Žilinská radosť z Jany Kurucovej a Mozarta

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Záverečným koncertom sa sezóna v Štátnom komornom orchestri Žilina celkom neskončila. Ak nehovoríme o  letných aktivitách telesa, treba osobitne zdôrazniť  výnimočné podujatie, na ktorom sa znova Žilinčanom ,,pripomenula“ v mozartovsky ladenom galaprograme (nateraz) sólistka berlínskej Deutsche Oper, naša  mezzosopranistka Jana Kurucová.

Spolu s orchestrom sa na žilinskom koncertnom pódiu stretla s dirigentom Martinom Leginusom, pôsobiacim o. i. v Slovenskom národnom divadle, už skúseným lídrom, ktorý si neustále cieľavedome rozširuje repertoárový objem. Takto konštelovaná interpretačná zostava nebola náhodná, po koncerte nasledovalo nahrávanie speváčkinho profilového CD, zostaveného (tiež) zo skladieb Mozarta.

Jana Kurucová, Martin Leginus, ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Na pódiu v Dome umenia Fatra vládla v ten večer (28. júna 2018) pohoda, mimoriadne synchronizovaná zhoda a zároveň vzájomný rešpekt. Jednotlivé árie, prezentované sólistkou boli dramaturgicky umne striedané s orchestrálnymi skladbami, tento efekt dal v plnej miere vyniknúť vokálnym kusom, tvoriac delikátny medzistupeň a zároveň oddychový priestor. Kurucová je vskutku obdarená umelkyňa, jej prirodzený talent, veľmi šťastne situovaný hlas, ohybný a tvárny, sú podporené kvalitnými školeniami (Konzervatórium J. L. Bellu, bratislavské Štátne konzervatórium, Univerzita hudobného a dramatického umenia v Grazi), technickou istotou s pekným tvarovaním fráz, vkusnou ornamentikou, aj koloratúrnymi pasážami, empatiou k slovu a zjavnou sebadisciplínou.

Jana Kurucová, ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

V prejave umelkyne sa snúbi dramatická letora s vyvážením subtílnej lyrickosti. Imponujúca je jej prirodzenosť a noblesa. Dalo by sa pokračovať v superlatívoch… radostné je konštatovanie, že v Kurucovej má naše vokálne umenie ďalšieho kvalitného reprezentanta, dôstojne obhajujúceho exportné kvality slovenského spevu. S podporou sa stretla sólistka u orchestra, ktorého sprievody boli inšpirujúce, rovnako pri čembale spolupracujúceho Petra Guľasa a v osobe dirigenta, ktorého tvorivosť je sugestívna, dynamická, často temperamentom hyperbolizovaná. Nie však za hranicou únosnosti.

Jana Kurucová, Martin Leginus, ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Verím, že spomínané CD v tejto kooperácii uzrie svetlo sveta čo najskôr, aby sme si všetci, ktorých nás galakoncert očaroval mohli zo záznamu znova pripomenúť umenie a skvostnú atmosféru zo žilinskej mozartovskej udalosti…

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z koncertu 28. 6. 2018

Galakoncert Jany Kurucovej
Dom umenia Fatra Žilina
Otvárací koncert Žilinského kultúrneho leta 2018
28. júna 2018

Martin Leginus, dirigent
Jana Kurucová, mezzosoprán
Peter Guľas, čembalo
Štátny komorný orchester Žilina

Wolfgang Amadeus Mozart

Predohra k opere Così fan tutte KV 588
Ah scostati… Smanie implacabili, ária Dorabelly z 1. dejstva opery Così fan tutte
Predohra k opere Figarova svadba KV 492
Voi. Che sapete, ária Cherubina z 2. dejstva opery Figarova svadba
Symfónia č. 29 A dur KV 201 – 1. časť  Allegro moderato
Predohra k opere Don Giovanni KV 527
Ah fuggi traditor, ária Donny Elviry z 1. dejstva opery Don Giovanni
Predohra k opere La clemenza di Tito KV 621
Deh, per questo istante solo,
ária Sesta z 2. dejstva opery La clemenza di Tito
Symfonia č. 40 g mol KV 550 – 1 časť Allegro molto
Torna di Tito…, ária Annia z 2. dejstva opery La clemenza di Tito
Symfónia č. 40 g mol KV 550 – 4. časť Allegro assai
Parto, parto, ária Sesta z 1. dejstva opery La clemenza di Tito

www.skozilina.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár