Zomrela Allia Christa Varkondová, zakladateľka Klubu priateľov Opery SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Dňa 14. decembra 2021 zomrela dlhoročná archivárka Opery a Baletu SND, publicistka a členka Slovenskej hudobnej únie muzikológov. S jej menom sa spája založenie Klubu priateľov Opery SND. K výročiu KPO zostavila a na vlastné náklady vydala knižnú publikáciu Spoza roztrhnutej opony – nielen opernej.

PhDr. Allia Christa Varkondová sa narodila 16. mája 1941 v Novej Bani a hudbe sa venovala už od svojich štyroch rokov (klavír, husle, spev, balet). Umenie a divadlo ju fascinovali natoľko, že sa chcela v tejto oblasti angažovať aj profesionálne a rozhodla sa pre štúdium hudobnej vedy.

Po ukončení Filozofickej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave publikovala svoje poznatky v odborných časopisoch. ,,Začínala som článkom o hudobnom archíve chrámu a kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorý stráži zúžený vstup na stredné Slovensko, oddávna nazývaný Slovenská brána.“ uviedla pani Varkondová v rozhovore pre Opera Slovakia v roku 2020. Zrejme už tu sa naplno rozvíjal jej vzťah k archívnej práci. ,,Už počas štúdia ma inšpiroval známy mestský archivár Johann Nepomuk Batka (1845 – 1917), ktorý zviditeľňoval Bratislavu priateľskými a organizačnými vzťahmi s významnými európskymi osobnosťami, tiež Marcel Prawy, ktorý predstavoval operných umelcov vo viedenskej televízii.“

Klub priateľov Opery SND, 1994, Jela Krčméry, Gerhard Auer, Mária Kišonová-Hubová, Allia Christa Varkondová, foto: súkr. archív A. Ch. Varkondovej

Allia Christa Varkondová pracovala 40 rokov (od roku 1970) ako vedúca hudobno-prevádzkového oddelenia a hudobného archívu Opery a Baletu SND. Fascinovala ju spolupráca s každou osobnosťou v divadle – od hudobných skladateľov, dirigentov, režisérov, operných sólistov, orchestrálnych hráčov, na čo mala nezabudnuteľné spomienky, ktoré sa jej často vynárali najmä po odchode zo SND.

,,Inšpirovaná viacerými podnetmi a predovšetkým vášňou k opere, založila vo februári 1990 Klub priateľov Opery SND na podporu záujmu o Operu SND, o jej tvorcov a interpretov. Po 19-ročnom vedení klubu, v ktorom pripravila stovky zaujímavých podujatí, sa ako jeho zakladateľka, organizátorka a moderátorka v októbri 2008 vzdala funkcie prezidentky, ale naďalej zostala jeho čestnou predsedníčkou. Klub funguje doposiaľ.“ uviedla aktuálna prezidentka KPO SND Alexandra Ostertagová.

Klub priateľov Opery SND na zájazde v Teatro alla Scala v Miláne, 1998, foto: súkr. archív A. Ch. Varkondovej

„Ťažiskom klubovej práce bola okrem propagácie opery najmä pôvodná faktografická muzikologická práca, usporiadanie výstav, predkladanie fundovaných portrétov operných osobností, ich práce i ľudských hodnôt formou pravidelných podujatí – osobných stretnutí, rozhovorov a besied, klubových matiné pred opernými premiérami, operných koncertov, zájazdov za operou a jej protagonistami na Slovensku i v zahraničí (B. Bystrica, Košice, Praha, Brno, Budapešť, Paríž, Graz, Viedeň, Verona, Miláno, atď.).“ uviedla Allia Christa Varkondová k činnosti a poslaniu KPO SND, ktorý sa vďaka nej stal aj členom medzinárodnej asociácie FEDORA (klubov priateľov operných domov) so sídlom v Paríži, neskôr v Bruseli.

Prečítajte si tiež:
Allia Christa Varkondová: K významným výročiam Klubu priateľov Opery a SND som napísala knihu

V roku 2020 autorsky zostavila a na vlastné náklady vydala publikáciu Spoza roztrhnutej opony, ktorá mapuje 30-ročnú históriu KPO SND, dokumentuje pravidelné stretnutia členov klubu s umelcami, ich portréty, vyjadrenia. V knihe sa nevenuje len opernému klubu, ale keďže vyšla v roku 100. výročia založenia Opery SND, je zároveň ponorom do diania súvisiaceho s Operou SND v časoch od rekonštrukcie Historickej budovy SND v r. 1969. Prihliada na zachytenie živého umenia pôvodnej generácie operných umelcov a históriu opery na Slovensku až po otvorenie novej budovy SND. O knihe sme písali TU…

Allia Christa Varkondová: Spoza roztrhnutej opony – nielen opernej, obal knihy

Plánovaná oslava 30. výročia založenia Klubu priateľov Opery SND sa musela pre pandémiu zrušiť. Posledná rozlúčka s Alliou Christou Varkondovou sa konala v sobotu 18. decembra 2021 v rodnej Novej Bani.

Zdroj: Klub priateľov Opery SND, OS, Archív

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár