Zomrel Gérard Mortier

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Brusel – Vo veku 70 rokov zomrel bývalý riaditeľ Salzburského festivalu, pařížskej Národnej opery i madridského divadla Teatro Real, Belgičan Gérard Mortier. Oznámila to v nedeľu (9. marca 2014) belgická ministerka kultúry Fadila Laananová.

Podľa agentúry AFP trpel Mortier rakovinou, ale až do apríla 2013 zastával funkciu riaditeľa Teatro Real. Mortier absolvoval štúdium práva a komunikácie, ale od mladosti sa zajímal o umenie. Okrem iného bol umeleckým šéfom Salzburského festivalu, ktorý sa snažil zmodernizovať a otvoriť i novým tvorcom.

Na čele festivalu stál do roku 2001 a do repertoáru zaradil diela viacerých autorov 20. storočia, na spoluprácu prizval modernistických a nekonformných režisérov a začal ponúkať aj experimenty a alternatívne umenie v nezvyčajných priestoroch. Tým na festival pritiahol mladých ľudí, u časti konzervatívneho publika sa ale nestretol s pochopením. Narodil sa 25. novembra 1943.

Zdroj: novinky.cz

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár