25. decembra 2019 zomrel v Drážďanoch významný tenorista a dirigent Peter Schreier, ktorý desaťročia účinkoval na svetových operných javiskách a koncertných pódiách.
Štedrý večer, Vianoce 2019. Medzi darčekmi boli aj zvukové nosiče. Jednému z nich, nazvanom Dresdner Kostbarkeiten, som sa mimoriadne potešila. Vznikol v roku 2002 a našla som na ňom meno Petra Schreiera ako dirigenta súboru Dresdner Baroksolisten s interpretáciou Vivaldiho Concerta La notte a tiež ako sólistu Schumannovej piesne Frühlingsgruß op. 79 č. 4 s jeho dvorným klaviristom Normanom Shetlerom.
To cédéčko sa dostalo práve teraz ku mne náhodou, pochádza z likvidačnej masy jednej firmy, ktorá ho používala na reklamné účely. Zvukový nosič som nechala na mojom stole s tým, že si ho v najbližších dňoch vypočujem.

Pred chvíľou som sa dozvedela, že na prvý sviatok vianočný, 25. decembra 2019, slávny umelec Peter Schreier navždy zatvoril oči v jednej z nemocníc v Drážďanoch. Mal 84 rokov. Pochádzal z mesta Meissen, kde sa narodil 29. júla 1935.
Petra Schreiera som vnímala okolo seba od čias štúdia. Bol pre mňa prototypom inteligentného a skvostného tenoristu, ktorého som prvýkrát počula pred viac ako polstoročím na Pražskej jari. Vtedy zaskakoval za nečakane zosnulého Fritza Wunderlicha… Od tých čias, pokiaľ to bolo možné, nevynechala som žiaden jeho dostupný koncert, žiadna jeho nahrávka neostala nepovšimnutá.
V osemdesiatych rokoch sa mi podarilo v jeho nádhernej vile nad Labem urobiť s ním rozhovor, ktorý vyšiel v českom časopise Hudební rozhledy. Bol to rozhovor so skromným hudobným velikánom slúžiacim hudbe, ktorý ako tenorista spolupracoval s vyberanými dirigentmi a režisérmi, ktorý ako dirigent stál pred vyberanými ansámblami, aj pred takými ako sú Wiener Philharmoniker či New York Philharmonic Orchestra.

Uvedomujem si, že odišiel úžasný hudobník, umelec, ktorý zanechal po sebe ako tenorista množstvo nahrávok piesní a operných árií, oratórií a kantát, ktorý ako dirigent vytvoril jedinečný pendant k jeho vokálnemu umeleckému odkazu v čase, keď sa rozhodol ukončiť vokálnu kariéru. Bol to umelec, ktorý dobyl hudbou svet, pre ktorého bol deň bez hudby v jeho živote nemysliteľný. Jeho nahrávky dnes vlastnia státisíce milovníkov hudby, jeho popularita bola nebývalá.
Mala som šťastie, že môj život sa ubral tým smerom, teda do Drážďan, kde bolo možné naživo zažiť tohoto umelca opakovane – v Mozartovi, Schuberovi, Schumannovi… Všetky jeho koncerty boli beznádejne vypredané. Človek z nich odchádzal ako z očistca.
Keď zhoršujúca sa zdravotná situácia nedovoľovala maestrovi Schreierovi postaviť sa už na pódium ako interpretovi či dirigentovi, venoval svoj čas Robertovi Schumannovi v inej podobe. Pred rokmi si kúpil dom a pozemok v obci Kreischa, len 20 km od Drážďan. Tam sa so záľubou venoval záhradníčeniu, dokonca i okoloidúci ho mohli zazrieť na malom záhradnom traktore kosiac trávu. Tá jeho záhrada je situovaná blízko k miestu, kde pobývali v roku 1849 Robert a Clara Schumannovci. Okrem toho, že Schumannovu piesňovú tvorbu zvečnil Peter Schreier na mnohých nahrávkach, z úcty k nej založil a so spolkom Kunst-und Kulturverein Kreischa organizoval každé dva roky trojdňové medzinárodné hudobné slávnosti, ktoré nazval Schumanniade.

Na koncertoch odznievali v interpretáciách medzinárodných hviezd Schumannove diela, ktoré vznikli práve v tomto regióne. 83-ročný Peter Schreier, ktorý sa na organizovaní festivalu aktívne podieľal, sa rozhodol pri príležitosti desiateho jubilea festivalu podať štafetu ďalej. So svojím Schumannom i publikom sa ako umelecký vedúci rozlúčil. V jeho šľapajách pokračuje popredný barytonista Olaf Bär, tiež špecialista na piesňovú tvorbu Schumanna. Aktívne roky Petra Schreiera v Schumannovom kraji pripomína dnes bronzová busta znázorňujúca Petra Schreiera odhalená v historickom parku obce Kreischa. Z vďačnosti k Schreierovi ju vytvoril domáci sochár Hans Kazzer. Slávny tenorista na jej konečnej vizáži dokonca aj spolupracoval a zúčastnil sa pochopiteľne i jej slávnostného odhalenia.
V roku 205. výročia narodenia Roberta Schumanna bola na kostolíku v obci Kreischa, kde Robert a Clara Schumannovci pôsobili, umiestnená pamätná plaketa. Jej odhaleniu bol prítomný, paličkou sa podopierajúci maestro Peter Schreier, tenorista par exellence. Svoj krátky slávnostný príhovor nenasmeroval k publiku, ako to je pri takých príležitostiach zvykom, ale k členom zboru Sächsische Vokalensemble a jeho zbormajstrovi, teda ku svojim kolegom, ktorí akciu hudobne orámovali. Kto iný ako práve Peter Schreier mohol ich úsilie oceniť viac a poďakovať sa, kto iný ako on mohol byť vzácnejšou ozdobou takého aktu?

Dnes je to celá hudobná obec, ktorá vzdáva vďaku maestrovi profesorovi Petrovi Schreierovi, pre ktorú jeho majstrovstvo hraničí s nesmrteľnosťou. A pre mnohých ostane meno Petra Schreiera späté navždy s Vianocami. Jeho nahrávky vianočných piesní Peter Schreier singt Weihnachtslieder (Peter Schreier spieva vianočné piesne) boli a ostanú hitom aj v budúcnosti. Bola to najúspešnejšia platňa Nemeckej demokratickej republiky, predalo sa 1,4 milióna exemplárov.
Exkluzívnou vizitkou umeleckej spolupráce Petra Schreiera s klaviristami ostane navždy nahrávka Dvořákových Cigánskych, Ľúbostných a Biblických piesní s Mariánom Lapšanským z polovice 80-tych rokov. Je dostupná v málo exemplároch ako klasická gramoplatňa i CD. Platňu s Brittenovou Serenádou pre tenor, hornu a husle Peter Schreier nahral aj so slávnymi Warchalovcami.
Autor: Agata Schindler
video
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.