Zmena vo vedení Opery SND. Dalibor Jenis končí na poste umeleckého riaditeľa

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenské národné divadlo oznámilo zmenu vo vedení operného súboru. Na poste umeleckého riaditeľa končí medzinárodne etablovaný barytonista Dalibor Jenis, ktorý prijal ponuku nového vedenia SND na čele s Matejom Drličkom. Túto funkciu zastával od januára 2021. Operu SND povedie doterajší výkonný riaditeľ Lubor Cukr.

,,Vedenie Slovenského národného divadla a vedenie Opery Slovenského národného divadla prišli po vzájomnej dohode k názoru, že s účinnosťou od 2. augusta 2021 sa ruší dvojzložkové vedenie operného súboru. Riaditeľom Opery Slovenského národného divadla sa stáva Lubor Cukr, doterajší výkonný riaditeľ Opery SND. Doterajší umelecký riaditeľ Opery SND pán Dalibor Jenis sa bude naďalej venovať svojej profesionálnej umeleckej kariére.

Opera SND aj v budúcnosti počíta s pánom Jenisom ako významným hosťujúcim umelcom. Pán Dalibor Jenis už v septembri začína so skúšobným procesom v role Rigoletta v rovnomennej Verdiho opere pod taktovkou Daniela Callegariho v jednej z najvýznamnejších európskych operných scén – La Fenice v Benátkach. Vedenie Slovenského národného divadla by sa na tomto mieste rado poďakovalo pánovi Jenisovi za jeho nesporný umelecký prínos a medzinárodné spolupráce, ktoré sa mu v čase jeho pôsobenia podarilo iniciovať.“ uvádza oficiálne stanovisko SND z dňa 3. augusta 2021.

Prečítajte si tiež:
Výkonný riaditeľ Opery SND Lubor Cukr: Opera bez dostatočných financií nemá zmysel
(rozhovor z apríla 2021)

Dalibor Jenis, foto: Zdenko Hanout

,,Vážené kolegyne a kolegovia. Dovoľte mi, aby som vás všetkých informoval, že po dnešnom stretnutí s pánom GR Drličkom sme došli k uzáveru, že operu by mal riadiť jeden človek, podobne, ako to je v činohre. Pán Drlička, preto do funkcie riaditeľa opery obsadil pána Lubora Cukra. Jeho rozhodnutie plne akceptujem. Chcel by som sa vám všetkým veľmi pekne poďakovať za možnosť byť s vami na jednej “palube”. Vďaka vám som získal nové a veľmi vzácne skúsenosti, s ktorými som sa doposiaľ nemal možnosť stretnúť. Odchádzam a verím, že smer, ktorý nastavilo nové vedenie SND je ten správny a vráti rešpekt a úctu v celej našej spoločnosti voči našej najväčšej kultúrnej inštitúcii. Želám vám veľa úspechov v tomto nie najľahšom období.“ uviedol 2. augusta 2021 v poďakovaní na Facebooku Dalibor Jenis.

Prečítajte si tiež:
Dalibor Jenis: Vôľa byť lepším je pre speváka hnacím motorom

Zdroj: SND, FB Dalibora Jenisa

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár