Zomrel operný spevák Pavol Mauréry

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V piatok 15. decembra 2017 zomrel vo veku 82 rokov slovenský operný spevák, barytonista Pavol Mauréry. O smutnej udalosti média informovalo Slovenské národné divadlo, v ktorom tento popredný umelec dve desaťročia pôsobil ako sólista. Posledná rozlúčka s pánom Pavlom Maurérym bude v piatok 22. decembra 2017 o 11.00 hod. v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a o 15.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

Pavol Mauréry sa narodil 21. mája 1935 v Prešove, zomrel v piatok 15. decembra 2017 v Bratislave. Pôsobil v Československom rozhlase, Slovenskej filharmónii ako člen Slovenského filharmonického zboru, bol sólistom Vojenského umeleckého súboru, členom spevohry Novej scény, sólistom opery Štátneho divadla v Košiciach, sólistom v Mestskom divadle v nemeckom Erfurte a od roku 1978 do roku 1999 sólistom Opery SND. Aj neskôr účinkoval v niektorých inscenáciách – Verdiho opere Luisa Miller, či v operete Johanna Straussa Noc v Benátkach.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera SND, 1994,
Pavol Mauréry (Fiorello),
foto: Katarína Marenčínová, archív SND

Pavol Mauréry predstavoval v kontexte súčasného operného umenia výnimočný zjav. Vďaka dĺžke svojej kariéry i mimoriadnemu talentu naštudoval široký a rozmanitý repertoár. Pútal svojím vzácnym zmyslom pre štýlové zvládnutie barytónových úloh najmä v talianskom repertoári, schopnosťou autentickej verdiovskej interpretácie, dôkladnou znalosťou ich interpretačnej tradície, úctou k nej, rovnako aj štýlovým prejavom s bohatým vokálnym výrazom a citovým prežitím. „Majster spievania mezza voce a vzorovej kantilény, s prejavom ušľachtilým, vzácne kultivovaným, s bohatou citovou zaangažovanosťou a prepojením medzi dynamikou a vokálnym výrazom na jednej a zmyslom spievaného textu na druhej strane, muzikálne tvárny,“ vyberáme z názorov odbornej kritiky.

„Hral hlasom… Pavol Mauréry je nesmierne poctivým divadelníkom, kritickým i sebakritickým, náročným voči druhým i sebe. Hoci v povedomí publika je zafixovaný ako interpret serióznych charakterov, prekvapujúco blízky mu je aj zmysel pre humor,“ hodnotil ďalší z recenzentov.

Milovníkom opery určite ostali v pamäti mnohé z kreácií v podaní Pavla Mauréryho – Rigoletto, Georges Germont, Schaunard, Rodrigo, Belcore, Nabucco, ktorého v pamätnej inscenácii spieval vyše dvestokrát, Enrico, Don Giovanni, nezabudnuteľný Simon Boccanegra, ale aj Figaro, Escamillo, Barón Scarpia, Jago, Amonasro, vyberáme len niekoľko postáv z bohatej palety.

G. Verdi: Maškarný bál, Opera SND, (1986),
Pavol Mauréry (Renato),
foto: Kamil Vyskočil, Archív SND

„Opera je moja láska… Od osemnástich sa živím spevom. Chcel som vždy dosiahnuť maximum. Mal som skvelý príklad v otcovi, lesnom inžinierovi, ktorého si ľudia vážili, lebo bol „fachman“… Našťastie ma nezaškatuľkovali a tak som mohlo byť úlisným Jagom v Otellovi aj nonšalantným Frankom v Netopierovi,“ povedal Pavol Mauréry v jednom z rozhovorov.

„Pán Pavol Mauréry bol dlhoročnou neodmysliteľnou, nepostrádateľnou súčasťou a významným sólistom Opery SND, predstaviteľom slovenského operného interpretačného umenia…Hosťoval na mnohých domácich i zahraničných operných scénach, koncertných pódiách. Svojím prístupom k povolaniu operného speváka, pokorou, láskou a oddanosťou k svojej profesii, umeleckým majstrovstvom, vysokou profesionalitou, disciplinovanosťou a zodpovednosťou, vysokou náročnosťou voči sebe, bol príkladom pre mladšie generácie operných sólistov,“ vyzdvihol majstrovstvo umelca generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Posledná rozlúčka s pánom Pavlom Maurérym bude v piatok 22. decembra 2017 o 11.00 hod. v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a o 15.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Na Pavla Mauréryho si v nekrológu zaspomínal operný kritik a publicista Vladimír Blaho tu: Spomienka na Paľa Mauréryho

V máji 2015 sme pri príležitosti osemdesiatych narodenín Pavla Mauréryho publikovali článok operného kritika a publicistu Pavla Ungera, ktorý si môžete prečítať tu: K osemdesiatinám Pavla Mauréryho: belcantový barytón par excellence.

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár