Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

24. mája 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

Zomrel dirigent Jack Martin Händler, neúnavný obhajca myšlienky európskej vzájomnosti

Jack Martin Händler, Symfonický orchester Bruna Waltera, koncert vo viedenskom Musikvereine, zdroj foto: FB uzzno.sk
Veľkosť písma
A
A
A
Dňa 24. mája 2023 nás nečakane vo veku 75 rokov navždy opustil huslista, dirigent a organizátor kultúrneho života Jack Martin Händler, rodák z Bratislavy. Držiteľ viacerých domácich aj zahraničných ocenení stál okrem mnohých reprezentačných aktivít za organizovaním Hudobných dní Bruna Waltera, v rámci ktorých koncerty zazneli popri Viedni a Budapešti aj v Bratislave. O smutnej udalosti informoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.

Jack Martin Händler sa narodil 30. augusta 1947 v Bratislave. Hru na husle študoval na Hudobnej akadémii u Jána Skladaného vo svojom rodnom meste a na Moskovskom konzervatóriu, kde bol jedným z posledných žiakov Davida Ojstracha.

Po štúdiu koncertoval najskôr v Československu a postupne aj po celej Európe. Kľúčovým zážitkom tohto obdobia bol pre Händlera Chačaturjanov Husľový koncert, ktorý interpretoval v roku 1975 s orchestrom Slovenskej filharmónie pod vedením skladateľa na Letnom festivale v Trenčianskych Tepliciach a Piešťanoch.

Koncert Bruno Walter Symphony Orchestra, Reduta, 2016, Jack Martin Händler

V roku 1978 sa Händler presťahoval do Nemecka, kde popri sólovej kariére pôsobil vo viacerých orchestroch, okrem iných aj v Hamburskom štátnom orchestri. V roku 1982 sa stal členom orchestra Bayreuther Festspielorchester a pôsobil v ňom počas 14 sezón. Na dvoch koncertoch v Luxemburgu (1995) a vo Wartburgu (1996) orchester sám dirigoval.

V nasledujúcich rokoch sa venoval stále viac dirigovaniu. V roku 1989 založil orchester Solistes Européens Luxembourg a ako dirigent a umelecký vedúci s ním precestoval celú Európu a USA. V roku 2004 odohral orchester slávnostný koncert pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku pri príležitosti rozšírenia Európskej únie o desať nových členských krajín.

V roku 1994 založil spolu s Lordom Yehudim Menuhinom, pánom Ladislavom Mokrým a pani Ursulou Bally Hudobnú akadémiu „Tribune Internationale des Jeunes Interprètes (UNESCO)“, v skratke TIJI, ktorej cieľom je podpora hudobného dorastu.

Koncert Bruno Walter Sympohony Orchestra v Bratislave, 2016, Dalibor Karvay, Jack Martin Händler
Koncert Bruno Walter Sympohony Orchestra v Bratislave, 2017, Jack Martin Händler, Emmanuel Tjeknavorian, Bruno Walter Symphony Orchestra, foto: Ľuboš Pilc

Po odchode z orchestra Solistes Européens v roku 2009 sa začal venovať podujatiu Hudobné dni Bruna Waltera, ktoré je poctou tomuto hudobnému velikánovi, popritom budujúc Symfonický orchester Bruna Waltera, ktorý Händler v roku 2004 uviedol do života. Poslaním HDBW je organizácia cezhraničných koncertov spájajúcich Európu rečou hudby. Kontinuita a ďalší rozvoj týchto Hudobných dní, ktoré vznikli pôvodne ako festival, boli pre Händlera životným poslaním, určujúcim jeho ďalšie hudobné pôsobenie.

Za svoje zásluhy o hudbu získal viaceré domáce aj zahraničné ocenenia, ako napríklad: Rad bielej ruže Fínska, luxemburský rad Officier de l´Ordre Gran-Ducal, L´Ordre de la couronne de chêne – veľkovojvodský rad dubovej koruny, Cenu primátora mesta Bratislavy za rok 2000 za mimoriadne zásluhy o znovuoživenie najlepších hudobných tradícií mesta, Krištáľové krídlo v roku 2005, Médaille d´Or du Mérite Européen, Čestný kríž za vedu a umenie Rakúskej republiky a Kríž Spolkovej republiky Nemecka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila najvyššie štátne vyznamenania, 2023, Zuzana Čaputová, Jack Martin Händler, foto: Kancelária prezidentky SR

V roku 2008 menovala Európska komisia Jacka Martina Händlera Vyslancom interkulturálneho dialógu EÚ a v roku 2009 sa stal Vyslancom inovácie a kreativity EÚ. V roku 2023 mu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

,,Dnes nás zasiahla smutná správa, opustil nás Jack Martin Händler, náš vynikajúci huslista, dirigent a vedúci významných orchestrov vo viacerých európskych krajinách. Spomínam si na naše stretnutie, keď som mu začiatkom roka udeľovala štátne vyznamenanie.

„To, čo chcem povedať, viem najlepšie vyjadriť hudbou“, hovoril. Svojou tvorbou a hudobnými aktivitami, ktorým zasvätil svoj život, nám povedal veľmi veľa. Veľké dielo vykonal na poli kultúrnej diplomacie. Podporoval dialógy o kreativite a inováciách, ktoré boli preňho základom pre kultivovanie kultúrneho i verejného priestoru. Veril, že umenie ľudí a národy spája, že v hudbe a umení môžeme precítiť aj hodnoty humanizmu a spolupráce všetkých národov.Česť jeho pamiatke!“ vyjadrila sa na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Počas svojej kariéry vystupoval s významnými sólistami, akými sú Paul Badura-Skoda, Rudolf Buchbinder, Gidon Kremer, Beaux Arts Trio, Julian Rachlin, Mstislav Rostropovič, Gil Shaham, Misha Maisky, Martha Argerich, Dalibor Karvay a celý rad ďalších.

Koncert Bruno Walter Sympohony Orchestra v Bratislave, Rudolf Buchbinder, klavír, Jack Martin Händler, dirigent, Bruno Walter Symphony Orchestra, foto: Ľuboš Pilc / Gesamtkunstwerk

Rozhodujúcim momentom Händlerovho umeleckého postoja je jeho chápanie klasickej hudby ako univerzálneho jazyka ľudstva, pričom za svoju najvznešenejšiu a najdôležitejšiu úlohu považuje osobné odovzdávanie jej humánneho posolstva. Tento postoj zároveň reflektuje dedičstvo multikultúrneho priestoru, ktorý tvorí jeho rodné mesto Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou a ktoré ho v rozhodujúcej miere formovalo ako Európana z presvedčenia.

Hudobné dni Bruna Waltera svojim zameraním na mestá Viedeň, Bratislava a Budapešť sa snažia nadviazať na obdobie, v ktorom tento región reálne fungoval ako spoločný kultúrny priestor. Symbolickým spojítkom regiónu je aj Symfonický orchester Bruna Waltera, v ktorom sa stretávajú hudobníci jednotlivých krajín.

Koncert Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, bratislavská Reduta, 8. mája 2023, María Dueñas, Boris Kuschnir, Jack Martin Händler, Symfonický orchester Bruna Waltera, zdroj foto: FB uzzno.sk

S týmto orchestrom sa počas uplynulých rokov viackrát predstavil aj v bratislavskej Redute, v tomto roku na dvoch koncertoch organizovaných Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Prvý sa konal 23. januára a ten posledný zaznel len nedávno, v pondelok 8. mája 2023. S publikom sa Jack Martin Händler navždy rozlúčil s dielami Vivadliho a Haydna.

,,Dnes ráno (24. 5. 2023) nás nečakane opustil Jacky Händler. 8. mája 2023 v plnej sile dirigoval náš koncert pri príležitosti skončenia vojny a dňa Európy v Bratislave. Zomrel profesionálny umelec, charizmatický šíriteľ židovskej kultúry, neúnavný obhajca myšlienky európskej vzájomnosti a predovšetkým dobrý priateľ mnohých z vás“, uvádza vo svojom vyjadrení Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.

Jack Martin Händler, dirigent, zástupca Židovskej náboženskej obce Bratislava, spomienková slávnosť na Desidera Zádora a odhalenie pamätnej tabule v obci Horná Krupá, 2023, foto: Tomáš Konečný

Jack Martin Händler sa v marci 2023 zúčastnil na slávnostnom odhalení pamätnej tabule opernému spevákovi Desiderovi Zádorovi v Hornej Krupej, kde predniesol svoj príhovor ako zástupca Židovskej náboženskej obce Bratislava.

zdroj: uzzno.sk, brunowaltermusiktage.eu, Archív Opera Slovakia

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...