Zomrel dlhoročný člen spevohry DJZ v Prešove Štefan Senko

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prešov – V nedeľu 22. februára 2015 zomrel vo veku nedožitých 79 rokov dlhoročný člen spevohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove (DJZ), herec, komik, režisér a fejtonista Štefan Senko. V spevohre DJZ pôsobil vyše 50 sezón, počas ktorých stvárnil množstvo postáv v klasických operetách, muzikáloch, hudobných komédiách či činoherných predstaveniach.

Narodil sa 5. novembra 1936 vo Valašskej Belej (okr. Prievidza) a už počas štúdií na gymnáziu účinkoval v bratislavských ochotníckych súboroch. Členom spevohry DJZ bol od roku 1959. Svoj talent naplno zúžitkoval v operetách, spevohrách, muzikáloch, hudobných komédiách či činoherných predstaveniach. Štefan Senko bol jedinečným majstrom improvizácie. Na divadelnom javisku stvárnil postavy ako napr. Charlie Chaplin (Charlie na súde, 1981), teta z Brazílie (Charlieho teta), Lord Babberley (Stará komédia, 1982 – mala až 200 repríz), Rodrigo (Kat a blázon, 1963), Maxi (Magnát Miško, 1967) Alfred Doolittle (My Fair Lady) a iných.

Z operených postáv to boli napr. Gróf Boni (Čardášová princezná), Popiel (Poľská krv, 1983), Koloman Župan z Varaždína (Grófka Marica, 1988), Celestín (Mam zelle Nitouche, 1985), Šándor (Hrnčiarsky bál, 1991), Pappacoda (Noc v Benátkach, 1993), Don Marinibianco (Opera Mafiózo, 1995) či Vrchný eunuch v operete Zem úsmevov (2003).

Štefan Senko, Mamzelle Nitouche (opereta), DJZ Prešov, 1985, foto: archív DJZ

Štefan Senko,
Mamzelle Nitouche (opereta), DJZ Prešov, 1985,
foto: archív DJZ

Bol nezabudnuteľnou ,,postavičkou“ prešovského a východoslovenského kultúrneho života. Okrem stvárňovania postáv na javisku sa venoval aj divadelnej réžiitvorbe zábavných a kabaretných programov. Na javiskách profesionálnych divadiel režíroval rozprávku Vlk a sedem kozliatok (DJZ Prešov, 1986, ktorá sa hrala cca 20 rokov a vymenili sa v nej generácie hercov a spevákov), Princezná Pesnička, (DJZ Prešov, 1990, 1994), Magnáš Miško, (ŠD Košice, 1993), Kocúr v čižmách (DJZ Prešov, 1996) a iné. Ako režisér pôsobil aj v mnohých ochotníckych divadlách na východnom Slovensku. Na dôchodku sa venoval písaniu úsmevných príhod a poviedok. Viaceré z nich odzneli v rozhlase, získal za ne aj cenu Litera. Ako herec sa dočkal viacerých ocenení a v roku 1989 mu bol udelený titul Zaslúžilý umelec.

Štefan Senko, Stará komédia, DJZ Prešov, 1982, foto: archív DJZ

Štefan Senko,
Stará komédia, DJZ Prešov, 1982,
foto: archív DJZ

Pri príležitosti jeho životného jubilea v roku 2011 (75) mu za prínos v oblasti kultúry listom poďakoval aj vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer. V liste okrem iného stálo: „V kombinácii so zmyslom pre humor a darom improvizácie ste mali skvelé predpoklady stvárňovať predovšetkým hrdinov operetnej literatúry. Dokázali ste na scéne využiť a herecky dotvoriť i momentálny tvorivý nápad,“

Ako uviedol portál Prešovský Korzár, Na doskách DJZ sa naposledy objavil v roku 2013, keď o ňom RTVS nakrútila medailón v rámci cyklu Senior klub.

„Strávil som tu 50 rokov plnohodnotného života. Je to nádhera. Som nesmierne šťastný, že môžem znovu stáť na tomto javisku,“ povedal vtedy pre Korzár herec a komik. V tom čase už bol po operácii, ťažšie rozprával, ale svoj zmysel pre humor nestrácal. Štefan Senko patril aj medzi organizátorov pamätných futbalových zápasov hercov a lekárov. „Prešov žil všetkým. Futbalom, hádzanou, divadlom, kabaretom… Miloval som Prešov, toto javisko, ľudí okolo, ktorí mi dali možnosť. Som rád, že som tu mohol prežiť plnohodnotný život. V divadle bola súdržná atmosféra, všetci sme spolu vychádzali. Mladí so starými a naopak,“ prezradil.

O komikoch sa hovorí, že v súkromí sú smutní. Štefan Senko, ktorý mal vždy v rukáve nejaký fór, na toto namiesto odpovede reagoval replikou z jedného svojho programu: „Prichádzam k vám každý večer / iba pre potechu / keď vidíte v očiach slzy / vravím, že od smiechu.“

Posledná rozlúčka by sa mala uskutočniť vo štvrtok (26.2.) o 11.00 h v prešovskom Dome smútku.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: DJZ, Prešovský Korzár

foto: Michal Frank, Prešovský Korzár a archív DJZ Prešov

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár