Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

2. marca 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Zomrela bývalá primabalerína Galina Basová

Galina Basová, (1924 - 2016), foto Gejza Podhroský
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Slovenské národné divadlo informovalo o úmrtí dlhoročnej primabaleríny Baletu SND Galiny Basovej. Významná osobnosť slovenského baletu, jedna z prvých primabalerín Baletu Slovenského národného divadla Galina Basová sa narodila v Kyjeve 30. novembra 1924, zomrela v Bratislave 1. marca 2016.

Galina Basová absolvovala v Kyjeve v roku 1941 choreografické učilište a začala účinkovať v Divadle Tarasa Ševčenka. Po krátkej zastávke v Mestskom divadle v Olomouci sa v roku 1946 presťahovala do Bratislavy. Prijala ponuku vedenia Baletu SND, kde pôsobila až do roku 1979.

Galina Basová stvárnila na prvej baletnej scéne najväčšie roly klasického baletného repertoáru, akými boli napríklad Odetta-Odília (Labutie jazero), Myrtha (Giselle), Júlia (Romeo a Júlia), Raymonda (Raymonda), Zarema (Bachčisarajská fontána), Madelon (Fadetta) a iné. Patrila medzi prvých pedagógov na tanečnom oddelení bratislavského Konzervatória. V roku 1951 spolu s osobnosťami, akými boli Ivo Váňa Psota, Štefan Tóth, Stanislav Remar, Ján Reimoser, stála pri vzniku Katedry tanečnej tvorby VŠMU. Bola jednou z jej prvých pedagógov, ktorí vyučovali techniku a metodiku klasického tanca. Okrem Baletu SND pôsobila dva roky vo Viedni, neskôr vyučovala v Nemecku, vo Švajčiarku a v Holandsku. Ešte ako 70-ročná do roku 1995 prednášala a vyučovala na viacerých tanečných kurzoch vo svete.

Aj neskôr pani Galina Basová sledovala baletné dianie veľmi pozorne. V roku 2014 sa zúčastnila na prvom Tanečnom kongrese Tanec SK na pôde Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU. Úvodná časť kongresu bola venovaná najstaršej generácii baletných umelcov, ktorá stála pri profesionalizácii slovenského baletu a ktorej vďačíme za celoživotný prínos v interpretačnej i pedagogickej oblasti, na ktorom mala pani Galina Basová mimoriadny podiel.

V osobnosti pani Galiny Basovej stráca slovenská kultúra jednu z výrazných predstaviteliek baletného umenia a vynikajúcu pedagogičku, ktorá s láskou odovzdávala svoje skúseností mladým.

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)