Zlatý kohútik od Nikolaja Rimského-Korsakova naživo z Teatro Real Madrid v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Rádio Devín sprostredkuje svojim poslucháčom v sobotu 3. júna 2017 o 19.00 priamy prenos opery Nikolaja Rimského-Korsakova Zlatý kohútik zo španielskeho Teatro Real Madrid. Živé vysielanie sa uskutoční v rámci pravidelnej relácie Operné Rádio Devín, počas ktorej spolu so záznamami opier prináša umelecký okruh Slovenského rozhlasu aj priame prenosy z prestížnych divadiel medzinárodnej opernej scény. O sprievodné slovo sa zo štúdia Rádia Devín postará operný kritik Pavel Unger a jeho hosť – muzikológ Vladimír Zvara.

Trojdejstvová opera Zlatý kohútik od Nikolaja Rimského-Korsakova (1844 – 1908), je považovaná za jednu z jeho najlepších opier plná farebnej inštrumentácie a veľkých zborových scén. Zlatý kohútik ale nie je len rozprávka. Podľa predlohy Alexandra Puškina (libreto Vladimir Belskij) vzniklo satirické dielo, príbeh klasického boja o moc.

Pavel Unger,

Pavel Unger, operný kritik

,,Priamy satelitný prenos Rádia Devín nás zavedie tento raz do madridského Teatro Real. Započúvame sa do Zlatého kohútika od Nikolaja Rimského-Korsakova, do poslednej z pätnástich opier tohto významného ruského skladateľa z prelomu storočí, člena tzv. Mocnej hŕstky. Tento titul sme na Slovensku spoznali len dvakrát. V roku 1928 v ére Karla Nedbala a roku 2002, obe naštudovania boli v Opere SND. Sobotný prenos zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Kráľovského divadla v Madride, Angličana Ivora Boltona a v hlavných úlohách sa predstavia ruskí protagonisti, svetovými javiskami overené mladá koloratúrna sopranistka Venera Gimadieva ako Šemachánska cárovná, basista Dmitrij Ulyanov (kráľ Dodon) a tenorista Alexander Kravets ako Astrológ. Spolu s mojím hosťom v štúdiu, docentom Vladimírom Zvarom, vedúcim Katedry muzikológie Filozofickej fakulty UK, ktorý pozná operný život aj z opačného, dramaturgického brehu, vám prinesieme zaujímavé informácie o diele i skladateľovi. Nejde totiž o prvoplánovú rozprávku, ale o predlohu s veľmi silným symbolickým posolstvom. O ňom, ale i o všeličom inom, sa dozviete v predsunutom úvode od 19:40 a počas prestávky. Hlavným magnetom večera však bude samotné predstavenie, naživo z madridskej Kráľovskej opery. Srdečne pozývam.“

N. Rimskij-Korsakov: Zlatý kohútik, Teatro Real, Madrid,
foto: Javier del Real

3. jún 2017
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Zlatý kohútik
Teatro Real Madrid

Ivor Bolton: dirigent
réžia: Laurent Pelly
scéna: Barbara de Limburg
svetlo: Joël Adam
choreografia: Lionel Hoche
zbormajster: Andrés Máspero

osoby a obsadenie

Dmitrij Uľjanov (bas) – cár Dodon
Sergej Skorochodov (tenor) – cárovič Gvidon
Alexej Lavrov (barytón) – cárovič
Afron Alexander Vinogradov (bas) – generál Polkan
Olesya Petrova (alt) – Amelfa, slúžka Alexander Kravets (tenor) – Astrológ
Venera Gimadieva (soprán) – Šemachánska cárovná
Sara Blanch (soprán) – Zlatý kohútik

Zbor a orchester Tetro Real Madrid diriguje Ivor Bolton.

Rádio Devín

www.teatro-real.com

N. Rimskij-Korsakov: Zlatý kohútik, Teatro Real, Madrid,
foto: Javier del Real

Umelecký okruh Slovenského rozhlasu – Rádio Devín – prináša popri pravidelnom programe s názvom Operné Rádio Devín, ktorý každú sobotu večer ponúka staršie aj novšie štúdiové nahrávky kompletných operných diel či live nahrávky celých operných predstavení alebo prenosy operných predstavení zo zahraničných divadiel. Prenosy sa uskutočňujú v rámci Európskej vysielacej únie, ktorá vznikla v roku 1950 so sídlom v Ženeve a je najväčším združením národných vysielateľov na svete podporujúcim spoluprácu medzi nimi a uľahčujúcim výmenu audiovizuálneho obsahu s cieľom zabezpečiť vážnosť a kľúčovú úlohu verejnoprávneho vysielania. V sezóne 2016/2017 ohlásilo Rádio Devín desať priamych prenosov z prestížnych divadiel medzinárodnej opernej scény. Z nich už odzneli Belliniho Norma z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Monteverdiho Orfeus z Opéra de Lausanne, Pucciniho Madama Butterfly z Teatro alla Scala, Offenbachové Hoffmanove poviedky z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Mozartov Don Giovanni  z Viedenskej štátnej opery, Rossiniho Viliam Tell, Čajkovského Eugen Onegin z Metropolitnej opery New York a Straussov Gavalier s ružou taktiež z Metropolitnej opery New York

Nasledujúci prenos opery v Rádiu Devín v sezóne 2016/2017

1. júl 2017
Giuseppe Verdi: Don Carlos
Viedenská štátna opera
Myung-Whun Chung – dirigent
(Ramón Vargas, Plácido Domingo, Elena Zhidkova, Krassimira Stoyanova)

radio-devin

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár