Zomrel svetoznámy rakúsky dirigent Nikolaus Harnoncourt

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Svetoznámy rakúsky dirigent Nikolaus Harnoncourt skonal v sobotu 5. marca 2016 po ťažkej chorobe vo veku 86 rokov. Smutnú informáciu priniesla dnes tlačová agentúra APA s odvolaním sa na pozostalých i viedenský Musikverein, ktoréhobol zosnulý čestným členom .

Umelec iba vlani v decembri oznámil pre širokú verejnosť prekvapujúce rozhodnutie, že sa sťahuje do ústrania. Intendant Musikvereinu vo Viedni Thomas Angyan dnes pre APA priznal, že by nikdy nebol predpokladal, že od tohto oznámenia do Harnoncourtovho úmrtia prejde iba tak málo času. To je však nezvratné a naším záväzkom je postarať sa o jeho hudobné dedičstvo, dodal.

Rodák šľachtického pôvodu z Berlína študoval v povojnovom období hru na violončelo, aby v roku 1949 stál pri zrode Viedenského gambového kvarteta a následne sa venoval skúmaniu hry a zvuku starých nástrojov. Od roku 1952 bol po 17 rokov hráčom na violončelo v radoch Viedenských symfonikov.

Nikolaus Harnoncourt, (1929 - 2016)

Nikolaus Harnoncourt,
(1929 – 2016)

Už v jeseni 1953 založil Concentus Musicus Wien, súbor, s ktorým sa začala nová epocha interpretácie starej hudby, a ktorý teraz prišiel o svoju vedúcu osobnosť.

Za dirigentským pultom sa Nikolaus Harnoncourt začal objavovať čoraz častejšie, od roku 1972 s veľkým úspechom .

Spolupracoval so slávnymi telesami ako Concertgebouw Orchester Amsterdam, Viedenskí filharmonici a Berlínski filharmonici, nechýbal na prestížnych festivaloch ako Salzburské slávnosti či za dirigentským pultom významných scén vrátane Viedenskej štátnej opery. Dvakrát – v rokoch 2001 a 2003 – sa mu dostalo pocty dirigovať Novoročný koncert Viedenských filharmonikov.

Štvornásobný otec bol laureátom významných ocenení a vyznamenaní vrátane švédskej Hudobnej ceny Polar, japonskej Ceny Kjóto, Ceny Roberta Schumanna, Hudobnej ceny Ernsta von Siemensa, Grammy, Ceny za celoživotné dielo magazínu Gramophone, ale aj početných čestných doktorátov.

Harnoncourta poznajú aj slovenskí milovníci vážnej hudby, a to nielen z rakúskych koncertných siení, ale aj z Bratislavy. V roku 2006 bol jednou z hviezd bratislavských osláv 250. výročia narodenia velikána W. A. Mozarta.

Zomrel v kruhu svojej rodiny 5. marca 2016.

Zdroj: TASR

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár