Zlaté hlasy slovenskej opery

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V decembri prišla na knižný trh novinka z pera slovenskej muzikologičky a opernej kritičky PhDr. Terézie Ursínyovej s názvom Zlaté hlasy. Kniha predstavuje sedemnásť výrazných speváckych osobností, ktorí preslávili Slovensko.

Obsahom knihy sú speváci: Rudolf Petrák, Anna Poláková – Hadravová, František Krištof Veselý, Anna Hrušovská, Gizela Veclová, Štefan Hoza, Jela Krčméry – Vrteľová, Nina Hazuchová, Bohuš Hanák, Lucia Popp, Magdaléna Hajóssyová, Juraj Hurný, Magdaléna Blahušiaková, Peter Mikuláš, Edita Gruberová, Pavol Bršlík a Eva Šušková.

,,Opojný hudobný nástroj, akým je ľudský hlas, zostáva večnou záhadou, predmetom skúmania, hodnotenia, ale najmä veľkých duchovných zážitkov. Kniha uvádza čitateľa do atmosféry neobyčajného speváckeho povolania, na začiatku ktorého je dar talentu a pokračovaním celoživotná práca na rozvoji celej osobnosti. Na Slovensku vyrástlo veľa spevákov, ktorí pôsobili (pôsobia) na domácich i zahraničných scénach. Samozrejme, jedna kniha nemôže obsiahnuť všetky osobnosti. Vybrala som si teda aspoň tie, ktoré sú mi zvlášť blízke a niečím umeleckým i ľudským zasiahli do môjho života, no zmestili sa aj do limitovaného rozsahu knihy. Je mi len ľúto, že ich je oveľa viac – a tiež by si zaslúžili spomienku v jednotlivých kapitolách. Možno inokedy – alebo niekto iný…? Knihu som koncipovala tak, aby sa faktografické, resp. encyklopedické fakty prelínali s hodnotiaco-kritickým a mojím osobným pohľadom“, povedala o svojej knihe a výbere spevákov v nej pre Opera Slovakia autorka knihy Terézia Ursínyová.

Obsahovo veľmi hodnotná kniha je doplnená o bohatú fotogalériu. Prispieva nielen k dokumentaristike slovenskej opernej kultúry, ale pootvára dvere aj do histórie našej hudby a najmä Slovenského národného divadla.

Vydanie knihy bolo realizované s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu.

Terézia Ursínyová, foto: súkromný archív Terézie Ursínyovej

Terézia Ursínová sa v hudobnokritickej a teoretickej činnosti orientuje najmä na hudobné divadlo (opereta, muzikál, opera). Zameriava sa najmä na mapovanie a komentovanie aktuálneho hudobného života na Slovensku, patrí medzi zakladajúcich redaktorov časopisu Hudobný život, kde publikovala množstvo článkov, recenzií, štúdií, popri iných periodikách a dennej tlači. Je autorka desiatok hudobno-slovných relácií pre Slovenský rozhlas a hudobných scenárov pre Slovenskú televíziu. Taktiež na webe Opera Slovakia nájdete množstvo recenzií operných a operetných predstavení slovenských operných divadiel. Nájdete ich TU…

Autorka knižnej noviny Zlaté hlasy napísala viacero kníh. V publikácii Cesty Operety (1982) podala pohľad na históriu i súčasnosť tohto divadelného žánru ako aj slovenského muzikálu; problematike hudobného divadla zostala verná aj v publikácii memoárového charakteru, ktorú pripravila spolu s Máriou Kišonovou-Hubovou pod názvom Volali ma Mimi (2001) a v knihe o poprednej dramatickej sopranistke Opery Slovenského národného divadla Elene Kittnarovej: Život na dvoch scénach (2004).

O oficiálnej prezentácii knihy vás budeme včas informovať. Knižnú novinky vydalo vydavateľstvo Perfekt a môžete si ju zakúpiť v knižných predajniach, alebo na webe vydavateľstva TU..

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár