Zomrel operný spevák Jozef Špaček

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vedenie Opery Slovenského národného divadlo informovalo o úmrtí operného speváka Jozefa Špačka (†79), ktorý bol vyše tri desaťročia profilovým sólistom našej prvej opernej scény. Zomrel 16. augusta 2015 v Bratislave, posledná rozlúčka s umelcom sa bude konať 20. augusta 2015.

Jozef Špaček sa narodil 14. 9. 1935 v Ždárnom na Morave, zomrel 16. 8. 2015 v Bratislave. O mesiac by sa bol tento skvelý predstaviteľ širokého spektra postáv basového speváckeho odboru dožil významného životného jubilea osemdesiatich rokov.

Jozef Špaček bol pôvodným povolaním staviteľ – projektant. Hlboký záujem o vážnu hudbu ho však priviedol k štúdiu operného a koncertného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po jej skončení v roku 1966 sa stal na vyše tri desaťročia profilovým sólistom Opery SND. Ako zrelý umelec okrem toho pedagogicky viedol mladých vokálnych umelcov na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Trnave, neskôr pôsobil i na Hudobnej fakulte VŠMU a päť rokov ako hosťujúci pedagóg v Japonsku.

Na dosky Opery SND vstúpil stvárnením komediálne ladeného partu Budda v Brittenovej opere Albert Herring (1966). Z postáv komického odboru zaujal ďalej ako Smetanov Kecal (Predaná nevesta, 1968), Doktor Bartolo (Barbier zo Sevilly od Rossiniho i Paisiella, 1968 a 1985, 1978), Donizettiho Don Pasquale (Don Pasquale, 1975), Mozartov Leporello (Don Giovanni, 1975), Figaro (Figarova svadba, 1980, 1987), Donizettiho Dulcamara (Nápoj lásky, 1983) i Verdiho Falstaff (Veselé paničky z Windsoru, 1983). Jozef Špaček exceloval v mnohých úlohách vážneho žánru, napríklad ako Čajkovského Knieža Gremin (Eugen Onegin, 1967), Verdiho Filip II. (Don Carlos, 1981) či v charakterových úlohách ako Doktor Galén z Andrašovanovej Bielej nemoci (1968), Beethovenov Rocco (Fidelio, 1974), Wagnerov Daland (Blúdiaci Holanďan, 1984), Verdiho Banco (Macbert, 1989) a mnohých ďalších. Umelec mal obzvlášť blízky vzťah k operným postavám Giuseppe Verdiho, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta i Richarda Wagnera. Vytvoril vyše desať postáv v pôvodných slovenských operných dielach Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Mira Bázlika, Tibora Andrašovana, Juraja Beneša, Tibora Freša, Bartolomeja Urbanca a Igora Dibáka. Jeho poslednou postavou, ktorú stvárnil na javisku SND bol Štelina v Suchoňovej Krútňave (2003).

Jozef Špaček hosťoval na mnohých operných scénach a koncertných pódiách zahraničia. Odborná kritika i poslucháči oceňovali umelcovu profesionalitu, šarm, silu umeleckej osobnosti i humor, vysokú muzikalitu a herecké výrazové prostriedky, ktorými obohacoval svoje spevácke kreácie.

Uctiť si pamiatku významnej osobnosti našej prvej opernej scény môže verejnosť zápisom do kondolenčnej knihy, ktorá bude v rámci pietneho aktu vystavená v smútočne vyzdobenom foyeri historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí vo štvrtok 20. augusta 2015 od 10.30 hod. do 11.30 hod.
Posledná rozlúčka s Jozefom Špačkom bude od 12.30 hod. na Cintoríne Vrakuňa (Cintorín Ružinov) v Bratislave.

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár