Zomrel hudobný skladateľ Milan Dubovský

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V sobotu 25. apríla 2020 zomrel vo veku nedožitých 80. rokov slovenský hudobný skladateľ, hudobný režisér, koncertný klavirista a pedagóg Milan Dubovský, autor štyroch opier, muzikálov, klasickej či filmovej hudby.

Milan Dubovský sa narodil 20. júna 1940 v Bratislave. Kompozíciu hudby vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Jána Cikkera, kde absolvoval v roku 1964. Pôsobil ako koncertný klavirista, korepetítor a profesor Konzervatória v Bratislave. Dlhé roky tvoril v slobodnom povolaní. Od roku 1995 bol dvanásť rokov umeleckým vedúcim Armádneho umeleckého súboru a je držiteľom Ceny SOZA za celoživotné dielo. Bol manželom známej slovenskej herečky Oľgy Šalagovej.

Milan Dubovský (1940 – 2020), foto: FB

,,Milan Dubovský vo svojej tvorbe ako absolvent kompozičnej triedy prof. Jána Cikkera napísal niekoľko koncertných inštrumentálnych skladieb, v ktorých preukázal kvalifikované ambície v klasických formách (Sonatína pre violu a klavír; Tri tance pre husle a klavír; Stará suita a i.). Praktické okolnosti uplatnenia skladateľskej profesie ho však priviedli k širokému spektru hudobných foriem druhov a žánrov, v ktorých mohol uplatniť svoju všestrannú invenciu i pohotovosť. Z nich sa mu najvlastnejšou formou skladateľskej realizácie stala najmä tvorba scénickej a filmovej hudby, kde mohol uplatniť rôznorodosť výrazových prostriedkov.“ (JURÍK, Marián: Milan Dubovský. In: 100 slovenských skladateľov. Ed. Marián Jurík, Peter Zagar. Bratislava: Národné hudobné centrum, 1998, s. 84.)

Skomponoval štyri operné diela: komickú operu Traja kohúti (1984), Železná riava (1988) a dve dlhoročne uvádzané detské opery: Veľká doktorská rozprávka (1992) a Tajomný kľúč (2000) na námet z rozprávok o Pinocchiovi. Obe boli v svetovej premiére uvedené na javisku Slovenského národného divadla.

M. Dubovský: Tajomný kľúč, Opera SND, 2000, foto: Alena Klenková/Archív SND

Veľká doktorská rozprávka, ktorá vznikla na objednávku Opery SND začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, je súčasťou aktuálneho repertoáru SND. Druhé uvedenie tejto detskej opery na javisku našej prvej divadelnej scény, zaznelo v roku 2012 v hudobnom naštudovaní Mariána Lejavu a inscenačnú podobu opere dala režisérka Andrea Hlinková. Libreto, voľne podľa bratov Čapkovcov, spracovala Jela Krčméryová.

,,Svojou tvorbou pre detského diváka dokázal, že inteligentná, inšpiratívna, vkusná, hravá hudba, dnes môže vznikať aj mimo okruhu avantgardnej, modernej hudby.“ vyjadril sa k Dubovského opernej tvorbe pre deti slovenský muzikológ a kritik Milan Blahynka pre Hudobný život v roku 2000.

M .Dubovský: Veľká doktorská rozprávka, Opera SND, 2012, foto: Anton Sládek

Skladateľ Milan Dubovský sa venoval koncertnej, orchestrálnej a komornej tvorbe a špeciálne inštruktívnej tvorbe pre deti. Komponoval hudbu pre film, televíziu a rozhlas. Zložil viaceré scénické kompozície pre divadelné inscenácie a venoval sa aj muzikálovej tvorbe v slovenských divadlách. Bol autorom hudby k inscenáciám moderných divadelných hier (Kráľ Lear, Miliónový Marco, Krčma pod zeleným stromom, Mária Stuartová, Othelo a ďalších), televíznych muzikálov (O muzikantovi Zvŕ­talovi či Malí detektívi). Jeho pôvodný televízny muzikál Zhŕňajova nevesta, v réžii Ľuby Vančíkovej z roku 1984, zinscenovali v roku 2010 na javisku bratislavského Divadla Nová scéna pri príležitosti 90. výročia založenia Konzervatória v Bratislave. V rakúskom Eisenstadte uviedli v roku 2006 Dubovského Dancing Suite.

Samostatné miesto v tvorbe Milana Dubovského má hudba k cca 140. animovaným filmom, na ktorých spolupracoval predovšetkým s režisérmi Vladimírom Pikalíkom a Rudolfom Urcom. ,,Okrem hraných a dokumentárnych snímok veľká časť jeho tvorby súvisí s animovaným filmom. Tvorba preň sa u Dubovského odvíja nielen od psychiky a hudobnosti malého diváka, ale aj od potreby vytvoriť zvláštny, umelý zvukový svet, v animovanom filme nahrádzajúci ruchy a zvuky reálneho života. Požiadavka synchrónnosti medzi animovaným pohybom a hudbou je v Dubovského tvorbe pre animovaný film naplnená vkusne, s hudobnou invenciou a bohatou predstavivosťou.“ uviedol Milan Blahynka o Milanovi Dobovskom pre Hudobný život, 2000).

Milan Dubovský so svojim synom Rastislavom Dubovským, hudobným skladateľom, producentom, hudobným režisérom, zdroj: nahravaciestudio.eu

V roku 2010 získal ocenenie Veľká cena SOZA, za celoživotné dielo, ktorým významne ovplyvnil rozvoj slovenskej hudobnej kultúry. ,,Keď som bol mladší, tak som dával prednosť filmovej, scénickej a animovanej rozprávkovej hudbe. Postupom času som začal inklinovať k vážnejšej tvorbe, prispela k tomu zhoda okolností, že v Slovenskom národnom divadle mi uviedli dve detské opery. Čo sa týka muzikálov, tie boli vo väzbe na televíziu, tam som skomponoval muzikál Zhŕňajova nevesta. Ten v novej podobe s novým aranžmánom aj novými piesňami uviedli na Novej scéne k 90. výročiu konzervatória.“ uviedol Milan Dubovský v roku 2010 pre TASR k udeleniu ceny.

Spolupracoval s režisérmi slovenských divadiel, napríklad Jozefom Budským, Pavlom Hasprom a Karolom L. Zacharom, ale aj režisérmi Jozefom Pálkom, Vladimírom Ruskom, Jozefom Bednárikom či Pavlom Smolíkom.

Milan Dubovský zomrel v sobotu 25. apríla 2020 v Bratislave. Posledná rozlúčka sa uskutoční vo štvrtok 30. apríla 2020 o 16.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: HŽ, HC, tlačové správy, internet

video

M. Dubovský: Tajomný kľúč, detská opera, SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár