Zomrel francúzsky skladateľ a dirigent Pierre Boulez

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Paríž – V utorok 5. januára 2016 vo večerných hodinách zomrel vo veku 90 rokov renomovaný francúzsky skladateľ a dirigent Pierre Boulez, laureát ceny Grammy za celoživotné dielo. Bol hlavným dirigentom Symfonického orchestra BBC i Newyorského filharmonického orchestra. Smutnú správu priniesli svetové agentúry a prestížne hudobné inštitúcie.

Pierre Boulez zomrel doma v nemeckom Baden-Badene, kde žil so svojou rodinou, informovala tlačová agentúra DPA. Jeho rodina úmrtie potvrdila.

Narodil sa 26. marca 1925 a bol jedným z najdôležitejších predstaviteľov hudobnej avantgardy a súčasnej klasickej hudby. Bol nielen skladateľ, ale aj vynikajúci dirigent. Jeho interpretácia diela Richarda Wagnera Prsteň Nibelungov v roku 1976 na festivale v Bayreuthu vyvolala medzinárodnú senzáciu, napísala DPA.

Bol svetoznámy skladateľ, plodný autor a klavirista a bol tiež známy ako šéf Parížskej filharmónie, napísala BBC. Bol zakladateľom a bývalým riaditeľom parížskeho Inštitútu pre výskum a koordináciu akustickej hudby (IRCAM) a bol tiež známy svojou spoluprácou s čelnými experimentálnymi skladateľmi ako je Karlheinz Stockahusen a Olivier Messiaen.

Pierre Boulez (1925 – 2016), foto: Keystone, Sigi Tischler/AP

Počas svojej kariéry bol hosťujúcim dirigentom významných európskych orchestrov a festivalov. Bol hlavným dirigentom Symfonického orchestra BBC i Newyorského filharmonického orchestra.

Od roku 1991 sa venoval najmä vlastnej hudobnej tvorbe a dirigovaniu.

Berlínska Štátna opera si vlani v marci pripomenula Boulezove 90. narodeniny uvedením výberu z jeho diel na svojom výročnom veľkonočnom festivale. Program festivalu zahŕňal Boulezove diela pre sláčikové nástroje, klavír, flautu a elektronické nástroje, ako aj spevácke diela.

Denník Guardian citoval britského hudobného skladateľa Georga Benjamina, ktorý okrem iného povedal: ,,Silou svojej osobnosti, šírkou svojej reputácie a svojím značným osobným šarmom Boulez dosiahol, že sa veci stali… Nová koncertná sála v Paríži, Parížska filharmónia, mu vďačí za svoju existenciu rovnako ako zvyšok Cité de la Musique, jeho vlastná skupine Ensemble Intercontemporain i IRCAM, inštitút pre výskum hudby pri Centre Pompidou.“

Zdroj: TASR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár