Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

24. marca 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Zomrel známy husľový virtuóz a pedagóg Ernest Patkoló

Ernest Patkoló
Veľkosť písma
A
A
A
Žilina – V piatok 20. marca 2015 náhle zomrel v mestečku Sils Maria (Švajčiarsko), v hoteli Waldhaus vo veku 66 rokov zakladajúci koncertný majster Štátneho komorného orchestra Žilina a známy husľový virtuóz a pedagóg Ernest Patkoló.

Ernest Patkoló sa narodil 14. 2. 1949 vo Váhovciach okr. Galanta. Študoval na konzervatóriu v Žiline u Bohumila Urbana a na JAMU v Brne v triede Antonína Moravca. Po absolvovaní Janáčkovej akadémie múzických umení bol 1. 8. 1974 prijatý do funkcie koncertného majstra novozaloženého Štátneho komorného orchestra Žilina (ďalej len ŠKO). Ako sólista a koncertný majster ŠKO účinkoval takmer po celej Európe, Japonsku, USA, Brazílii. Od roku 1979 pôsobil pedagogicky a koncertne v zahraničí – v Kuvajte, Iraku a ako koncertný majster v Štátnej opere v Istanbule. V roku 1994 sa vrátil na Slovensko a od sezóny 1994/5 do konca roku 2009 pôsobil na poste druhého koncertného majstra huslí ŠKO. S dielom belgického skladateľa Jefa Maesa Meditácia pre husle a orchester sa predstavil s ŠKO v celosvetovej premiére na koncertnom turné v Belgicku v roku 1997. V septembri 2003 vystúpil ako sólista ŠKO v diele Ilju Zeljenku Musica slovacca v Kráľovskej opere v Bruseli. Ako sólový aj komorný hráč účinkoval vo viacerých komorných zoskupeniach (o. i. Klavírne trio ŠKO Žilina a sláčikový súbor Archi di Slovakia) a bol pedagógom husľovej hry na žilinskom konzervatóriu. V posledných rokoch pôsobil ako hudobník na voľnej nohe v Švajčiarsku.

Obidvaja synovia E. Patkoló sú hudobníci – starší syn – huslista Ernest Patkólo pôsobí ako pedagóg na ZUŠ L. Árvaya v Žiline, mladší syn Roman Patkoló je svetoznámym kontrabasovým virtuózom, víťazom mnohých prestížnych svetových súťaží, zástupcom sólokontrabasistu v orchestri Opernhaus v Zürichu.

Posledná rozlúčka zo zosnulým bude vo Váhovciach (okres Galanta) v stredu 25. marca o 14.30 hod.

Informovala: Petra Kovačovská

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)