Zomrel slovenský dirigent, organista, hudobný skladateľ a pedagóg Ján Valach

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Antverpy/Bratislava – V stredu 20. novembra 2019 zomrel v Antverpách vo veku 94 rokov významný slovenský dirigent, organista, hudobný skladateľ, pedagóg a veľký propagátor slovenskej hudby v zahraničí Ján Valach. Posledná rozlúčka sa uskutoční 14. decembra 2019 v Antverpách, kde dlhé roky žil a pôsobil. RTVS uvedie dokumentárny film Portrét: Ján Valach.

Prof. Ján Valach sa narodil 22. septembra 1925 v Hnúšti (okres Rimavská Sobota) ako syn lekára. Študoval na Lekárskej fakulte UK a súčasne aj hru na organe a dirigovanie na Štátnom konzervatóriu v Bratislave pod vedením osobností ako Eugen Suchoň či Ján Cikker. Neskôr sa hudbe venoval na Akadémii múzických umení v Prahe.

Ján Valach

Od roku 1952 bol zbormajstrom Speváckeho zboru slovenských učiteľov, súčasne v rokoch 1954 – 1962 korepetítorom, neskôr asistentom dirigenta v Opere Slovenského národného divadla. V rokoch 1962 – 1964 bol šéfom a dirigentom opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici (dnešnej Štátnej opery).

S Belgickom, osobitne s flámskymi Antverpami, kde žil a pôsobil, sa spája veľká časť životnej a profesionálnej dráhy tohto významného umelca a krajana. Ján Valach žil v belgických Antverpách od roku 1968, kde zostal po úspešnom hudobnom naštudovaní a premiére opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Toto predstavenie malo úspech – v Antverpách a Gente uviedli od premiéry 6. apríla 1968 do roku 1976 až 18 repríz. Režisérom bol Karel Jernek a choreografie pripravil Štefan Nosáľ. V Antverpskej filharmónii Ján Valach neskôr uviedol, okrem iných autorov, aj viaceré Suchoňove skladby.

Doma v Československu ho však i s manželkou označili za emigranta a komunistický režim im zhabal všetok majetok. V r. 2015 mu belgická kráľovná udelila najvyššie vyznamenanie za povznesenie hudobnej kultúry v Belgicku. Je držiteľom množstva ďalších významných ocenení.

Ján Valach a Eugen Suchoň, Antverpy 1968

Prečítajte si tiež:
Suchoňova Krútňava otvorila Jánovi Valachovi kráľovskú bránu do sveta hudby

Ján Valach bol dirigentom Kráľovskej flámskej opery a umeleckým vedúcim a dirigentom Kráľovskej oratoriálnej spoločnosti Arti Vocali Antwerpen. Založil a viedol Antverpský komorný zbor, bol profesorom dirigovania na Kráľovskom konzervatóriu v Gente a na hudobnej akadémii v Meise učil organovú hru. Počas celého tohto obdobia v zahraničí šíril aj hudobné diela slovenských autorov, keďže po celý svoj život spolupracoval s nahrávacími štúdiami a rozhlasovými a televíznymi stanicami. Nahral vyše sto skladieb pre 29 gramofónových spoločností.

Popri koncertnej a dirigentskej činnosti skomponoval aj rad vlastných skladieb. Je autorom vyše 120 kompozícií a napísal veľké množstvo článkov propagujúcich slovenskú hudbu. Zaujímal sa aj o hudobný život a hudobné školstvo na Slovensku. Ján Valach do vysokého veku plne umelecky aktívny a prichádzal aj na Slovensko, kde sponzoroval prvé ceny celoslovenskej súťaže žiakov základných umeleckých škôl.

E. Suchoň: Krútňava, Antverpy, 1968

Skoro po dvadsiatich rokoch exilu prvýkrát koncertoval v roku 1990 v Prahe, v roku 1992 ho pozvali na Bratislavské hudobné slávnosti a v roku 2006 absolvoval organové turné po Slovensku. Koncom februára 2007 v Bratislave vo Veľkom evanjelickom kostole dirigoval Bachove Matúšove pašie. Naposledy vystupoval na Slovensku 7. marca 2008 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave.

V roku 2005 udelilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Jánovi Valachovi zlatú medailu za celoživotnú činnosť a propagáciu slovenskej kultúry. Pri príležitosti 90. narodenín mu prezident SR Andrej Kiska v roku 2015 udelil najvyššie štátne vyznamenanie, Medailu prezidenta Slovenskej republiky za celoživotné dielo a mimoriadne zásluhy pri prezentácii slovenskej kultúry a šírení dobrého mena SR v zahraničí (písali sme o tom TU…).

Ján Valach vo svojom byte v Antverpách, foto z nahrávania filmu Ján Valach

Celoživotné dielo Jána Valacha sa rozhodla oceniť aj vedecká rada Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Odovzdanie čestného doktorátu sa uskutočnilo v súčinnosti s Veľvyslanectvom SR v Belgickom kráľovstve. Ján Valach si ocenenie – čestný akademický titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela – prevzal na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli z rúk rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského (písali sme o tom TU…)

,,Srdečne všetkých pozdravujem, pred našim národným spoločenstvom som zaviazaný vďakou a úctou,” odkázal Ján Valach po slávnostnom akte v roku 2016 slová vďaky z Bruselu na rodné Slovensko.

Občianske združenie Ars ante portas, ktoré udeľuje Cenu Sebastian za mimoriadny prínos k odkazu diela Johanna Sebastiana Bacha pre súčasníkov, udelilo Jánovi Valachovi (bol aktívnym členom poroty Ceny Sebastian) Mimoriadnu Cenu Sebastian (písali sme o tom TU…).

Ján Valach, foto z nahrávania filmu Ján Valach

V roku 2015 vznikol v rámci Portrétov úspešných Slovákov vo svete 30 minútový dokumentárny film Portrét Jána Valacha. ,,Myšlienka živého dokumentu s ním a o ňom sa zrodila na vzdialenom americkom kontinente, u producentky Valiky Tóthovej a režiséra Dušana Tótha, zakladateľov a reprezentantov Torontského slovenského divadla.“ píše Agata Schindler vo svojom článku pre Opera Slovakia Suchoňova Krútňava otvorila Jánovi Valachovi kráľovskú bránu do sveta hudby.

Premiéru dokumentu odvysielala RTVS pri príležitosti Dňa zahraničných Slovákov v roku 2015 a reprízu uvedie pri spomienke na Jána Valacha v pondelok 25. novembra 2019 o 12:30 h. na Dvojke.

Posledná rozlúčka s Jánom Valachom sa uskutoční v Antverpách 14. decembra 2019.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár