Zborová akadémia Viedenskej štátnej opery

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Internetový portál Opera Slovakia verí, že k jeho pravidelným čitateľom patria aj študenti operného spevu. Práve im je pri príležitosti začiatku nového školského roka venovaný motivačný článok o možnostiach získať opernú zborovú prax  priamo na pôde jedného z najprestížnejších operných domov súčasnosti a v prípade úspechu i stály angažmán.

Zbor viedenskej štátnej opery, ktorý je jedným z pilierov tejto inštitúcie,  tvorí v súčasnosti 92 stálych členov, ktorí počas jednej sezóny odspievajú priemerne 250 predstavení v asi päťdesiatke repertoárových titulov. Stať sa po úspešnom absolvovaní konkurzu  z mesiaca na mesiac platným členom takto vyťaženého telesa je veľmi náročné, čo viedlo samotné vedenie opery k projektu tzv. zborovej akadémie, ktorá pomáha vopred si vychovávať nových spevákov a zasväcovať ich do práce zborového speváka. Mladý spevák  získava cennú prax priamo v teréne, zúčastňuje sa hodín spevu, spoločných nácvikov, naštudováva postupne jednotlivé uvádzané tituly, dostane možnosť spievať so stálym zborom priamo na predstaveniach a získava tak predstavu o tejto náročnej práci a možnosť rozhodnúť sa, či sa dá na dráhu profesionálneho zborového speváka. Operný dom si zasa týmto spôsobom  pripravuje speváka, ktorého môže po prípadnom prijatí do zamestnania okamžite naplno využívať, keďže má zvládnutý celý rozsiahly repertoár.

Vďaka štedrému rozpočtu, ktorý Štátna opera vo Viedni na projekt vyčlenila, majú možnosť mladí ľudia vo veku do 28 rokov, ktorí ukončili hudobné vzdelanie v odbore spev, uchádzať sa o miesto v zborovej akadémii a podpísať jednoročnú honorovanú zmluvu (v trvaní od 1. septembra do 31. augusta nasledujúceho roku) s možnosťou jej ďalšieho predĺženia, prípadne v prípade voľného miesta i stály angažmán v príslušnej hlasovej skupine interného zboru opery.
Predspievania sa organizujú koncom sezóny – spravidla v júni, uchádzač do 28 rokov musí mať ukončené vzdelanie v odbore spev, musí mať schopnosť spievať polyfónne zborové skladby, náročnejší a capella repertoár nevynímajúc. Od adeptov sa očakáva schopnosť spievať aj menšie sólové úlohy, a absolútnou nevyhnutnosťou a jedným z rozhodujúcich kritérií pri výbere adeptov je perfektné zvládnutie techniky prima vista, čiže spev z listu.
Na predspievanie si treba pripraviť päť árií v aspoň troch rôznych jazykoch. V prípade záujmu treba krátky životopis, fotografiu a kontaktné údaje adresovať priamo riaditeľovi zboru Štátnej opery p. Thomasovi Langovi.
Prípadným záujemcom zo Slovenska teda odporúčame v druhej polovici sezóny 2014/15 sledovať stránky Viedenskej štátnej opery, prípadne kontaktovať redakciu Opera Slovakia pre viac informácií. Dovtedy venujte všetku svoju energiu a úsilie štúdiu cudzích jazykov a hlavne – spevu z listu. O tom, že spev vám ide fantasticky, nepochybujeme 🙂
Príjemný začiatok školského roka!
Pripravila: Natália Dadíková
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár