Zomrel slávny tenorista Carlo Bergonzi

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
25. júla 2014 zomrel krátko po oslave 90-tych narodenín slávny taliansky operný spevák, tenorista Carlo Bergonzi.

Bol známy predovšetkým ako skvelý a najuznávanejší interpret Verdiho. Radamesa, Don Carla, Manrica, Alfreda, vojvodu z Mantovy, Ernaniho či Otella spieval v najslávnejších svetových operných domoch na svete po boku operných hviezd ako napr. Maria Callas, Renata Tebaldi, Leontyne Price, Montserrat Caballé pod taktovkou najväčších operných dirigentov ako napr. Arturo Toscanini, Herbert von Karajan, Riccardo Muti, James Levine…

Carlo Bergonzi sa narodil 13. júla 1924 v Polesine, (čo je len jeden kilometer od Villa Verdi v Sant’Agate.)  a pred niekoľkými dňami oslávil svoje deväťdesiate narodeniny. Zomrel v piatok večer v Miláne.

Jeho repertoár pozostával predovšetkým z Verdiho operných diel, ale taktiež Pucciniho, Leoncavalla, Masseneta a Ponchielliho… Začínal ako barytón, ale neskôr sa ukázalo, že jeho hlas je stavaný na tenorové role.

Carlo Bergonzi v kostýme Leoncavallovho Cania, zdroj: internet

Už ako tenor debutoval v La Scale v roku 1953 a týmto debutom mu začala skvelá viac ako 40 ročná operná kariéra, popri ktorej sa venoval aj pedagogickej činnosti. Zanechal rozsiahlu diskografiu – 25 albumov kompletných opier, piesne, samostatné árie, štúdiové aj live nahrávky, medzi nimi známy album 31 Verdiho árií a rôzne iné. Získal množstvo ocenení, v Londýne získal v roku 2000 gramofónového cenu za celoživotné dielo.

Zomrel 25. júla 2014 v Miláne, pohreb by sa mal konať v pondelok 28. júla o 15:30 v Bussete.

O Carlovi Bergonzim sme na našom webe informovali nedávno s súvislosti s jeho 90-tými narodeninami. Článok operného kritika a publicistu Vladimíra Blahu si prečítate TU…

www.carlobergonzi.it

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár