Zdenko Hanout a opera na výstave fotografií

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V stredu 20. mája 2015 sa v Bratislave konala autorská výstava fotografií slovenského fotografa Zdenka Hanouta, na ktorej zmapoval svoju fotografickú tvorbu z hudobných akcií z roku 2014. Spolu s ostatnými fotografiami návštevníci výstavy obdivovali aj fotografie z operných podujatí. Hlavným hudobným hosťom na vernisáži bol operný spevák Štefan Kocán.

Slovenský fotograf Zdenko Hanout, ktorý je už roky synonymom kvality pod pódiami akéhokoľvek druhu, pripravil ďalšiu autorskú výstavu fotografií. Rovnako ako vlani či predvlani predstavil svoju tvorbu z minulého roku prostredníctvom Music In Pictures 2014. Zdenko Hanout je zároveň fotografom akcií Opera Slovakia a tak bol portál Opera Slovakia hrdým mediálnym partnerom tejto výstavy.

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Pavol Papač

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Pavol Papač

Návštevníci výstavy, ktorá sa tento krát konala v bratislavskom River’s Clube na ukotvenej lodi na Dunaji, mohli vidieť kolekciu 22 fotografií z rôznych hudobných žánrov. Okrem podujatí, ktoré Zdenko Hanout fotografuje už pravidelne (Nova Rock, Colours of Ostrava, Bratislavské Jazzové Dni, Viva Musica!), vystavoval fotografie aj zo sveta opery a muzikálov a tak návštevníci výstavy obdivovali aj fotografiu z Operného benefičného galakoncertu v drevenom kostole v Kežmarku, ktorého usporiadateľom bolo obč. združenie Opera Slovakia, fotografiu z operného predstavenia Opery SND Don Giovanni, fotografiu z Muzikálového festivalu v Brusne, či záber speváčky Adriany Kučerovej, ktorý zachytil Zdenko Hanout počas galakoncertu Under My Spell k 25. výročiu Nežnej revolúcie. S fotografom sme nedávno pripravili rozhovor, v ktorom sme sa rozprávali špeciálne o fotení opery a klasiky, rozhovor si prečítate TU…

,,Vážim si skvelých ľudí, ktorí prišli na odhalenie tejto kolekcie fotografií a vytvorili tam skutočne priateľskú atmosféru. Som taktiež rád, že v rámci výstavy som mal tú česť odprezentovať viacero snímkov z oblasti opery a vážnej hudby. Už teraz sa teším, aké zaujímavé zábery vzniknú tento rok..“, povedal pre Opera Slovakia Zdenko Hanout.

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Pavol Papač

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Pavol Papač

Tradične nechýbali ani fotografie zo zákulisia hudobných podujatí (Avishai Cohen a Martin Valihora), nafotil francúzsku divožienku Zaz, cimbalistu Cigánskych diablov Ernesta Šarköziho, talianskeho speváka Maria Biondiho, slovenských Korben Dallas v priestoroch Starej tržnice v Bratislave, britského pesničkára Finka na festivale BA City Beats alebo legendárneho speváka Led Zeppelin Roberta Planta. Fotografie, na ktorých zdokumentoval legendárnu formáciu Dream Theater na jej koncerte v Bratislave, na sociálnych sieťach v auguste 2014 komentovali a zdieľali tisíce ľudí z celého sveta.

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Marek Bajtek, 9em.sk

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Marek Bajtek, 9em.sk

Fotografie Zdenka Hanouta sa nevyznačujú len kvalitnou a jedinečnou kompozíciou, ale v hmotnej podobe si mohli návštevníci výstavy pozrieť jeho fotografickú tvorbu na plnohodnotných klasických fotografiách spracovaných chemickým procesom RA-4 na profesionálnom fotopapieri Kodak Endura Metallic.

Hlavným hosťom večera bol známy slovenský operný basista svetového mena Štefan Kocán, ktorý zaspieval áriu Xerxa z Händlovej opery Xerxes: Frondi tenere…, Ombra mai fu… a áriu Porgyho z opery Porgy a Bess autora Georga Gershwina. Na klavíri ho sprevádzala Júlia Grejtáková, korepetítorka Opery ŠD v Košiciach, Opery Slovenského národného divadla, hlavná korepetítorka súťaže Musica Sacra v Ríme, ako aj hlavná korepetítorka a dramaturgička Opera Slovakia. Štefanovi Kocánovi nafotil Zdenko Hanout vynikajúcu fotogalériu nezvyčajných profilových fotografií, ktoré sú zverejnené na umelcovej webovej stránke www.stefankocan.net. Fotograf priamo na výstave venoval Štefanovi Kocánovi jednu z nafotených profilových fotografií.

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Pavol Papač

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Pavol Papač

Tanečným hosťom večera bola tanečná skupina CreDance a hosťom zo sveta módy mladá návrhárka známa pod značkou Aidastyle, ktorá výstavu obohatila o módnu prehliadku. V rámci sprievodného programu vystúpil aj fakír a žonglér Igor Slovák.

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Pavol Papač

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Pavol Papač

Music In Pictures 2014, Výstava fotografií Zdenka Hanouta, foto: Eva Amzler

Music In Pictures 2014,
Výstava fotografií Zdenka Hanouta,
foto: Eva Amzler

Zdenko Hanout pôsobí na poli fotografie 16 rokov, má za sebou sedem samostatných autorských výstav a mnoho úspešných spoluprác (medzi nimi aj s Opera Slovakia). Tento rok sa okrem iného chystá fotografovať koncert Limp Bizkit v Bratislave, festivaly VivaMusica!, Colours of Ostrava ako aj augustový Operný benefičný galakoncert Opera Slovakia v Kežmarku.

Ak máte záujem bližšie nahliadnuť k jeho tvorbe, navštívte webovú stránku www.hanout.eu. Fotografiám z operných podujatí venoval samostatný webový priestor a tieto fotografie môžete obdivovať na webovej stránke www.operaphotographer.eu, alebo sa staňte fanúšikmi Zdenka Hanouta na facebooku. FB page: https://www.facebook.com/hanout.photography

Meno Zdenko Hanout je zárukou kvalitnej fotografie a aj výstava fotografií sa niesla na profesionálnej úrovni.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár