Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

20. novembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Zmena obsadenia: Na Bratislavskom hrade zaspieva 23.11. Eva Hornyáková

Eva Hornyáková, foto: Michal Jakubec
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – 23. novembra 2015 sa uskutoční v poradí 2. Benefičný operný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí. Na koncerte tento rok vystúpi spolu s Martinom Gyimesim tenorista Tomáš Juhás a pôvodne bola ohlásená sopranistka Katarína Juhásová-Štúrová, ktorá zo zdravotných dôvodov nebude účinkovať. Na koncerte namiesto nej vystúpi slovenská sopranistka Eva Hornyáková.

Podnet usporiadať sériu operných benefičných koncertov sólistu Opery SND, tenoristu Martina Gyimesiho, vznikol na základe jeho vlastného životného príbehu, kedy sa mu a jeho partnerke Ivete v pôrodnici bratislavskej nemocnice na Kramároch predčasne v 35. týždni narodila dcérka Martinka. Tu sa o ňu zdravotníci veľmi dobre postarali a ako prejav vďaky za záchranu malej Martinky sa spevák rozhodol usporiadať každoročne operný benefičný koncert a jeho výťažok venovať Oddeleniu patologických novorodencov s jednotkou intenzívnej starostlivosti I. Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave prostredníctvom nadácie DFNsP Veľkí pomáhajú najmenším, o.z. O koncerte sme informovali TU…

1. Benefičný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí, M. Gyimesi, foto: Zdenko Hanout
1. Benefičný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí, (foto z predchádzajúceho ročníka)
M. Gyimesi,
foto: Zdenko Hanout

2. Benefičný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí sa uskutoční 23. novembra 2015 v Hudobnej sieni Bratislavského hradu o 18. hod. Na koncerte mala pôvodne s tenoristom Tomášom Juhásom vystúpiť aj jeho manželka, sopranistka Katarína Juhásová-Štúrová. Oboch postretol rovnaký osud ako Martina Gyimesiho. Keďže zo zdravotných dôvodov Katarína Juhásová-Štúrová nemôže účinkovať, zastúpi ju sopranistka Eva Hornyáková, sólistka Opery SND.

Na klavíri bude sprevádzať Júlia Grejtáková, korepetítorka Opery SND, Opery ŠD v Košiciach, hlavná korepetítorka súťaže Musica Sacra v Ríme a hlavná korepetítorka a dramaturgička Opera Slovakia. Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej a operetnej literatúry. Po koncerte sa uskutoční autogramiáda umelcov.

Cena vstupného je 10 €.

Predpredaj vstupeniek je v predajni HUMMEL MUSIC na Klobučníckej ul. 2 v Bratislave a pol hodinu pred koncertom na mieste konania koncertu. Keďže kapacita Hudobnej siene Bratislavského hradu je obmedzená, odporúčame zakúpiť si vstupenky v predpredaji.

Benefičný koncert sólistu Opery SND Martina Gyimesiho pod názvom Spevom pre nový život sa minulý rok stretol s úspechom nielen umeleckým, ale aj benefičným. (viac o ňom sa dočítate TU…) Organizátori sa ho rozhodli usporiadať každoročne v mesiaci november, ktorého 17. deň je na celom svete pripomienkou predčasne narodených detí – tých, ktoré sú s nami, ale aj tých, ktoré boli príliš maličké a museli nás opustiť. Jeho oficiálny názov znie Medzinárodný deň predčasne narodených detí (World Prematurity Day) a prvýkrát sa zaviedol roku 2011.

Eva Hornyáková
Eva Hornyáková

Eva Hornyáková

študovala hru na akordeón a spev na VŠMU v Bratislave. Absolvovala spevácke kurzy Petra Dvorského a Zlatice Livorovej. Je laureátkou medzinárodných speváckych súťaži M. Sch. Trnavského a Imricha Godina. V roku 2007 postúpila do finále na medzinárodnej speváckej súťaži v nemeckom Bayreuthe, na svetovej súťaži Hansa Gabora Belvedere vo Viedni, do semifinále na Maria Callas Grand Prix 2009 v Aténach, na Competizione dell´opera v Drážďanoch a na svetovej opernej súťaži Placida Dominga Operalia 2010 v milánskej La Scale.

V roku 2007 v Slovenskom národnom divadle debutovala ako Mimi v Pucciniho opere Bohéma pod vedením dirigenta Olivera von Dohnányiho. Nasledovali postavy Mařenka (Predaná nevesta) a Micaela (Carmen), s ktorými sa predstavila tiež na Opern Air festivale v rakúskom Gars am Kamp. V roku 2009 ako Pamína (Čarovná flauta) pod vedením dirigenta Friedricha Haidera, neskôr Donna Elvíra (Don Giovanni), Nedda (Komedianti), Rosalinda (Netopier), Adina (Nápoj lásky), Júlia (Rómeo a Júlia). Cenu opernej kritiky získala ako Margaréta po boku svetoznámeho Paatu Burchuladze (Faust) pod taktovkou R. Štúra.

So svojou profilovou postavou Mimi sa umelkyňa predstavila v španielskej La Coruni, v nemeckom Staadtheater v Braunschweigu 2008, s Operou SND na Cypre (Pafos Opera Festivale 2010), v medzinárodnej produkcii na turné v Japonsku, Španielsku a Francúzsku 2011, v Národnom divadle Praha. S touto úlohou získala Cenu kritiky v réžii Petra Konwitschneho 2014. Eva zažiarila ako Desdemona (Otello) na cyperskom Pafos Aphrodite Festival. V Národnom divadle Praha excelovala ako Desdemona s legendárnym Otellom José Curom. Ako Violetta (Traviata) a Magda (La Rondine) debutovala v Prahe v roku 2014 pod taktovkou Martina Leginusa.

Ku koncertným úspechom patrí turné v Nemecku – Mahler: Symfónia č. 2, Verdi: Rekviem s Neue Wesphalian Symphony a Beethoven: 9. symfónia s Orchestra Sinfonica v Ríme a Musikvereine vo Viedni. Verdiho Rekviem a Mahlerovu Symfóniu č. 2 realizovala aj pod vedením O. Lenárda v Dvořákovej sále pražského Rudolfina a na medzinárodnom festivale Smetanova Litomyšl so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Absolvovala koncertné turné v Japonsku s Tokyo Metropolitan Orchestra (Dvořák: Stabat mater) a dirigentom Leošom Svárovským. S Filharmóniou Brno spolupracovala pod vedením Libora Peška. V roku 2014 úspešne realizovala koncert i nahrávku Dvořákovej Omše D dur v Concertgebouw Amsterdam s renomovaným dirigentom Serge Baudom.

www.evahornyakova.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024