Zomrel scénický výtvarník a pedagóg Ján Zavarský

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo veku 73 rokov zomrel v piatok 29. mája 2022 slovenský scénograf, výtvarník, dizajnér a pedagóg Ján Zavarský, ktorý vytvoril stovky scén pre operné, činoherné a bábkové divadlá na Slovensku aj v zahraničí a je držiteľom niekoľkých významných ocenení.

,,Scénografa, výtvarníka, dizajnéra a pedagóga Jána Zavarského charakterizovala univerzálna schopnosť spolupracovať s rozmanitými telesami bez ohľadu na to, či sú konštruované na ochotníckom alebo profesionálnom základe, formovať bábkové i činoherné scény, pracovať na klasickom javisku i v netradičnom priestore. Bol jedným z predstaviteľov akčnej scénografie, ktorú pretváral na vlastný spôsob. Jeho tvorbu charakterizoval prvok prekvapenia, ktorý musí scéna obsahovať.

Scénografická tvorba Jána Zavarského prešla viacerými štádiami vývinu od minimalizmu cez návrat ku klasickým scénickým princípom až po výraznú hru svetla a farieb. Tieto inscenácie sa do pamäti diváka zapisovali vycibrenou estetikou a kultivovanosťou tvaru.“ charakterizuje Zavarského tvorbu Divadelný ústav.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Štátna opera Praha, 2005, L. Koverdynský, J. Darebník, L. Mlejnek, V. Sibera, J. Sulženko, P. Vykopalová, foto: Karel Kouba

Ján Zavarský sa narodil 31. júla 1948 v Banskej Bystrici. V roku 1967 ukončil Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor grafický dizajn. V tom istom roku začal študovať architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Svoje štúdiá zavŕšil v roku 1974 absolvovaním Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor scénografia u profesora Ladislava Vychodila. Už počas štúdií pôsobil ako scénograf v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Po roku sa presunul do Štátneho bábkového divadla v Bratislave, kde pôsobil štyri roky. V rokoch 1981 až 1999 pravidelne tvoril s režisérom Petrom Scherhauferom v Divadle Husa na provázku v Brne. V roku 1979 nastúpil ako scénograf do Divadla pre deti a mládež v Trnave (dnešné Divadlo Jána Palárika), v ktorom ako umelecký šéf súboru pôsobil do roku 2018.

Ján Zavarský – Scénografia a architektúra, fotografia z výstavy ktorú usporiadala v roku 2014 PRO SCENA – SLOVENSKÁ SCÉNOGRAFICKÁ SPOLOČNOSŤ, občianske združenie profesionálnych scénografov a technikov. foto: PRO SCENA

V rokoch 1979 až 2004 aktívne pôsobil ako pedagóg scénografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, od roku 1990 ako pedagóg v ateliéri scénografie na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Vďaka pedagogickej činnosti absolvoval v rokoch 1992 až 1993 študijný pobyt na Miami University v štáte Ohio (USA) ako hosťujúci scénograf a pedagóg.

V rokoch 1996 až 2001 bol predsedom mimovládnej organizácie OISTAT – Slovenské centrum Medzinárodnej organizácie scénografov, divadelných architektov a technikov. Jeho diela boli prezentované na desiatkach výstav a získali viacero ocenení. Venoval sa tiež grafickému dizajnu, voľnej tvorbe a architektúre. Ján Zavarský sa zaoberal aj teóriou a dejinami scénografie – je napríklad autorom publikácie Kapitolky zo scénografie (1980), ktorá je dodnes základnou scénografickou publikáciou.

Ján Zavarský (vpravo) nad pôdorysom scény s javiskovým majstrom Josefom Vaníčkom a riaditeľom Východočeského divadla v Pardubiciach Petrom Dohnalom, foto: Radek Smetana

Združenie slovenských divadelných kritikov a teoretikov a Ústav divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV usporiadali v roku 2018 konferenciu o tvorbe Jána Zavarského s názvom ,,Divadelné obrazy Jána Zavarského“, na ktorej sa deväť referentov zameralo na jeho scénografickú a pedagogickú prácu z pohľadu divadelných historikov, kritikov, tvorcov a študentov.

Ján Zavarský vytvoril stovky scén pre operné, činoherné a bábkové divadlá na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku a v USA. Opere sa venoval už počas štúdia na VŠMU aj po absolvovaní školy, kedy spolupracoval so slovenským režisérom Petrom Dörrom. Neskôr vytváral scény pre operetné inscenácie spolu s režisérom Jánom Šilanom v Divadle Jonáša Záborského v Prešove a jeho najčastejším spolutvorcom bol český režisér Martin Otava. Na operných inscenáciách ďalej spolupracoval s režisérmi – Karlou Štaubertovou, Josefom Průdekom, Janom Antonínom Pitínským, Jozefom Bednárikom, Mariánom Chudovským, Jozefom Bednárikom či Romanom Polákom.

L. Janáček: Jenůfa, Opera SND, 2012, réžia: Martin Otava, scéna: Ján Zavarský, foto: Alena Klenková / Archív SND
L. Janáček: Jenůfa, Opera SND, 2012, klaňačka po premiére, Peter Čanecký, Martin Otava, Ján Zavarský, Jaroslav Kyzlink, účinkujúci umelci, foto: Alena Klenková / Archív SND

Ako uvádza divadelná a hudobná kritička Radmila Hrdinová, „Zavarského operné scénografie nesú zreteľnú stopu rukopisu, ktorý je ľahko rozpoznateľný v širokom spektre operných inscenácií posledných desaťročí, siahajúcich od tradičného dekoračného poňatia javiska cez prázdnu scénu až po postmoderný mix odkazov a citácií.“

Zúčastnil sa na mnohých výstavách a súťažiach doma i v zahraničí a je držiteľom niekoľkých významných ocenení za scénografickú tvorbu. Získal Zlatú medailu za scénu k inscenácii Plánka v Divadle Andreja Bagara v Nitre na Trienále scénografie v Novom Sade v roku 2001 a Zlatú masku za scénu k inscenácii Cyrk Dekameron v divadle Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biala, Poľsko) v roku 2003 a mnohé ďalšie.

V roku 2021 mu prezidentka Zuzana Čaputová udelila vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy za zásluhy o kultúrny rozvoj SR. Vyznamenanie kvôli vážnej chorobe za Jána Zavarského prevzala jeho dcéra Bára, ktorá pri úmrtí svojho otca napísala na sociálnej sieti Facebook tieto slová: „Odišiel navždy včera večer v nedeľu 29. mája. Statočne bojoval dlho s ťažkou chorobou. Do poslednej chvíle bol mojou obrovskou oporou a učiteľom, oslňoval veľkorysosťou, dôvtipom a múdrosťou. Veľa sme si povedali a veľa by sme ešte mohli. Aj keď už bol veľmi slabý, vôbec si nesťažoval. Pragmaticky si vedel svoju situáciu zhodnotiť a postupne seba a najbližších pripravoval na odchod. Režíroval všetko okolo do poslednej chvíle a pritom sa snažil byť príjemný spoločník. Napriek tomu alebo práve preto nás však včera nečakane prekvapil. Posledná rozlúčka bude tento štvrtok o 11:00 v krematóriu v Bratislave. Prof. Ján Zavarský, Tato, odpočívaj v pokoji!“

Ján Zavarský

O jeho úmrtí informoval na svojom Facebooku aj herec a režisér Břetislav Rychlík. „Dnes umřel jeden z mých nejbližších přátel, kolegů a spolupracovníků (tady v Brně v divadlách Husa na provázku a HaDivadlo), pedagog JAMU, poslední žijící člen výtvarné skupiny Biely priestor v bielom priestore, vzdělaný a vtipný muž, geniální slovenský scénograf, profesor Ján Zavarský. Znali jsme se od roku 1980, kdy mi v klubu prešovského divadla při borovičce řekl, že jsem „zviera, ktoré by chcel mať doma“. Před dvěma dny mi volal, že je v hospicu a má před sebou tři měsíce života… chystal jsem se za ním… ale on to nějak uspěchal. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová mu vloni dala metál. Už si ho nemohl vyzvednout. Přebírala jej za něho dcera. Bojoval statečně s plicní chorobou, kterou měl také Radim Hladík nebo Honza Kašpar. Nevím, kolik lidí jako on jsem měl tak rád a současně je obdivoval a vážil si jich. Jano, Jano… světlo (ten light design) boží, ať ti svítí…

Posledná rozlúčka s Jánom Zavarským sa uskutočnila 2. júna 2022 v bratislavskom krematóriu.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: DÚ, agentúrne správy, OS, internet, FB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár