Žilinské novoročné koncerty s dirigentom Davidom Giménezom Carrerasom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Španiel David Giménez Carreras sa po minuloročnom žilinskom triumfálnom debute opäť vrátil na dirigentský stupienok žilinského Štátneho komorného orchestra a potešil nás dvojicou Novoročných koncertov. Nejde len o zhodu mien, tento sympatický líder je synovcom tenorovej legendy Josého Carrerasa, to však nie je „poľahčujúcim ornamentom“, skôr potvrdením sily umeleckých génov v carrerasovskom rode… Tak ako naposledy, aj na dvoch koncertných večeroch 19. a 20. januára 2023 sa dirigent prezentoval príťažlivou, príkladnou dramaturgiou priliehavo akcentujúcou o. i. aj národné farby.

Najskôr – po „rozohrávke“ v mierne dynamicky predimenzovanom, no adekvátne koncipovanom brilantnom Dvořákovom Slovanskom tanci č. 8 g mol vstúpil na pódium nemenej očakávaný sólista, mladý klavirista, reprezentujúci (aj) slovenské interpretačné umenie Ryan Martin Bradshaw. Dnes už 16-ročný umelec svojimi interpretačnými postojmi jasne naznačuje, že už nejde o juvenílny rozmar, ale o upevňovanie osobnostného rozhodnutia s umením a v umení zotrvať a nachádzať v ňom vlastnú vyjadrovaciu identitu.

Ryan Martin Bradshaw, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík

Druhý klavírny koncert c mol Sergeja Rachmaninova vďaka podmanivej dikcii a bohatstvu hudobných príbehov rád láka mnohých klaviristov. Prepožičať mu však len „dizajn“ zďaleka nestačí. V trojčasťovom celku sa sólista stretne s mimoriadnymi technickými postulátmi (autor bol ako skvelý inštrumentalista obdarený mimoriadnymi manuálnymi fyzickými dispozíciami, ktoré mu pri komponovaní slúžili ako prirodzená paradigma…), no aj s množstvom hĺbavých, profondných epizód a hudobných situácií.

Imponoval mi Ryanov „nezaťažený“ interpretačný prístup – od prvých tónov prehovoril a reflektoval aj vlastný názor. Náročný part tvoril uvážlivo, zainteresovane a s komunikačnou empatiou k pódiovým partnerom. Nedal sa zlákať do služieb zvodov vedúcich k patetickej výrazovej hyperbole, v hudobnom texte sa orientoval zrelo selektujúc dávky nostalgie, lyriky, ale aj efektnej bravúry.

Ryan Martin Bradshaw, David Giménez Carreras, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík

Uvážlivý, viac racionálny prístup, naturálnu múzickú kultúru i bazálny rešpekt a zodpovednosť, ktorými dýchala svieža klaviristova interpretácia koncertantného Rachmaninova, mladý Ryan rozviedol a potvrdil aj v brahmsovskom prídavku (Intermezzo A dur z op. 118). Aplauz a nadšenie z výkonu skromného talentovaného sólistu boli oprávnené aj zaslúžené…

Druhá časť večera patrila bezo zvyšku kreatívnemu lídrovi, dirigentovi Davidovi Giménezovi Carrerasovi. Svoju mentálnu aj umeleckú črtu dôsledne rozvinul na ploche dvoch hispánsky sfarbených opusov: jednak vo výbere z Prvej aj Druhej suity z opery Carmen G. Bizeta, ako aj vo farebnom a „akčnom“ Španielskom capricciu od N. Rimského-Korsakova. Najmä v tomto 34. opuse ruského romantika výdatne čerpal z nasýtenej orchestrálnej farebnej palety, plnokrvne čaroval s inštrumentálnymi odtieňmi a sugestívne komunikoval s telesom, veľkoryso inšpirujúc výborné sólové vstupy hráčov.

David Giménez Carreras, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík

Dôvtipne koncipovanú ukážku zo svojej ponuky umocnil skvelý D. G. Carreras briskným prídavkom, „prskavkou“ z baletnej suity Le Cid odG. Masenetta. Dirigentova novoročná prezentácia so žilinským ŠKO bola dôvtipnou dramaturgickou vzorkou, celebrujúcou iskrivú živelnosť, eleganciu, radostné umenie španielského umelca, a rovnako aj poetiku troch (nešpanielskych) autorov opojne inšpirovaných hispánskou hudobnou kultúrou… Dvojica žilinských koncertov bola nevšedným pozastavením sa vo všedných dňoch rozbiehajúceho sa nového roka. A nevšedným impulzom čerpajúcim z pekných chvíľ strávených v prítomnosti hudby.

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z koncertu 19. 1. 2023

Fotografie: Roderik Kučavík

Novoročný koncert II.
Štátny komorný orchester Žilina
Dom umenia Žilina 19. a 20. januára 2023

David Giménez Carreras, dirigent
Ryan Martin Bradshaw, klavír
Štátny komorný orchester Žilina

Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 8 g mol op. 46
Sergej Rachmaninov: Klavírny koncert č. 2 c mol, op. 18
Georges Bizet: Carmen Suite – výber
Nikolaj Rimskij Korsakov: Capriccio Espagnol op. 34

www.skozilina.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár