Zomrel slovenský scénograf Otto Šujan

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vo veku 87 rokov zomrel v stredu 25. októbra 2017 jeden z najvýznamnejších slovenských scénografov prof. Otto Šujan. Ako informovalo SND, rozlúčka s týmto výnimočným scénickým výtvarníkom, ktorý navrhol scény pre činoherné, hudobné divadlo, operu, operetu i muzikál, bude v pondelok 30. októbra 2017 o 13.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

Otto Šujan študoval architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, 1949 – 1951) a scénografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU, 1951 – 1955). Ako žiak prof. Ladislava Vychodila bol jedným z prvých troch absolventov tohto odboru na VŠMU, kde sám neskôr pôsobil ako pedagóg a svoje bohaté skúsenosti odovzdával aj ako kolega súčasným popredným scénografom.

Prof. Otto Šujan bol majstrom „vízie priestoru“, ktorý akoby raz rozšíril, inokedy prehĺbil či predĺžil, ako jeden z prvých prepojil javisko s hľadiskom, a do hry tak aktívne zapojil aj diváka. „Šujan vykročil z javiska medzi divákov… Pálčivé problémy vnášal do radov divákov. Radových i odborných, divadelne vyškolených aj divadelných začiatočníkov. Diváci nesedia v divadle so zaviazanými očami. Prizerajú sa, uvažujú. Režisér so scénografom ich k tomu nútia… Obecenstvo spoluúčinkuje,“ uvádza v obsažnej monografii o výraznej osobnosti scénického výtvarníka prof. Šujana autor Ladislav Čavojský. „Šujan s kolegami onoho času hodil kameň do stojatých vôd. Kruhy sa po divadelnej hladine šírili rýchlo,“ píše ďalej autor v publikácii s výstižným podtitulom Scénický architekt – architekt scény.

F. Lehár, Veselá vdova, Opera SND, 2005, scéna Otto Šujan
J. Galla (Baron Mirko Zeta), K. Štúrová (Valencienne), T. Juhás (Camille de Rossillon),
M. Babjak (Gróf Danilo Danilovič), A. Kohútková (Hana Glavariová), Zbor Opery SND,
foto: Archív SND

Výnimočný slovenský scénograf Otto Šujan pracoval pre činoherné, hudobné divadlo, operu, operetu i muzikál, navrhol scény pre vyše tristo divadelných domácich i zahraničných inscenácií a s jeho menom sa spájajú scénické návrhy legendárnych televíznych pondelkov, pre STV pripravil takmer sto scénických návrhov.

Otto Šujan spolupracoval s viacerými slovenskými a českými divadlami, najdlhšie – vyše tridsaťpäť rokov (od roku 1956) – pôsobil na Novej scéne v Bratislave, kde sa stal v roku 1971 umeleckým šéfom výpravy. Divadelnú víziu inscenácií formoval spolu s významnými slovenskými režisérmi (Jozefom Pálkom, Milošom Pietorom, Magdou Husákovou-Lokvencovou, Vladimírom Strniskom, Branislavom Kriškom, Bedřichom Kramosilom, Petrom Opáleným, Mariánom Chudovským). Umelec bol častým hosťom aj v SND, kde spolupracoval okrem už spomenutých režisérov aj s Tiborom Rakovským, Mikulášom Hubom, Petrom Mikulíkom, Júliusom Gyermekom. So scénickým „rukopisom“ Otta Šujana sa diváci môžu v SND stále stretnúť – v repertoári je inscenácia dvoch jednoaktových opier Pietra Mascagniho Sedliacka česť a Ruggiera Leoncavalla Komedianti.

P. Mascagni: Sedliacka česť, Opera SND,
Michal Lehotský (Turiddu), zbor Opery SND,
foto: Alena Klenková

Otto Šujan svoju „divadelnú víziu priestoru“ realizoval aj na viacerých významných zahraničných scénach najmä v spolupráci s režisérom Paulom Fliederom (Grosses Festspielhaus Salzburg, Festspielhaus Bregenz, Stadtheater St. Gallen, Theater Orpheum Graz, Kammeroper Wien, Deustche Oper Berlín, ďalších divadlách v Nemecku, Švédsku, Taliansku, Grécku, Mongolsku a inde).

V rokoch 1975 – 1988 bol predsedom Československej scénografickej komisie, členom Medzinárodnej organizácie scénografov, architektov a divadelných technikov (OISTAT). V roku 1987 bol generálnym komisárom Pražského Quadrienale; s mimoriadnym úspechom vystavoval na Bienále v Sao Paule (1961, 1965), zúčastňoval sa na výstavách v Argentíne, v Brazílii, vo Francúzsku, v Nemecku, v Poľsku, v Maďarsku a ďalších krajinách.

Otto Šujan (1930 – 2017),
foto: Archív SND

Prof. Otto Šujan sa narodil 2. júna 1930 vo Zvolene, zomrel 25. októbra 2017 v Bratislave. Posledná rozlúčka s Ottom Šujanom, ktorý bol dlhé roky pripútaný na lôžku, sa uskutoční v pondelok 30. októbra 2017 o 13.15 hod. v bratislavskom krematóriu.

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár