Zomrel slávny rumunský barytonista Nicolae Herlea

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo veku 87 rokov zomrel 24. februára 2014 vo Frankfurte nad Mohanom slávny rumunský barytonista Nicolae Herlea.

Nicolae Herlea sa narodil 28. augusta 1927 v Bukurešti (Rumunsko). Spev študoval na konzervatóriu Bukurešti u prof Aurela Costescu – Ducu. Na opernom javisku debutoval v roku 1951, ako Silvio v Leoncavallovej jednoaktovke Komedianti. Od tohto debutu až do svojho odchodu do dôchodku, sa na celých 35 sezón stal sólistom rumunskej opery Národného divadla.

Okrem svojej kariéry v Rumunsku spieval v najvýznamnejších operných domoch, ako La Scalla, Veľké divadlo v Moskve, Kráľovská opera Covent Garden v Londýne, Parížska opera, Štátna opere v Berlíne atď. Slávni operní umelci ktorí sa s ním stretli (Plácido Domingo, Roberto Alagna, Angela Gheorghiu, Herbert von Karajan, Nicolai Ghiaurov) vyhlásili, že Herlea má jeden z najkrajších barytónových hlasov.

Nicolae Herlea účinkoval aj na Slovensku. V roku 1960 spieval Figara v Rossiniho opere Barbier zo Sevilly a v roku 1975 Rigoletta v Opere SND.

Posledných 10 rokoch bol predsedom poroty Medzinárodnej speváckej súťaži Hariclea Darclée v rumunskom meste Brăila. Na oslave jeho 85 narodením dostal “ Darclee“ medailu . Ako hviezda Rumunska získal tiež najprestížnejšie tituly Rumunska.

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár