Zomrel dirigent a klavirista Claudio Abbado

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Rím – Vo veku 80 rokov zomrel dnes dopoludnia v Bologni po dlhšej chorobe slávny taliansky dirigent a klavirista, doživotný senátor Claudio Abbado. Informovala o tom televízia SkyTg24 jeho úmrtie potvrdila hovorkyňa bolonského magistrátu Raffaela Grimaudová.

Abbado sa narodil v roku 1933 v Miláne v hudobníckej rodine. Jeho otec bol profesorom hry na husliach a jeho prvým učiteľom, a matka klaviristka. Abbado debutoval v roku 1960 na opernej scéne La Scala v rodnom Miláne a od roku 1971 tam bol takmer 20 rokov umeleckým riaditeľom. Počas dlhej umeleckej kariéry bol okrem iného dirigentom Viedenského filharmonického orchestra a Londýnskeho symfonického orchestra, dirigentom a umeleckým riaditeľom Viedenskej štátnej opery a šéfdirigentom Berlínskych filharmonikov.

Spolupracoval aj so Slovenským filharmonickým zborom

Od roku 2004 až doteraz bol hudobným a umeleckým riaditeľom Orchestra Mozart v Bologni. Intenzívne tiež pracoval s mladými talentami: stál pri zrode nových orchestrov, ako je Mládežnícky orchester Európskej únie (EUYO), Európsky komorný orchester, Mládežnícky orchester Gustava Mahlera a Orchestra Mozart.

Jeho úmrtie oznámila na Twitteri novinárka Daniela Hamauiová, ktorá napísala: Zomrel Claudio Abbado, ale jeho hudba bude vždy s nami, informovala webová stránka Giornalettismo.com.

Nahrávky Claudia Abbada zahŕňajú kompletné symfónie Beethovena. Schuberta, Mendelssohna, Brahmsa, Čajkovského, Mahlera, Ravela a Prokofieva, ale tiež Mozartove, Rossiniho, Verdiho a Wagnerove opery.

V roku 2000 vyšlo kompletné vydanie Beethovenových symfónií v podaní Berlínskych filharmonikov pod jeho vedením, ktoré si získalo veľký obdiv, podobne ako série živých nahrávok Beethovených symfónií a klavírnych koncertov, vydané na DVD.

Abbadove nahrávky boli ocenené významnými hudobnými cenami, ako sú Medzinárodná cena Grammy, Grand Prix International du Disque, Diapason dor, Record Academy Prize, Stella doro, Orphée dor či Grand Prix de la Nouvelle Académie.

Zdroj: TASR

Foto: internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár