Zomrel dirigent Stefan Soltész. Skolaboval počas operného predstavenia v Mníchove

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo veku 73 rokov zomrel v piatok 22. júla 2022 v Mníchove rakúsky dirigent maďarského pôvodu Stefan Soltész krátko po tom, ako skolaboval počas predstavenia. Smutnú správu oznámilo vedenie Bavorskej štátnej opery.

„So zdesením a hlbokým smútkom musí Bavorská štátna opera oznámiť úmrtie Stefana Soltésza po tom, ako skolaboval počas dirigovania opery Mlčanlivá žena od Richarda Straussa v Národnom divadle v Mníchove“. Smutná udalosť sa stala počas prvého dejstva predstavenia. Napriek tomu, že mu lekári, prítomní v hľadisku, okamžite poskytli prvú pomoc, pri prevoze do nemocnice zomrel. Príčinou je podľa nepotvrdených informácií pravdepodobne zlyhanie srdca.

,,Stratili sme talentovaného dirigenta,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Serge Dorny, intendant Bavorskej štátnej opery, kde Soltész debutoval v roku 1995. ,,Stratil som dobrého priateľa,“ dodal s tým, že jeho myšlienky sú pri Soltészovej manželke, mezzosopranistke Michaele Selinger.

Stefan Soltész (1949 – 2022): foto: Jonas Holthaus

Stefan Soltész sa narodil 6. januára 1949 v maďarskom meste Nyíregyháza. V roku 1956 sa spolu s rodinou presťahovali do Viedne, kde sa ako desaťročný stal členom známeho zboru Wiener Sängerknaben. Následne študoval dirigovanie, kompozíciu a klavír na Univerzite hudobných a dramatických umení vo Viedni u Hansa Swarowského (jeho študentmi boli aj Claudio Abbado, Mariss Jansons, Alexis Hauser, Alexander Alexeev, Zubin Mehta, Daniel Barenboim, Leonid Nikolaev, Paul Angerer, Ádám a Iván Fischer…).

V roku 1971 začal svoju kariéru ako kapelmajster v Theater an der Wien a pokračoval ako dirigent vo Viedenskej štátnej opere a opere v Grazi. Po týchto skúsenostiach sa stal asistentom Karla Böhma, Christopha von Dohnányiho a Herberta von Karajana na Salzburskom festivale, bol dirigentom Hamburgskej štátnej opery, Deutsche Oper Berlin a generálnym hudobným riaditeľom v Štátnom divadle Braunschweig. V rokoch 1992 až 1997 bol šéfdirigentom Flámskej opery v Antverpách a v Gente, v rokoch 1997 až 2013 generálnym riaditeľom Essenskej filharmónie a umeleckým riaditeľom divadla Aalto-Theater v Essene.

V Bavorskej štátnej opere debutoval v roku 1995 predstavením Rossiniho opery Barbier zo Sevilly. V Mníchove dirigoval Bohému, Bludného Holanďana, Arabellu, Mlčanlivú ženu, Falstaffa, Sicílske nešpory či Fidelia.

Počas svojej dlhej a pozoruhodnej kariéry Soltész okrem toho pravidelne hosťoval v renomovaných operných divadlách vo Viedni, v Grazi, Hamburgu, Berlíne, Paríži, Ríme, Budapešti, Varšave, Amsterdame, Londýne, Buenos Aires a ďalších, ako aj na festivaloch v Salzburgu, Aix-en-Provence, Glyndebourne či Savonlinne. Predstavil sa aj v Japonsku a USA.

Stefan Soltész (1949 – 2022), zdroj foto: internet

Stefan Soltész účinkoval aj so slovenskými umelcami, medzi nimi aj s tenoristom Pavlom Bršlíkom, ktorý je v týchto dňoch v Mníchove, kde účinkuje v inscenácii Straussovej opery Capriccio.

„Z náhlej smrti Stefana Soltésza sme boli šokovaní. Bol to vynikajúci hudobník, špecialista na tvorbu Richarda Straussa. Bol to človek, ktorý akoby nikdy neodpočíval, vždy niečo robil, dirigoval, mal v sebe veľmi veľa energie. Odišiel náhle a nečakane vo veku, kedy sa ešte neodchádza.“ uviedol pre Opera Slovakia Pavol Bršlík a k nešťastnej udalosti dodal: „Na predstavení som nebol, ale kolegovia mi hovorili, že pri dirigovaní stratil vedomie a odpadol medzi violistov. Na druhý deň sme hrali operu Capriccio. Pred jej začiatkom mal intendant Serge Dorny príhovor a predstavenie sme venovali pamiatke Stefana Soltésza. Aj keď je pre hudobníka česť umrieť počas predstavenia, navyše počas dirigovania obľúbeného autora, pre rodinu a ostatných je takýto náhly a nečakaný odchod veľkým úderom.

Ešte pred pandémiou som pod jeho taktovkou účinkoval v role Henryho Morosusa práve v tejto osudnej inscenácii Straussovej Mlčanlivej ženy. Určite to nie je jednoduchý part, ale v Stefanovi Soltészovi som cítil veľkú istotu, takže sa mi pod jeho taktovkou spievalo voľne a veľmi dobre. Bude nám veľmi chýbať.“

Svoj originálny dirigentský odkaz Soltész zanechal aj v množstve nahrávok. Pre čitateľov na Slovensku spomeňme najmä album slovanských operných árii „Slavonic Opera Arias“ z roku 1988 so svetoznámou slovenskou sopranistkou Luciou Popp, s ktorou v roku 1985 nahral aj Pucciniho operu Bohéma.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár