Zomrel spevák, herec, režisér a výtvarník Slavomír Benko

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prešov – 21. marca 2016 zomrel spevák, herec, režisér a výtvarník Slavomír Benko, ktorý takmer tridsať rokov pôsobil v Spevohre Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Posledná rozlúčka so Slavomírom Benkom sa uskutoční vo štvrtok 24. marca o 14. hodine v Krematóriu v Košiciach.

Slavomír Benko sa narodil v roku 1950 v Poproči. Dvadsaťročný nastúpil do Divadla Jonáša Záborského v Prešove ako operetný sólista a verným mu zostal takmer tridsať rokov. Bol všestranne nadaný. Pôsobil ako spevák, herec i režisér a v priebehu desaťročí stvárnil množstvo spevoherných postáv. Spomeňme napríklad Caramella z Noci v Benátkach, Harolda Hilla v Túlavom kapelníkovi, Alexandra Macedónskeho v spevohre Gordický uzol, Edmonda v Grófke Marici, Danila vo Veselej vdove, či postavu Boleslava Baranského v Poľskej krvi a Changa v Zemi úsmevov. V repertoári však mal aj kopec muzikálových úloh – Jack London v muzikáli Ohnivák, Pseudolus v Ríme na fóre, Hans Christian Andersen v Rozprávke môjho života, Henry Higgins v My Fair Lady, Starosta v muzikáli Krysař. Režisér Jozef Bednárik ho obsadil aj do krásnej postavy mliekara Tovjeho v slávnom muzikáli Fidlikant na streche.

Slavomír Benko v inscenácii Divadla Jonáša Záborského v Prešove, foto: archív DJZ

Slavomír Benko v inscenácii Divadla Jonáša Záborského v Prešove,
foto: archív DJZ

Ako režisér sa podpísal napríklad pod megaúspešnú spevohru Stará komédia (prepis Charlieho tety), ktorá mala vyše 200 repríz, spevohru Dcéra dvoch otcov či Madam Pompadúr. Okrem pôsobenia na domovskej scéne ho mohli diváci uvidieť aj na javisku košickej, či banskobystrickej opery.  Naposledy stvárnil postavu Feriho Kerekeša v operete E. Kálmána Čardášová princezná v košickej aj banskobystrickej opere a v ostatnom období sa predstavil aj v banskobystrickej Štátnej opere ako Carner v operete Cigánsky barón (2015).

J. Strauss: Cigánsky barón, ŠOBB, 2015, foto: Jozef Lomnický

Slavomír Benko v operete J. Straussa Cigánsky barón v banskobystrickej Štátnej opere, 2015,
foto: Jozef Lomnický

Slavomír Benko sa po celý život venoval výtvarnému umeniu – soche, maľbe a kresbe. Ako umelec pôsobil vo svojom rodisku v Poproči, kde svoje výtvarné práce aj vystavoval. Verejnosti bol známy aj z televíznej relácie Repete, kde vystupoval spoločne s manželkou Annou.

Posledná rozlúčka so Slavomírom Benkom sa uskutoční vo štvrtok 24. marca o 14. hodine v Krematóriu v Košiciach.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Slavomir Benko - Parte

Slavomír Benko: Noc v opere, obraz, olej na plátne, 2008

Slavomír Benko: Noc v opere,
obraz, olej na plátne, 2008

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár