Zomrela operná speváčka Anna Kajabová-Peňášková

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Dňa 9. mája 2018 zomrela v Bratislave vo veku nedožitých 81 rokov slovenská operná speváčka, sopranistka Anna Kajabová-Peňášková. O smutnej udalosti informovalo Slovenské národné divadlo, kde bola dlhoročnou poprednou sólistkou. Posledná rozlúčka s umelkyňou sa uskutoční vo štvrtok 17. mája 2018 o 14.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

článok aktualizovaný 10. 5. 2018 o 16:00 hod.

Anna Kajabová-Peňašková sa narodila 28. októbra 1937 v Prievidzi. Študovala na Štátnom konzervatóriu u Magdy Móryovej a na Vysokej škole múzických umení, kde bol jej pedagógom dr. Janko Blaho. Absolvovala aj štúdium v talianskej Siene u slávnej sopranistky Giny Cigny. Do SND nastúpila v sezóne 1960/1961 ešte ako študentka 1. ročníka na VŠMU, získala si odbornú kritiku i priazeň divákov. Za vyše tridsať rokov pôsobenia na našej prvej opernej scéne vytvorila viac ako 50 úloh. Zaujala krásnym hlasom, štýlovou interpretáciou, technickou dokonalosťou, precíteným stvárnením osudov svojich postáv a v neposlednom rade aj pôvabným zjavom.

Ch. Gounod: Faust a Margaréta, Opera SND, 1975
Anna Kajabová-Peňašková (Margaréta)
foto: Jozef Vavro

Umelkyňa úspešne reprezentovala slovenské vokálne umenie na mnohých súťažiach v Budapešti, v Riu de Janeiro, v Helsinkách. Neskôr hosťovala s operou SND, ale aj ako koncertná sólistka v mnohých krajinách Európy i v USA.

Zo širokého spektra postáv, ktoré táto mimoriadne talentovaná sopranistka stvárnila, spomeňme „mozartovskú“ Paminu v Čarovnej flaute, donnu Elvíru v Donovi Giovannim; z ruského repertoáru predovšetkým Tatianu v Čajkovského Eugenovi Oneginovi; z talianskej opery Verdiho Leonóru zo Sily osudu i Trubadúra, Améliu z Maškarného bálu, Alžbetu v opere Don Carlos, Aidu; v Puciniho operách to bola Čo čo san v Madame Butterfly, Mimi v Bohéme; z českej tvorby napríklad Dvořákova Rusalka, či Smetanova Mařenka v Predanej neveste. Anna Kajabová-Peňašková sa presadila aj v slovenských operách Eugena Suchoňa (Katrena v Krútňave, Milena v Svätoplukovi) či Jána Cikkera (Milka v opere Juro Jánošík, Mary v opere Mister Scrooge). Za pozoruhodnú označujú recenzenti aj titulnú postavu v opere Múdra žena od Carla Orffa ešte z mladých liet umelkyne. (zdroj: SND)

,,Pre Operu SND je nezmazateľne zapísaná do jej análov predovšetkým pre krásny hlas, jemný a pôvabný zjav, ale najmä pre neuveriteľný počet vyše 50 rolí rôznych štýlov – pričom jej najvlastnejším bolo bel canto. K nemu si vytvorila celoživotný vzťah najmä počas dvoch stáží v Taliansku… V SND umelecky dozrela, rozšírila si repertoár a vypracovala sa na poprednú sólistku Opery SND s technicky dokonale ovládaným sopránom, schopným vyjadriť citové odtiene (zvlášť v mäkkých lyrických melódiách), ale aj dravé dramatické pasáže, ale aj budovať zmysel pre štýl v rôznorodom repertoári.” napísala muzikologička, operná kritička a publicistka Terézia Ursínyová v článku, ktorý sme na Opera Slovakia publikovali v októbri 2017 pri príležitosti významného životného jubilea Anny Kajabovej-Peňáškovej. Celý článok si prečítate TU…

Anna Kajabová-Peňášková nás navždy opustila v stredu 9. mája 2018 v Bratislave. Posledná rozlúčka sa uskutoční vo štvrtok 17. mája 2018 o 14.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku