Teraz je ich tam 4500 a zvládli by sme aj viac, lenže sa to nedá kvôli zabezpečeniu prístupu hasičov a rýchlej zdravotníckej pomoci. Tento rok je to samozrejme niečo mimoriadne, s viedenským symfonickým orchestrom aj Zborom Opery SND bolo na koncertnom pódiu celkovo 137 účinkujúcich. Takto sme si predstavovali oslavu desiateho výročia a som naozaj rada, že sa nám podarilo tieto predstavy naplniť. Ešte viac ma teší, že nielen nabudúce, ale aj v ďalších rokoch budeme pokračovať.“, uviedla pre Opera Slovakia Elīna Garanča.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
A. Kim, B. Frittoli, E. Garanča, Symf. orchester viedenskej Volksoper, Zbor Opery SND,
foto: Opera Slovakia

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Barbara Frittoli, Karel Mark Chichon,
Symfonický orchester viedenskej Volksoper, Zbor Opery SND,
foto: Opera Slovakia

V tomto roku vystúpili na oboch jubilejných koncertoch pod holým nebom talianska sopranistka Barbara Frittoli, kórejský tenorista Alfred Kim – obaja známi zo svetovej opernej scény a spolu s nimi sa predstavili barytonisti Rodolfo Giugliani, Richard Mačanovskis a slovenský basista Martin Mikuš. Spoluúčinkoval Zbor Opery SND so zbormajstrom Ladislavom Karpinayom, (Zbor Opery SND účinkoval aj na koncertoch Elīny Garanče v roku 2013), a Symfonický orchester viedenskej Volksoper založený v roku 1978 ako operný orchester s úmyslom účinkovať aj koncertne. Program moderovala Barbara Rett. Koncerty dirigoval Karel Mark Chichon (manžel Elīny Garanče), šéfdirigent a umelecký riaditeľ Orquesta Filarmónica de Gran Canaria a zároveň aj hosťujúci dirigent vo Viedenskej štátnej opere, Deutsche Oper Berlín, Gran Teatre del Liceu Barcelona, Bavorskej štátnej opere Mníchov a iných operných scénach. V roku 2016 debutoval v Metropolitnej opere New York v Pucciniho Madama Butterfly.

,,S pôvodnou ideou prišiel producent. V tých časoch sa volal Markant a dnes je názov tejto produkčnej spoločnosti AMI Promarketing. Producent chcel usporiadať koncert v kláštore Göttweig – ako vidíte, je to nádherné miesto. Prvý koncert bol len s orchestrom – Brnianskou filharmóniou – a jediným sólistom – Elīnou. Zaznamenal veľký úspech, takže sme začali uvažovať, či by nemohli spievať aj ďalší umelci a vzišla z toho idea „Elīna and Friends“ – teda „Elīna a priatelia“. Angažovali sme Symfonický orchester z viedenskej Volksoper a začali sme najprv s jedným, potom dvomi priateľmi a teraz už máme mnoho priateľov. Podobne ako v roku 2013, aj v tomto roku sme zavolali Operný zbor SND, pretože na desiate výročie sme chcel pripraviť doteraz najveľkolepejší koncert. Desať rokov je v živote umelca dlhý čas.“, uviedol k myšlienke a jubileám oboch koncertov pre Opera Slovakia dirigent Karel Mark Chichon, ktorý dirigoval všetky koncerty Elīny Garanče a jej priateľov od roku 2007 a je zároveň aj umeleckým riaditeľom tohto podujatia. Ku koncertu v Göttweigu pribudli neskôr pre veľký záujem aj ďalšie – v Kitzbüheli a Linzi ,,Prvý koncert v Kitzbüheli sa uskutočnil v roku 2013. Pôvodne sa uvažovalo, že sa kvôli veľkému záujmu usporiada ešte jeden koncert v Göttweigu, ale napokon sme sa rozhodli pre Kitzbühel, pretože je to veľmi známe turistické stredisko. Mávali sme ešte jeden koncert v Linzi v rámci tamojšieho letného festivalu, ale keďže ho zrušili, ostali nám napokon len dva.“, dodáva Karel Mark Chichon.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Elīna Garanča, Karel Mark Chichon,
foto: AMI Promarketing

Aktuálny ročník obidvoch open-air koncertov bol zaujímavý nielen jubileami, ale aj programom. Elīna Garanča sa na nich po prvýkrát predstavila ako Amneris v koncertnom uvedení Gran finale z Verdiho opery Aida a taktiež po prvýkrát aj ako Eboli vo Verdiho Donovi Carlosovi. Na koncertoch zaznela v jej podaní ária Eboli Au palais des fées, ktorú zaspievala spolu so ženskou časťou Zboru Opery SND. ,,Pokiaľ ide o moju obľúbenú postavu Amneris, prvý debut v tejto role budem mať v roku 2020 v Gran Canaria. Okrem toho tento rok debutujem ako Eboli v októbri v Paríži, v máji na budúci rok v opere Samson a Dalila vo Viedni, o rok neskôr ako Dido v Trójanoch, no a rok nato to bude práve Amneris. A čo bude potom, to sa uvidí.“, uviedla pre Opera Slovakia Elīna Garanča.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Elīna Garanča, Symfonický orchester viedenskej Volksoper, ženská časť Zboru Opery SND,
foto: Opera Slovakia

Elīna Garanča sa narodila v roku 1976 v lotyšskom hlavnom meste Rige. Pochádza z hudobnej rodiny a študovala na Lotyšskej hudobnej akadémii. Pravidelne spieva v popredných operných domoch v Berlíne, v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Metropolitnej opere New York, Viedenskej štátnej opere, milánskej La Scale, Festspielhaus Baden-Baden, na festivale v Salzburgu rovnako ako v Aix en Provence a na mnohých ďalších prestížnych scénach. Medzi jej najväčšie javiskové úspechy patria role: Annio a Sesto v Mozartovej opere La Clemenza di Tito, Charlotte v Massenentovej opere Werther, Dorabella v Mozartovej Così fan tutte, titulná rola v Bizetovej Carmen či Rosina v Barbierovi zo Sevilly. V ostatnom čase zahviezdila ako Octavian v Straussovej opere Gavalier s ružou po boku sopranistky Renée Fleming (Maršálka) na javisku Metropolitnej opery New York. Je obľúbenou koncertnou umelkyňou.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Barbara Frittoli, Elīna Garanča, Symfonický orchester viedenskej Volksoper,
foto: Opera Slovakia

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
Alfred Kim, Karel Mark Chichon, Zbor Opery SND, Symfonický orchester viedenskej Volksoper,
foto: Opera Slovakia

Druhou zaujímavosťou dramaturgie koncertu bola verzia populárnych melódií Medley, ktorú v júli roku 1990 zaspievali na slávnom veľkolepom open-air koncerte v kúpeľoch Caracalla v Ríme traja tenori Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras pod taktovkou Zubina Mehtu.

,,Pokiaľ ide o záverečné Medley, ktoré prvý raz zaznelo na koncerte v podaní troch tenoristov Carrerasa, Dominga a Pavarottiho, dva roky som sa pokúšal o jeho uvedenie, ale doteraz k nemu neprišlo, pretože autorské práva patria producentovi, ktorý tieto koncerty organizoval. Napriek tomu som to skúšal znova a znova a, ako vidíte, ak ste dostatočne vytrvalý, dokážete to. Ale bolo to veľmi ťažké. Nevzdával som to najmä kvôli tomu, že práve toto Medley je fantastický kus a náramne sa hodí na vyvrcholenie niečoho mimoriadneho. Veľmi som túžil zaradiť na záver koncertu čosi osobité. Uvádzali sme už mnoho iných podobných potpourri, ale toto sa vymyká spomedzi všetkých ostatných práve tým, že je prvým, ktoré „traja tenori“ uviedli. Bolo to pred mnohými rokmi a spievali ho vynikajúco“, dodal k uvedeniu Medley Karel Mark Chichon.

Po koncerte nasledovali ďakovné príhovory a Elīna Garanča dostala k jubileu koncertov aj vecné dary.

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, areál kláštora Stift Göttweig, 2017,
foto: AMI Promarketing

Koncert Elīny Garanče a jej priateľov, Kitzbühel, 2017,
záverečná klaňačka,
foto: Opera Slovakia

Na koncertoch zazneli známe operné hity so spomínanou zmesou melódií Medley na záver programu. V Göttweigu Elīna Garanča ako posledný prídavok zaspievala Gomezovou Ave Mariu a z úcty k miestu konania požiadala divákov, aby sa po jej odznení rozišli v tichosti bez potlesku. V Kitzbüheli ako posledný prídavok slávna mezzosopranistka uviedla pieseň Rosenlied z operety Vtáčnik (Der Vogelhändler) od Carla Zellera.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Elīna Garanča a jej hostia
5. júla 2017 pod názvom Klassik unter Sternen v areáli kláštora „Stift Göttweig“
8. júla 2017 pod názvom Klassik in den Alpen v meste Kitzbühel

účinkovali

Karel Mark Chichon, dirigent

Elīna Garanča, mezzosoprán
Barbara Frittoli, soprán
Alfred Kim, tenor
Rodolfo Giugliani, barytón
Richard Mačanovskis, barytón
Martin Mikuš, bas
Zbor Opery SND so zbormajstrom Ladislavom Karpinayom
Symfonický orchester viedenskej Volksoper

Program koncertu

G. Rossini: finále predohry opery Guillaume Tell
Symfonický orchester viedenskej Volksoper
G. Verdi: Au palais des fées, ária Eboli z 2. dejstva opery Don Carlos
Elīna Garanča, ženská časť Zboru Opery SND
F. Cilèa: Ecco, respiro appena, Io son l’umile ancella,
ária Adriany Lecouvreur z 1. dejstva opery Adriana Lecouvreur
Barbara Frittoli
R. Leoncavallo: Recitar!… Vesti la giubba, ária Cania z opery Komedianti
Alfred Kim
U. Giordano: Nemico della Patria. ária Charlesa Gérarda z 3. dejstva opery Andrea Chénier
Rodolfo Giugliani
G. Verdi: Gran Finale z 2. dejstva opery Aida
E. Garanča, B. Frittoli, A. Kim, R. Giugliani, R. Mačanovskis, M. Mikuš, Zbor Opery SND

prestávka

G. Bizet: Votre toast je peux vous le rendre, ária Escamilla z opery Carmen
Richard Mačanovskis, Zbor Opery SND
J. Offenbach: Belle nuit, ô nuit d’amour (Barcalolle) duet z opery Hoffmannove poviedky
Elīna Garanča, Barbara Frittoli
G. Verdi: Ave Maria z opery Otello
Barbara Frittoli
G. Puccini: Nessun dorma, ária Calafa z 3. dejstva opery Turandot
Alfred Kim
F. Chueca: Prelude to El bateo
Symfonický orchester viedenskej Volksoper
Medley: Tonight (Leonard Bernstein), Cielito lindo (Quirino Mendoza y Cortés),
Ochi Chernye
(ruská pieseň), La vie en rose (Marcel Louiguy),
Mattinata
(Ruggero Leoncavallo), Wien, Wien nur du allein (Rudolf Sieczynski),
Amapola
(José María Lacalle), O Sole mio (Eduardo du Capua a Giovanni Capurro)
E. Garanča, B. Frittoli, A. Kim, R. Giugliani, R. Mačanovskis, M. Mikuš, Zbor Opery SND

prídavky

F. Lehár: Dein ist mein ganzes Herz, ária z operety Zem úsmevov
Elīna Garanča, Barbara Frittoli, Alfred Kim
G. Verdi: Brindisi, prípitok z opery La traviata
E. Garanča, B. Frittoli, A. Kim, R. Giugliani, R. Mačanovskis, Zbor Opery SND
W. Gomez: Ave Maria, prídavok v Göttweigu
C. Zeller: Rosenlied, pieseň z operety Vtáčnik, prídavok v Kitzbüheli

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár