Zomrela operná speváčka Louise Hudson

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – 31. mája 2015 náhle zomrela austrálska operná speváčka Louise Hudson (48), ktorá viac ako 10 rokov pôsobila na európskych operných scénach, prevažne na slovenských a českých. O tejto udalosti informovalo Slovenské národné divadlo.

Louise Hudson sa narodila 5. augusta 1966 v Sydney, zomrela 31. mája 2015. Skôr ako sa Louise Hudson rozhodla pre hudobnú kariéru, študovala matematiku a fyziku na University of New South Wales v Sydney. Blízke jej boli viaceré hudobné štýly, vrátane jazzu a súčasnej hudby. Počas svojho austrálskeho pôsobenia pravidelne účinkovala v Sydney Opera House a vo Victorian Arts Center for Opera Australia. Mimoriadne obľúbenou sa stala aj vďaka sérii vlastných operných recitálov. Svoj potenciál a talent pravidelne potvrdzovala na najvýznamnejších austrálskych operných súťažiach ako sú Metropolitan Opera Auditions, The Remy Martin Opera Awards a The McDonalds Operatic Aria competition. Prelomom v kariére Louise Hudson bol rok 1997, keď získala grant na štúdium v Európe od Austrálskej komisie pre podporu opery a umenia. V tom istom roku odcestovala do Nemecka, kde študovala pod vedením Martina Stamosa a Elizabeth Whitehouse. Navštevovala aj majstrovské kurzy Donalda Munroa a Evy Blahovej. Pravidelne zdokonaľovala svoju spevácku techniku v Benátkach u Alessandry Althof.

Turandot, Opera SND, foto: SND

Turandot, Opera SND,
foto: SND

Svoju európsku opernú kariéru odštartovala v košickej opere v roku 2004 kde stvárnila Donnu Anna v Mozartovej opere Don Giovanni. Po tomto debute nasledovali aj ostatné slovenské, české, nemecké, španielske, poľské, talianske, maďarské a rôzne iné európske operné scény. Louise Hudson v Opere SND debutovala v sezóne 2008/2009 ako Pucciniho Turandot a Verdiho Aida. V nasledujúcich sezónach pribudli ďalšie titulné postavy – najmä vo Verdiho operách: Abigail v Nabuccovi, Lady Macbeth v rovnomennej opere, Santuzza v Mascagniho Sedliackej cti, Lucrezia Contarini vo Verdiho opere Dvaja Foscariovci.

Na javisku banskobystrickej Štátnej opery debutovala v roku 2005 ako Odabella v opere Attila. Spolupráca pokračovala aj ďalšími Verdiho dielami – operou Nabucco, v ktorom hosťovala ako Abigaille a napokon operou Macbeth, ktorú v roku 2013 naštudovala v banskobystrickej opere. Rolou Lady Macbeth si zároveň vyslúžila mimoriadnu divácku priazeň i vysoké hodnotenia kritikov. Viac sa dočítate TU…

V košickej opere naposledy naštudovala Primadonnu v Straussovej opere Ariadna na Naxe. Účinkovala aj na medzinárodnom opernom festivale Zámocké hry zvolenské.

Dvaja Foscariovci, Opera SND, (2010), L. Hudson (Lucrezia Contarini) a B. László (Jacopo Foscari), foto: Joseph Marcinsky

Dvaja Foscariovci, Opera SND, (2010),
L. Hudson (Lucrezia Contarini) a B. László (Jacopo Foscari),
foto: Joseph Marcinsky

Jej pestrý repertoár zahŕňal postavy Verdiho hrdiniek v operách Nabucco (Praha, Bratislava, Banská Bystrica, Madrid, Osnabrück, Bad Schwalbach Nemecko, Summer Festival Šopron), Macbeth (Bratislava, Banská Bystrica, Madrid, Zaragoza, Poznaň, Theater Ulm), Trubadúr (Bratislava, Košice, Madrid, Murcia, Logrono), Atilla (Banská Bystrica), Dvaja Foscariovci (Bratislava), Sicílske nešpory (Brno) a mnohé iné Verdiho postavy. V širokom spektre jej operných rolí mali svoje pevné miesto aj Pucciniho postavy z opier Tosca (Bratislava, Košice a Šopron), Turandot (Bratislava, Praha), Le Villi (Bratislava), Manon Lescaut (Bratislava) ďalej Mozartova Vittelia z opery La Clemenza di Tito (Praha), Donna Anna z Dona Giovanniho (Košice, Bratislava, Praha), Leonora z Beethovenovho Fidelia (koncertné predvedenie v Benátkach) a mnohé ďalšie postavy.

Ariadna na Naxe, Opera SD Košice foto: Joseph Marčinský

Ariadna na Naxe, Opera SD Košice
foto: Joseph Marčinský

Macbeth, Štátna opera Banská Bystrica, Louise Hudson (Lady Macbeth), foto: ŠOBB

Macbeth, Štátna opera Banská Bystrica,
Louise Hudson (Lady Macbeth),
foto: ŠOBB

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: SND, ŠDKE, ŠOBB, www.louise-hudson.com

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár