Žilinský kraj v júni ovládne nový festival klasickej hudby „Pro musica nostra“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Nový medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra, ktorý sa uskutoční 17. – 24. 6. 2018 v Žilinskom kraji, vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni. V priebehu ôsmich dní sa Gbeľany, Kotešová, Orlové, Čadca, Rajec, Trnové, Budatín a Bytča premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov. Záštitu nad festivalom prevzala Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Podujatie s medzinárodnou účasťou predstaví publiku vybrané historické pamiatky tohto regiónu ako netradičné koncertné priestory. Slávka Ferencová, manažérka festivalu uvádza, že jedným z hlavných zámerov festivalu je prostredníctvom prepojenia hudobného a architektonického kultúrneho dedičstva vyvolať dlhodobejší záujem o klasickú hudbu na Hornom Považí“. Myšlienka takéhoto typu festivalu síce nie je novinkou, ale v danom regióne je obrovským prínosom. História jednotlivých miest a obcí je veľmi bohatá, no kvalitná kultúra na profesionálnej úrovni sa tu nerozvíja a postupne zaniká.

Hudobné centrum v Bratislave a občianske združenie Naša kultúra / Cultura nostra organizujú festival v spolupráci s vybranými mestami a obcami z regiónu Žilinského samosprávneho kraja. V priebehu ôsmich dní sa Gbeľany, Kotešová, Orlové, Čadca, Rajec, Trnové, Budatín a Bytča premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

„Festival chce vrátiť hudbu do svojho prirodzeného historického prostredia – do kaštieľov, kaplniek a kostolov, z ktorých sa umenie vysťahovalo. Hudobný život sa spolu s publikom približne pred sto rokmi presunul do koncertných sál. Hudobné umenie v týchto koncertných sálach ostalo dodnes, ale ľudia z nich pomaly odchádzajú. Jedným z motívov vzniku festivalu bol preto úmysel zrealizovať zaujímavú púť po Hornom Považí, kde si budú môcť poslucháči vypočuť osem koncertov v historicko-architektonicky jedinečných priestoroch.“ uviedol pre Opera Slovakia Igor Valentovič, riaditeľ Hudobného centra.

Prvý ročník festivalu svojou dramaturgiou a výberom účinkujúcich nadväzuje na 100. výročie založenia Československej republiky. V dramaturgii preto popri tvorbe velikánov ako Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Robert Schumann a i. zaznejú aj diela významných slovenských a českých autorov (Ján Levoslav Bella, Johann Sigismund Kusser, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a ď.).

Dalibor Karvay,
foto: Vladimir Yurkovic

Na festivale vystúpia poprední umelci slovenskej a českej hudobnej scénySlovenský komorný orchester & Dalibor Karvay (husle), Muchovo kvarteto & Filip Jaro (kontrabas), sopranistka Rea Slawiski a vynikajúci gitarista Martin Krajčo. Pod taktovkou slovenského dirigenta (pôsobiaceho v Brne) Ondreja Olosa sa predstaví Štátny komorný orchester Žilina so sólistami – speváčkou Patríciou Janečkovou, víťazkou česko-slovenskej televíznej šou Talentmania, sólistom opery SND Gustávom Beláčkom a kontrabasistom Jánom Prievozníkom, ktorý pôsobí v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu.

Štátny komorný orchester Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Českí interpreti budú na festivale zastúpení sólistkou Štátnej opery Praha a Národného divadla v Prahe – Janou Sýkorovou a vynikajúcimi inštrumentalistami – talentovaným organistom Pavlom Svobodom i svetoznámou prvou harfistkou Českej filharmónie Janou Bouškovou, ktorá sa na pódiu predstaví v spolupráci s charizmatickým violončelistom Jiřím Bártom. Okrem nich budú mať návštevníci jedinečnú príležitosť vypočuť si pod vedením Davida Ebena súbor Schola Gregoriana Pragensis, ktorý sa radí medzi popredných svetových interpretov stredovekej duchovnej hudby a Brno Baroque Trio, trojčlenný súbor interpretujúci tvorbu barokových skladateľov.

Schola Gregoriana Pragensis

Podujatie má veľký potenciál poskytnúť publiku priestor pre oživenie kultúrneho života v danom regióne a prispieť tak k celkovej propagácii historických miest regiónu horného Považia.

Predpredaj vstupeniek

www.ticketportal.sk
Chateau Gbeľany: +421 904 420 420
Hotel Gino Park Palace Orlové: +421 42 44 59 600
Dom kultúry Bytča: +421 41 5532 486
a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania
na koncerty v Kotešovej, Čadci, Rajci a v Trnovom je vstupné dobrovoľné.

Informovala: Veronika Štubňová

PR článok

Viac informácií o festivale: Festival Pro musica nostrafacebook

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár