Zhudobnené Modlitbičky Milana Rúfusa zaznejú vo viacerých slovenských mestách

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Album Modlitbičky, ktorý obsahuje jedenásť Rúfusových básní zhudobnených Janou Bezek pre detský zbor a komorný orchester, vydalo pred pár mesiacmi vydavateľstvo Pavian Records v spolupráci so slovenskou džezovou klaviristkou a skladateľkou Janou Bezek. Na prelome novembra a decembra t. r. sa Modlitbičky vydajú na svoje prvé koncertné turné od 25. 11. do 10. 12. 2017 po šiestich slovenských mestách – Ružomberok, Banská Bystrica, Trenčín, Trnava, Nitra a Bratislava. Časť výťažku z každého koncertu je venovaný jednému hendikepovanému dieťaťu z daného mesta.

Básnická zbierka Modlitbičky Milana Rúfusa prináša úprimné  vyznanie viery  prostredníctvom detského myšlienkového sveta. Rovnako postupovala pri zhudobnení týchto básnických miniatúr aj Jana Bezek. „V živote som sa stretávala s mnohými deťmi a dospelými, ktorí mi s láskou v očiach o Modlitbičkách rozprávali. Stále viac a viac som si uvedomila, že sú to modlitby života, že sú z najhlbšieho miesta v srdci človeka, ktorý vedel, čo je skutočná láska. Mala som šťastie, že som spoznala rodinu Milana Rúfusa. Obetavosť, pokoru a vrúcnosť jeho manželky, čistú dušu jeho dcéry Zuzanky. Obohacujú môj život hodnotami, ktoré inšpirovali aj Milana Rúfusa. Vďaka nim prežívam Modlitbičky každý deň.“, hovorí skladateľka Jana Bezek o známej básnickej zbierke Milana Rúfusa.

Modlitbičky, obal CD

Modlitbičky sú druhým albumom Jany Bezek. Po debutovom čisto džezovom albume Crakow s poľskými inštrumentalistami (Jana Bezek Trio) prichádza skladateľka s  klasickým kompozičným žánrom – detskou zborovou tvorbou.  Jedenásť Rúfusových básní zo zbierky Modlitbičky zhudobnila pre detský zbor a komorný  ansámbel.

Jana Bezek

Jana Bezek je pôvodom zo Stropkova. Na AMU v Krakove študovala jazz u skladateľa a klaviristu Joachima Mencela , klasickú hudbu pod vedením  Elzbiety Hoffman.  Venuje sa  sólovej hre, hudbe bez prípravy, komponuje pre deti,  dlhoročne sa zaoberá štúdiom klasickej hudby, vedie pedagogickú činnosť v Bratislave, pravidelne realizuje workshopy Muzikula o improvizovanej hudbe pre deti a mladých ľudí. (www.janabezek.com)

Básnická zbierka Modlitbičky prináša úprimné vyznanie viery prostredníctvom detského myšlienkového sveta. Rovnako postupovala pri zhudobnení týchto básnických miniatúr aj Jana Bezek. Vybrala si jedenásť textov (Deti a modlitbička, Modlitba za osamelé deti, Detské krédo, Plachá modlitba za mamkino srdce, Zimná modlitbička, Večerná modlitba, Modlitba trojkráľová, Poďakovanie za lásku, Modlitba za rodičov, Modlitba modlitieb, Ako bolo na počiatku). V každej z nich nechala vyniknúť detské hlasy Bratislavského detského zboru. Zborový spev príjemne dopĺňa komorný orchester v zostave: Jana Bezek – klavír, Sandra Frátriková – husle, Laura Lovišková – flauta, Zita Janáková – viola, Marcel Petráš – violončelo, Kornélia Ostrolúcka – kontrabas a Igor Repka – perkusie, pod dirigentskou taktovkou Róberta Tišťana.

Na prelome novembra a decembra 2017 si zhudobnené Modlitbičky zaznejú naživo v šiestich slovenských mestách.

25. 11. 2017 o17.00 h, Ružomberok, Evanjelický kostol, A. Bernoláka
26. 11. 2017 o17.00 h Banská Bystrica, Evanjelický kostol, Lazovná 46
30. 11. 2017 o 18.00 h Trenčín, Evanjelický kostol, Jilemnického 18
1. 12. 2017 o 18.00 h Trnava, Evanjelický kostol, Nám. SNP 7
2. 12. 2017 o 17.00 h Nitra, Synagóga, Pri Synagóge 3
10. 12. 2017 o 18.00 h Bratislava, Veľký evanjelický kostol, Panenská ul.

Vstupenky na koncerty sú v predaji na www.drhorak.sk a v sieťach www.ticketportal.sk a www.predpredaj.sk a na mieste hodinu pred koncertom. Časť výťažku z každého koncertu je venovaný jednému hendikepovanému dieťaťu z daného mesta.

video

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár